اثر امیدبخش یک داروی ضد انگل در مهار کووید-۱۹

اثر امیدبخش یک داروی ضد انگل در مهار کووید-۱۹

به گزارش اسمارت کاور بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی، اثر امیدبخش یک داروی ضد انگل را در مهار کووید-۱۹ نشان داده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که یک داروی خوراکی معروف به "نیتازوکسانید"(Nitazoxanide) می تواند به صورت گسترده از تکثیر چندین گونه نگران کننده کروناویروس در مدلهای بالینی جلوگیری نماید.
جامعه علمی برای یافتن درمان های مؤثر کووید-۱۹ و کنترل این بیماری همه گیر تلاش می کند. عرضه یک داروی خوراکی که قابل دسترس، ارزان و ایمن باشد، برای درمان یا مهار پیشروی کووید-۱۹ مهم می باشد و پیشرفت قابل توجهی برای مقابله با کووید-۱۹ خواهد بود.
نیتازوکسانید در ابتدا برای درمان اسهال ناشی از انگل های "ژیاردیا"(Giardia) و "کریپتوزپوریدیوم"(Cryptosporidium) عرضه شد. بعلاوه، بررسی های درون کشتگاهی، توانایی نیتازوکسانید و متابولیت معروف به "تیزوکسانید"(tizoxanide) را در مهار چندین نوع ویروس همچون کروناویروس نشان داده اند.
پژوهشگران این پروژه در یکی از پژوهش های پیشین خود، توانایی نیتازوکسانید را در ایجاد یک محیط ضد ویروسی گسترده برای غلبه بر راهبردهای فرار ایمنی ویروس نشان داده اند. این یافته ها، پژوهشگران را بر آن داشت تا توانایی نیتازوکسانید را برای مهار کردن تکثیر کروناویروس و عوامل بیماری زا در مدلهای فیزیولوژیکی پستانداران و سلول های انسانی آزمایش نمایند.
پژوهشگران در این پروژه، آزمایش های ضد ویروسی را در سلول های معروف به "Vero E6" انجام دادند که به کروناویروس آلوده شده بودند. آنها سلول ها را در معرض نیتازوکسانید و تیزوکسانید قرار دادند و بعد از ۴۸ ساعت، توانایی مهار آنها را محاسبه کردند.


پژوهشگران در مرحله بعد، توانایی نیتازوکسانید را با "رمدسیویر"(remdesivir) مقایسه کردند تا توانایی آنرا در کوتاه کردن زمان بهبودی کووید-۱۹ ارزیابی کنند. آنها برای این کار، سنجش های ترکیبی را در سلول های Vero E6 انجام دادند.
نیتازوکسانید و تیزوکسانید، اثر قوی ضد ویروسی را ضد کروناویروس در سلول های Vero E6 نشان دادند و سمیت سلولی به همراه نداشتند. همچنین، نیتازوکسانید توانست از تکثیر کروناویروس در سلول های Vero E6 جلوگیری نماید.
یک داروی ضد انگلی دیگر معروف به "نیکلوزاماید"(Niclosamide) که مورد تایید "سازمان غذا و داروی آمریکا"(FDA) قرار دارد هم ساختاری مشابه نیتازوکسانید دارد و کروناویروس را به صورت موثر مهار می کند.
آزمایشی که روی همسترها انجام شد، نشان داد که نیتازوکسانید می تواند تکثیر کروناویروس، کاهش وزن ناشی از ویروس و صدمه های ناشی از بیماری را به صورت موثر کم کند.
آزمایش انسانی که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، نشان داد که بیماران بعد از پنج روز درمان با نیتازوکسانید، کاهش نشانگرهای التهابی را تجربه کردند، زودتر بهبود یافتند و زمان بستری شدن آنها در بیمارستان کوتاه تر شد.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که نیتازوکسانید جهت استفاده در کودکان و بزرگسالان، ایمن است.1400/11/25
22:41:48
5.0 / 5
894
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد