تلسکوپ جیمز وب حیات بیگانه را در آلودگی هوا جستجو می کند!

تلسکوپ جیمز وب حیات بیگانه را در آلودگی هوا جستجو می کند!

اسمارت کاور: جیمز وب قوی ترین تلسکوپی است که به فضا پرتاب شده است که به رصد اولین سالهای تشکیل جهان خواهد نشست. اما زمانی که این تلسکوپ در تابستان سال جاری کاملا راه اندازی شود، رصد نخستین روزهای جهان تنها ماموریت آن نخواهد بود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مطالعه ای جدید نشان میدهد که این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری ممکنست بتواند حیات بیگانه را با بهره گیری از آلودگی هوای سیارات تشخیص دهد.
این مطالعه که توسط موسسه علوم فضایی بلو ماربل(Blue Marble) در سیاتل انجام شده، امکان استفاده از "جیمز وب" برای جستجوی آلاینده های صنعتی در جو سیارات فراخورشیدی را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس این مطالعه، اگر این تلسکوپ فضایی وجود کلروفلوئوروکربن ها(CFCs) را در جهان های بیگانه تشخیص دهد، می توان اظهار داشت که این سیارات قابل سکونت هستند. دقیقا به همان روشی که زمین بر طبق کلروفلوئوروکربن های آزاد شده بعنوان خنک کننده و پاک کننده قابل شناسایی است.
این مطالعه بطور خاص بر کلروفلوئوروکربن ها متمرکز بوده است که زمانی به شکل گسترده در یخچال ها و فوم های عایق مورد استفاده قرار می گرفتند.
این ماده در دهه ۱۹۸۰ و قبل از آن که استفاده از آن در سال ۱۹۸۷ ممنوع شود موجب ایجاد حفره ای بزرگ در لایه اوزون شد.
پژوهشگران از این ماده شیمیایی بعنوان "گاز گلخانه ای قوی با ماندگاری طولانی مدت در جو" یاد می کنند که می تواند توسط تمدنی که به سرعت صنعتی می شود، ایجاد شود.
با این وجود پژوهشگران می گویند که جیمز وب محدودیت هایی برای تشخیص این ماده دارد. برای مثال اگر سیاره بیش از اندازه روشن باشد این سیگنال ها قابل رویت نخواهند بود.
برای آن که بهترین شانس تشخیص این نشانه های شیمیایی را داشته باشیم، این تلسکوپ باید به کوتوله های سرخ کم نور و با عمر طولانی باشد که بعنوان ستاره های کلاس-ام(M-class stars) شناخته می شوند.
آنها کوتوله "TRAPPIST-۱" را مثال زدند که در فاصله ۴۰ سال نوری از ما قرار دارد و چندین سیاره هم اندازه زمین در منطقه قابل سکونت آن در گردش هستند.
جیمز وب می تواند کلروفلوئوروکربن ها را در سیارات این ستاره رصد کند برای اینکه این ستاره ی کم نور، نشانه های کلروفلوئوروکربن را از بین نمی برد. تنها مشکلی که وجود دارد این است که ستاره های کلاس M بطور معمول برای تشکیل حیات مناسب نیستند برای اینکه زمانی که جوان هستند شراره های خورشیدی پر قدرتی پرتاب می کنند که می تواند برای هر حیاتی در سیارات مجاور کشنده باشد. با این وجود بعد از اختتام این مرحله ناپایدار، آنها با افزایش سن آرام می شوند و بدین سبب هنوز احتمال تشکیل حیات وجود دارد.
پژوهشگران به رهبری "ژاکوب حق-میسرا"(Jacob Haqq-Misra) نوشتند: کلروفلوئوروکربن ها مثال قابل توجهی از نشانه های وجود فناوری در زمین هستند و توضیح علت وجود آنها روی سیاره ای مانند "TRAPPIST-۱e" با هر خاصیت زیستی یا زمین شناسی که تا به امروز می شناسیم کار دشواری است.
تمدن ما در راه رشد از نظر جمعیت و مصرف انرژی قرار دارد در صورتیکه ما بتازگی درک کرده ایم که فناوری های ما از چه فواصل نجومی قابل شناسایی است.
کاوش مداوم این که چگونه گذشته، حال و آینده تمدن بر قابل تشخیص بودن زمین اثر می گذارد هدف مهمی برای درک میزان رواج نشانه های زیستی و فناوری در کهکشان ما است.
قابلیت تشخیص کلروفلوئوروکربن در جو سیاره ای مشابه زمین به شدت وابسته به شعاع و طیف ستاره میزبان بستگی دارد و منظومه "TRAPPIST-۱" از این نظر بسیار مطلوب است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز چهارم دی ماه از مرگز فضایی گویان فرانسه به فضا پرتاب شد و بعد از سفری یک ماهه به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ۲ رسید. این نقطه در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار دارد. این رصدخانه فروسرخ هم اکنون پروسه سه ماهه "هم ترازی" آینه ها را پشت سر می گذارد تا برای رصد جهان آماده شود.
اوایل ماه جاری، جیمز وب نخستین تصاویر خود که شامل تصویری از یک ستاره موسوم به HD ۸۴۴۰۶ و یک سلفی بود منتشر نمود. این تصویر نامرتب و تار بود و توسط ۱۸ بخش آینه اصلی وب برای تراز این آینه ثبت شده بود.
مقاله پژوهشگران بصورت پیش چاپ در Earth and Planetary Astrophysics انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/04
20:58:41
5.0 / 5
813
تگها: فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد