خط و نشان روسیه برای شرکت هوافضای بریتانیایی

خط و نشان روسیه برای شرکت هوافضای بریتانیایی

بنابر گزارش ها شرکت هوافضای بریتانیایی ˮوان وبˮ (OneWeb) بعد از درخواست روسیه در خصوص کناره گیری بریتانیا از سهام شرکت وان وب، کارمندان خودرا از پایگاه فضایی بایکونور خارج کرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مدتی پیش اعلام گردید که روسیه پرتاب موشک های "سایوز" از منطقه گویان فرانسه واقع در آمریکای جنوبی را در واکنش به اعمال تحریم های اروپا در پی حمله به اوکراین متوقف کرده است، این در حالیست که شرکت وان وب نیز ماهواره های اینترنتی خودرا تا مدتی پیش و پیش از وقوع این اتفاقات، سوار بر موشک سایوز به مدار زمین پرتاب می کرد. حال با این اتفاقات به نظر نمی رسد که گروه بعدی ماهواره های اینترنتی وان وب به این زودی ها پرتاب شوند.
پیش تر برنامه ریزی شده بود تا ۳۶ ماهواره اینترنتی شرکت وان وب روز جمعه (۴ مارس) سوار بر موشک سایوز و از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان که بطور مشترک توسط نیروهای هوافضای روسیه و روسکوسموس مدیریت می شود، پرتاب شوند. موشک سایوز در اصل ساخت روسیه است و توسط شرکت فرانسوی "آریان اسپیس" توسعه یافته است.
اما روز چهارشنبه (۲ مارس)، روسکوسموس اعلام نمود که عملیات پرتاب را ادامه نخواهد داد مگر این که وان وب تضمین کند که ماهواره ها برای اهداف نظامی استفاده نخواهند شد. آژانس فضایی روسیه همین طور از دولت بریتانیا خواست سهام خودرا از این شرکت مستقر در لندن جدا کند.
این خواسته ها که در پی افزایش تنش ها به سبب حمله روسیه به اوکراین صادر شده اند، بعید است که برآورده شوند. نمایندگان دولت بریتانیا گفته اند که این کشور سهام خود در وان وب را نمی فروشد. اسپیس نیوز روز چهارشنبه گزارش داد که این شرکت حالا کارکنان خودرا از پایگاه فضایی بایکونور خارج کرده است.
"کریس مک لافلین" (Chris McLaughlin) رییس امور نظارتی و تعامل وان وب در گفتگو با اسپیس نیوز گفت وان وب به کارکنان خود فرمان داد تا این ناحیه را روز چهارشنبه ترک کنند.
شرکت "وان وب" مستقر در لندن درحال ساخت مجموعه ای متشکل از ۶۴۸ ماهواره است تا دسترسی به اینترنت پرسرعت را برای مشتریان در سراسر جهان، خصوصاً مکان های دورافتاده و غیر متصل فراهم آورد. تا به امروز بیش از ۴۲۰ ماهواره وان وب به مدار زمین رسیده اند.
موشک های "سایوز" روسیه توسط شرکت ارائه دهنده پرتاب اروپایی موسوم به "آریان اسپیس"(Arianespace) برای پرتاب ماهواره ها از مرکز فضایی "کورو" در گویان فرانسه و همین طور از پایگاه فضایی "بایکونور" واقع در قزاقستان(جایی که روسیه بطور منظم ماموریت های "سایوز" خودرا پرتاب می کند) استفاده می شود.
شرکت "آریان اسپیس" یک شرکت چندملیتی است که در سال ۱۹۸۰ بعنوان اولین سرویس ارائه دهنده خدمات پرتاب جهانی تأسیس شد. این شرکت، تولید، اجرا و بازاریابی برنامه پروژه "آریان" را به عهده دارد. این شرکت مجموعه متنوعی از پرتاب ها و راه اندازی ها را با بهره گیری از پرتاب گرهای بار سنگین و وسیله های پرتاب مانند موشک "آریان ۵" برای بارهای دو مرحله ای به مدار انتقال، موشک "سایوز-۲" بعنوان پرتاب گر بار متوسط و طولانی و موشک سوخت جامد "وگا" برای بارهای سبک تر ارائه می دهد.
البته همانطور که می دانید، "وان وب" تنها شرکتی نیست که برای مشتریان خود اینترنت ماهواره ای را عرضه خواهد کرد و دراین زمینه رقابت می کند. چونکه شرکت "اسپیس ایکس" درحال ساخت یک صورت فلکی مخصوص به خود به نام "استارلینک" است. انتظار می رود این صورت فلکی در پیکربندی اولیه خود حداقل ۴۴۰۰ ماهواره داشته باشد. شرکت "آمازون" نیز درحال توسعه صورت فلکی ماهواره ای اینترنتی خود به نام "کویپر"(Kuiper) است.1400/12/13
23:27:37
5.0 / 5
760
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد