آزمایش های فوری آنتی ژن برای تشخیص سویه های دلتا و امیکرون

آزمایش های فوری آنتی ژن برای تشخیص سویه های دلتا و امیکرون

اسمارت کاور: بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که آزمایش های فوری آنتی ژن می توانند سویه های دلتا و اُمیکرون را بطور موثر تشخیص دهند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، بررسی پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن برای تشخیص "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) در میان افراد مبتلا به سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه دلتا، پایین تر نیست.
از زمان شروع همه گیری بیماری کووید-۱۹، دسترسی به آزمایش های دقیق، محوری برای شناسایی بموقع مبتلاشدن بوده است که نه فقط برای شکستن زنجیره انتقال، بلکه برای تسهیل درمان سریع ضروری بشمار می رود.
می دانیم که آزمایش های فوری آنتی ژن در مقایسه با آزمایش "واکنش زنجیره ای پلیمراز"(PCR)، حساسیت کمتری برای تشخیص کووید-۱۹ دارند. با این وجود، آزمایش های آنتی ژن یک روش آزمایشی آسان و مقرون به صرفه هستند و می توان حساسیت آنها را بهبود بخشید.
این امر خصوصاً در حوزه ظهور سریع و غلبه جهانی سویه اُمیکرون مهم بشمار می رود که مملو از جهش های چندگانه در ژن ها است که می توانند به تغییرات ساختاری در بخش های مهم ویروس منجر شوند.
این موضوع، بر اهمیت درک عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن تاکید می کند برای اینکه گزارش ها نشان می دهند که این آزمایش ها ممکنست در تشخیص سویه اُمیکرون در مقایسه با سایر موارد، مؤثرتر باشند.
یک گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر "آپورو سونی" (Apurv Soni)، از دانشکده پزشکی "دانشگاه ماساچوست" (UMass) تصمیم گرفتند تا عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن را برای هر دو سویه دلتا و اُمیکرون با استاندارد طلایی نتایج آزمایش PCR مقایسه کنند. آزمایش شرکت کنندگان بصورت پیوسته هر ۴۸ ساعت یک دفعه انجام شد.
مقایسه عملکرد آزمایش
این پژوهش بطور خلاصه، بررسی منحصربه فردی را در مورد آزمایش PCR و آزمایش های فوری آنتی ژن در یک گروه بزرگ انجام می دهد که امکان گرفتن داده ها را نه فقط در شروع عفونت، بلکه طی عفونت در سراسر دوره ظهور سویه اُمیکرون فراهم می آورد.
این یک تجزیه و تحلیل نامشخص بود که پژوهشگران در آن اهتمام داشتند تا تعیین کنند که آیا عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن در شرکت کنندگان مبتلا به سویه دلتا در مقایسه با افراد مبتلا به سویه اُمیکرون، متفاوت می باشد یا خیر. شرکت کنندگان بدون علامت از اکتبر ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲، با آزمایش فوری آنتی ژن، هر ۴۸ ساعت بررسی شدند.
شناسایی سویه های دلتا و اُمیکرون
پژوهشگران دریافته اند که عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن برای تشخیص سویه اُمیکرون در مقایسه با سویه دلتا پایین تر نیست. برعکس، آنها نسبت بیشتری از شرکت کنندگان مبتلا به سویه اُمیکرون و نتایج آزمایش مثبت را در مقایسه با شرکت کنندگان مبتلا به سویه دلتا در عرض ۴۸ ساعت بعد از مثبت شدن آزمایش PCR آشکار کردند.
لازم به ذکر است که حدودا نیمی از شرکت کنندگان با نتیجه آزمایش PCR مثبت، بدون توجه به سویه دخیل در پروسه ابتلا، نتیجه منفی کاذب در آزمایش فوری آنتی ژن داشتند. این امر حتی زمانی که دو آزمایش آنتی ژن در عرض ۴۸ ساعت بعد از اولین PCR مثبت انجام گرفت، مشاهده شد.
مزیت آزمایش پیوسته
با در نظر گرفتن این یافته ها می توانیم ببینیم که عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن در تشخیص سویه های دلتا و اُمیکرون مشابه است. هنگامی که آزمایش دوم، ۴۸ ساعت بعد از اولین آزمایش انجام می شود، میزان تشخیص بالاتری دارد.
پژوهشگران در مقاله این پژوهش ذکر کردند: داده های ما نشان می دهند که عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن طی دوره همه گیری سویه اُمیکرون در مقایسه با دوره همه گیری سویه دلتا، ثابت باقی می ماند و آزمایش های پیوسته همچنان برای تقویت عملکرد آزمایش های فوری آنتی ژن مهم هستند. یقینا برای بهبود درک ما در مورد افرادی که فقط نتایج آزمایش PCR مثبت دارند و باتوجه به اهمیت آن در سلامت عمومی، بررسی بیشتری لازم است.
منبع:

1400/12/16
20:35:16
5.0 / 5
741
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد