چینی ها موش ها را ملزم به بکرزایی کردند!

چینی ها موش ها را ملزم به بکرزایی کردند!

اسمارت کاور: موش های بدون پدر در آزمایشگاه با بهره گیری از تخمک های بارور نشده موش ایجاد شدند، این دستاورد روزی می تواند راه را برای ایجاد نوزادان تک والد هموار کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بکرزایی بطور طبیعی در پرندگان، مارمولک ها، مارها، کوسه ها و سایر ماهی ها دیده شده است. اما حالا دانشمندان چینی می گویند که به بکرزایی در موش ها بدون استفاده از دی ان ای موش نر دست یافته اند.
"یانچانگ وی"(Yanchang Wei) و همکارانش در دانشگاه "شانگهای جیائو تانگ"(Shanghai Jiao Tong) نشان دادند که بکرزایی در پستانداران بوسیله روش هدفمندی که در آن نشانه های متیلاسیون دی ان ای ویرایش می شود، امکان پذیر است. دی ان ای متیلاسیون یک پروسه بیوشیمیایی است که در آن فعالیت ژن بدون تغییر توالی دی ان ای زمینه ای تغییر داده می شود.
نویسندگان این مقاله رویکرد بازنویسی اپی ژنتیک را بر روی هفت ناحیه کنترل در تخمک موش به کار بردند و با موفقیت پروسه متیلاسیون دی ان ای را در یک نسخه از ژن اصلاح کردند.
به قول پژوهشگران، انتقال تخمک های اصلاح شده به موش های ماده موجب ایجاد فرزندان کامل شد.
با این وجود تنها یک فرزند تا بزرگسالی زنده ماند و بدین سبب باید تحقیقات بیشتری برای بهبود این پروسه صورت گیرد.
نتایج به دست آمده نشان میدهد که بوسیله تغییر شیمیایی دی ان ای می توان به بکرزایی در پستانداران دست یافت.
بکرزایی نوعی تولید مثل است که در آن، یک موجود زنده کامل از تخمک لقاح نیافته به وجود می آید. این پدیده در تعداد زیادی از بی مهرگان و مهره داران شامل گونه هایی نظیر کرم های لوله ای، شکم پایان، سخت پوستان، حشرات به ویژه زنبور عسل و زنبور بی عسل، ماهی ها، دوزیستان و خزندگان نظیر بعضی مارها دیده می شود.
این مطالعه در مجله ی "Proceedings of the National Academy of Sciences" انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/17
21:40:47
5.0 / 5
815
تگها: پست , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد