کشف غیرمنتظره ای در مورد سرعت تکثیر سلول های بدن

کشف غیرمنتظره ای در مورد سرعت تکثیر سلول های بدن

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود، به کشف غیرمنتظره ای در مورد سرعت تکثیر سلول های بدن دست یافته اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، سلول های بالغ بدن ما فقط می توانند یک نوع سلول را ایجاد کنند. بعنوان مثال، سلول پوست نمی تواند سلول عضله را بوجود آورد، بلکه فقط سلول های پوست را تشکیل می دهد. این امر، استفاده بالقوه از سلول های بالغ برای درمان را محدود می کند. با این وجود، سلول های جنین طی رشد ابتدایی خود، توانایی تولید انواع سلول های بدن ما، همچون سلول های بنیادی را دارند. این ظرفیت موسوم به "همه توانی"(Totipotency)، بعنوان یک گزینه الهام بخش برای پژوهشگران عمل کرده است تا بوسیله برنامه ریزی مجدد سلول در آزمایشگاه، به یافتن راه های جدیدی برای جمع بندی مجدد همه توانی بپردازند.
سلول های همه توان
"سلول های همه توان"(Totipotent cells)، دارای خواص زیادی هستند اما ما هنوز همه آنها را نمی شناسیم. پژوهشگران مرکز تحقیقاتی "هلمهولتز مونیخ"(Helmholtz Munich) حالا به کشف جدیدی دست یافته اند.
"سونتوشی ناکاتانی"(Tsunetoshi Nakatani)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما متوجه شدیم در سلول های همه توان که سلول های مادر سلول های بنیادی هستند، تکثیر DNA با سرعت متفاوتی نسبت به سایر سلول ها رخ می دهد. این سرعت، بسیار کمتر از سرعت هر نوع سلول دیگری است که ما بررسی کردیم.
همانندسازی DNA در حقیقت یکی از مهم ترین فرآیندهای بیولوژیکی است. طی دوره زندگی ما، هر بار که سلولی تقسیم می شود، یک کپی دقیق از DNA خود تولید می کند تا سلول های دختر حاصل از این فرایند، حامل مواد ژنتیکی یکسانی باشند. این اصل اساسی، به ارث بردن وفادارانه مواد ژنتیکی را امکان پذیر می کند.
پژوهشگران دریافتند که سرعت تکثیر DNA در سلول های شبه همه توان هم کم است و دانشمندان می توانند آنها را در ظرف آزمایشگاهی کشت کنند. ناکاتانی افزود: این امر، ما را به سمت این پرسش سوق داد که اگر ما موفق شویم تا سرعت تکثیر DNA را تغییر دهیم، آیا می توانیم برنامه ریزی مجدد سلول ها و تبدیل آنها به سلول های همه توان را بهبود ببخشیم؟
سرعت کمتر، برنامه ریزی بهتر
پژوهشگران در یک آزمایش برجسته مشاهده نمودند که کاهش سرعت تکثیر DNA، کارایی برنامه ریزی مجدد یعنی تبدیل شدن سلول ها به نوع دیگری از سلول را بیشتر می کند.
"ماریا النا تورس پادیلا"(Maria-Elena Torres-Padilla)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: این موضوع، اعجاب انگیز است. ما طی سال ها، سلول های همه توان را بررسی نموده ایم تا بفهمیم که طبیعت چگونه آنها را به طرز باورنکردنی قادر به تولید انواع سلول های بدن ما کرده است. این یک راهبرد اساسی پژوهش ما است که به سمت روش های پزشکی ترمیمی گرایش دارد. این مفهوم جدید، بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم می باشد و ما معتقدیم که پیشرفت بزرگی برای درمان با کمک سلول های بنیادی بشمار می رود.
این پژوهش، در مجله "Nature Genetics" به چاپ رسید.1400/12/18
14:20:13
5.0 / 5
623
تگها: تولید , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد