با تولید ماده جدید رخ می دهد؛

باتری سبک و محکمی که سرعت خودرو های برقی را بیشتر می کند

باتری سبک و محکمی که سرعت خودرو های برقی را بیشتر می کند

به گزارش اسمارت کاور محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی از تولید نمونه اولیه یک باتری هیبریدی با ظرفیت بسیار بالا اطلاع داده اند که برد وسایل نقلیه برقی را تا ۲۵ درصد بالا می برد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، در سالهای اخیر شاهد پیشرفت های جالب گروههای تحقیقاتی و حتی خودروسازان بزرگ در زمینه تولید باتری بوده ایم. در سال ۲۰۱۳، ولوو پنل های فیبر کربنی با قابلیت بالای ذخیره انرژی را به نمایش گذاشت و از آن زمان محققان دیگر تولیدات مشابهی را به معرض نمایش گذاشته اند. هدف از اجرای این طرح ها تولید باتری هایی با ترکیب چگالی انرژی بالای و سرعت فوق العاده تخلیه سریع ابرخازن ها بودند.
در تازه ترین تحول از این دست، دانشمندان دانشگاه فلوریدای مرکزی و ناسا با همکاری یکدیگر ماده جدیدی را تولید کرده اند که دارای خصوصیت های منحصربه فردی است و نه تنها پتانسیل ذخیره سازی انرژی را به میزان چشم گیری امکان پذیر می کند، بلکه قدرت بدنه خودرو برای تحمل تصادف اتومبیل را هم بالا می برد.
دانشمندان برای تولید این باتری، لایه هایی از فیبر کربن با بار مثبت و منفی را بر اساس یک الگوی متناوب روی هم چیدند. سپس ورقه های گرافن بین لایه ها قرار داده شدند تا توانایی ذخیره سازی انرژی آنها را بالا برند و این مجموعه به الکترودهایی که با اکسیدهای فلزی پوشانده شده اند وصل می شوند تا هم ولتاژ و هم چگالی باتری را بالا برند.
این باتری هیبریدی و ابرخازنی به اندازه فولاد قوی است، سبک تر از آلومینیوم است و دارای یک سری خواص مطلوب برای خودرو های الکتریکی است. دانشمندان می گویند اگر این باتری بعنوان یک پوسته معمولی برای افزایش استقامت بدنه خودرو مورد استفاده واقع شود، می تواند برد هر اتومبیل برقی را تا ۲۵ درصد افزایش دهد و بعنوان مثال، آنرا از ۳۲۱ کیلومتر به ازای هر بار شارژ به ۴۰۲ کیلومتر به ازای هر بار شارژ افزایش دهد.
نکته دیگر این است که ۳۰ تا ۴۰ درصد از وزن خودرو های الکتریکی در ارتباط با باتری آنهاست. با استفاده از این کامپوزیت سبک ذخیره کننده انرژی، میتوان مسافت بیشتری را بدون افزایش وزن باتری پیمود، کاهش وزن خودرو و افزایش استقامت کششی، خمشی و ضربه ای خودرو از این طریق کاربرد باتری مذکور در خودرو های برقی و صنعت هوانوردی را زیاد می کند.
با توجه به قابلیت های ابرخازنی این باتری، از آن میتوان برای تخلیه سریع نیرو با هدف بیشتر کردن شتاب اتومبیل بهره برد تا شتاب صفر تا صد خودرو های برقی به سه ثانیه کاهش پیدا کند. علاوه بر این، این مواد همگی غیر سمی و غیر قابل اشتعال هستند و عمر چرخه پر و خالی شدن شارژ آنها ۱۰ برابر بیشتر از باتری های معمولی ماشین های الکتریکی است.
این یک پیشرفت بزرگ نسبت به نگاههای گذشته است که منجر به تولید باتری های سمی با الکترولیت های آلی قابل اشتعال، چرخه عمر پایین و عملکرد ضعیف می شدند.
دانشمندان تصور می کنند که این فناوری بسیار فراتر از دنیای وسایل نقلیه الکتریکی است و به دنبال استفاده از آن در پهپادها، دستگاههای قابل حمل و فناوری های پوشیدنی مانند عینک های آینده نگر یا هدست های حقیقت مجازی می باشند. یکی از فوری ترین کاربردهای این باتری ها در فضا و برای تأمین برق انواع ماهواره هاست.


منبع:

1400/12/20
14:04:33
5.0 / 5
1064
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد