آموزش جراحی در فضا!

آموزش جراحی در فضا!

به گزارش اسمارت کاور شرکت ˮاسپیس ایکسˮ با همکاری دانشگاه ˮآریزوناˮ و سازمان غیرانتفاعی ˮبنر هلثˮ میزبان یک برنامه آموزشی جدید در زمینه جراحی فضایی خواهند بود تا فضانوردان جراح یا جراحان فضانورد در آینده بتوانند زندگی افراد را در شرایط دشوار سفرهای فضایی نجات دهند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، کارهای ضروری و ابتدایی مانند آشامیدن آب در فضا به علت تأثیرات شرایط ریزگرانش می تواند چالش برانگیز باشد. ازاین رو تصور کنید انجام عمل جراحی در فضا چقدر دشوار خواهد بود.
حالا یک بیانیه مطبوعاتی نشان داده است که شرکت پیشگام "اسپیس ایکس" در کنار دانشگاه "آریزونا" و سازمان غیرانتفاعی "بنر هلث"(Banner Health) در تلاشی برای آغاز به مقابله با این مشکل، میزبان نخستین فلوشیپ جراحی هوافضا خواهند بود که از ماه ژوئیه شروع می شود.
این نخستین برنامه آموزشی فلوشیپ در ایالات متحده خواهد بود که فراتر از آموزش مسائل ابتدایی پزشکی برای فضانوردان است و در حوزه جراحی هوافضا قدم می گذارد.
اساساً هدف از این برنامه، آموزش فضانوردان جراح یا جراحان فضانورد در آینده است که با هدف زنده نگه داشتن کاوشگران فضایی به فضا سفر خواهند کرد.
این فلوشیپ جراحی هوافضایی معروف به "APEX"، جراحان و پزشکان متخصص را در ایالات متحده گرد هم می آورد و به آنها کمک می نماید تا برای کار در زمینه پزشکی هوافضا آماده شوند.
در بیانیه دپارتمان علوم بهداشت دانشگاه "آریزونا" آمده است که نخستین فلوشیپ تحصیلی در نوع خود، پزشکان را برای کار در زمینه پزشکی هوافضا و عرضه حمایت های جراحی و مراقبت های حیاتی در محیط های دشوار آماده می کند.
فارغ التحصیلان این دوره، بخشی از تیم های پزشکی را می سازند که در مأموریت های آتی که توسط "اسپیس ایکس"، ناسا و سایر برنامه های فضایی پرتاب می شوند، خدمت می کنند.
علاوه بر این، فارغ التحصیلانی که گواهینامه مخصوص پزشکی هوافضایی را دریافت می کنند، با عنوان "جراح پرواز" شناخته خواهند شد.
تلاش برای "اولین جراحی در فضا"
فلوشیپ APEX از ماه ژوئیه آغاز خواهد شد و به مدت یک سال ادامه خواهد داشت و بر چندین مبحث مختلف همچون عرضه مراقبت های پزشکی در محیط های دشوار و با محدودیت منابع تمرکز خواهد داشت.
"ناتانیال سوپر"، مدیر اجرایی جراحی عمومی در "هلث بنر"، اظهار داشت: افرادی که در این برنامه آموزش می بینند، نه تنها حائز شرایط حمایت شخصی از برنامه فضایی خواهند بود، بلکه در توسعه ابزارها و روش های لازم برای تسهیل این امر هم پیشرو خواهند بود.
وی ادامه داد: این مرحله ی هیجان انگیز بعدی در اکتشافات فضایی است و من واقعاً هیجان زده و مشتاقم که مؤسسه ما در این کار جدید مشارکت دارد.
شرکت کنندگان در این دوره همینطور این فرصت را خواهند داشت که ۶ ماه را برای انجام تحقیقات با "اسپیس ایکس" که یک عرضه دهنده پیشرو در پرتاب های فضایی در جهان است، صرف کنند. آنها می توانند در یک یا چند مکان از سه مقر "اسپیس ایکس" شامل مقر آن در نزدیکی لس آنجلس، مرکز ساخت و پرتاب "استارشیپ" در بوکا چیکای تگزاس و مرکز فضایی "کندی" در کیپ کاناورال فلوریدا آموزش ببینند.
دکتر "آنیل منون"، مدیر سابق پزشکی "اسپیس ایکس" که حالا فضانورد ناسا است، می گوید: این دوره فلوشیپ، «پیشگامانه» است. من گمان می کنم در ۱۰ سال آینده، یکی از این افراد نخستین عمل جراحی را در فضا و امیدوارم در مریخ انجام دهد.
با حمایت شرکت پیشروی "اسپیس ایکس" که هدف آن رسیدن به سیاره سرخ در دهه ۲۰۳۰ است، امکان دارد بزودی با نخستین جراحی فضایی جهان مرزهای جدیدی را فتح نماییم. این در شرایطی است که "ایلان ماسک" مؤسس شرکت "اسپیس ایکس" اخیرا ادعا کرده است که نخستین انسان ها در سال ۲۰۲۹ قدم به مریخ خواهند گذاشت.1400/12/27
12:01:30
5.0 / 5
777
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد