برنامه آینده معاونت علمی؛

افزایش صادرات محصولات فناوری با راه اندازی خانه نوآوری در ۴ کشور

افزایش صادرات محصولات فناوری با راه اندازی خانه نوآوری در ۴ کشور

طی سال های اخیر 6 خانه نوآوری و فناوری با هدف معرفی محصولات فناورانه با ظرفیت صادراتی به وجود آمده که مقرر است به این تعداد 4 خانه دیگر اضافه شود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، یکی از اقدامات زیرساختی در امتداد توسعه صادرات شرکتهای دانش بنیان، خلاق و فناور در سالهای اخیر، راه اندازی خانه های نوآوری و فناوری (iHit: Iran house of innovation & technology) در کشورهای هدف صادراتی بوده است. این خانه های نوآوری در جهت تسهیل امر صادرات محصولات دانش بنیان را اندازی شده اند و دو سرویس اصلی به شرکت های دانش بنیان ارائه می کنند.
سرویس های اصلی کمک کننده بوسیله خانه های نوآوری و فناوری به شرکت های دانش بنیان شامل خدمات نرم افزاری و سخت افزاری می شود. خدمات سخت افزاری شامل نمایش کالا و دستاوردهای دانش بنیان در نمایشگاه عرضه محصولات، فضای کار اشتراکی، فضای کار اختصاصی، سالن جلسات و امکانات برگزاری نشستهای B۲B هستند. خدمات نرم افزاری نیز شامل بازاریابی، تحقیقات بازار، یافتن شریک تجاری، برگزاری دوره های آموزشی و منتورینگ و گرفتن استانداردها و مجوزهای فروش بین المللی می شود.
تاکنون ۶ خانه نوآوری و فناوری در ایران و کشورهای چین، کنیا، سوریه، روسیه و ترکیه راه اندازی شده تا شرکتهای دانش بنیان در این خانه ها مستقر شوند و محصولات خودرا در معرض نمایش قرار دهند.
اولین خانه نوآوری در «چین»
اولین خانه نوآوری و فناوری سال ۱۳۹۶ در چین افتتاح شد که فضای اشتراکی را برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی فراهم نموده است. این خانه های نوآوری طوری طراحی شده که هر کدام، یک مدیر ایرانی بومی یا شریک بخش خصوصی دارد. مقرر است چنین خانه نوآوری در جنوب چین نیز راه اندازی شود.
دومین خانه نوآوری در «کنیا»
دومین خانه نوآوری و فناوری در بهمن سال قبل در کنیا با زیربنای ۴۲۰۰ متر مربع افتتاح شد. این خانه با همکاری و تعامل نزدیک وزارت امور خارجه و در محل قدیمی سفارت جمهوری اسلامی ایران به وجود آمد که حالا هم برای شرکتهای دانش بنیان فعال است.
سومین و چهارمین خانه نوآوری در «سوریه» و «روسیه»
در سال قبل خانه نوآوری و فناوری سوریه و سپس خانه نوآوری روسیه افتتاح شدند. خانه نوآوری و فناوری ایران در این کشورها با مشارکت حداکثری بخش خصوصی تاسیس شده و سایر دستگاهها مانند معاونت علمی و فناوری و وزارت امور خارجه و نمایندگی های وزارت امور خارجه در خارج از کشور همکاری هایی دارند که چنین فضایی برای شرکتهای دانش بنیان در امتداد توسعه صادرات محصولات فناورانه ایجاد شود.
پنجمین خانه نوآوری در «تهران»
این خانه نوآوری در خردادماه امسال نیز با هدف به معرض نمایش گذاشته شدن دستاورد شرکت های دانش بنیان که ظرفیت صادراتی دارند افتتاح شد. کارکرد این نمایشگاه دائمی به تصویر کشیده شدن محصولات دانش بنیان متناسب با برنامه های مختلف و بازدیدهای سران دولتی ایران و سایر کشورها است.
ششمین خانه نوآوری در «ترکیه»
ششمین خانه نوآوری و فناوری اوایل اسفندماه ۱۴۰۰ در ترکیه فعالیت خودرا بصورت رسمی شروع کرد. ترکیه بعنوان یکی از کشورهای رقیب همسایه و توانمند در منطقه شناخته شده که این می تواند فضای کسب وکار خوبی برای شرکتهای دانش بنیان فراهم آورد. خیلی از شرکتهای دانش بنیان مایل هستند برای تولید، برندسازی و مسائلی از این دست با این کشور ارتباط داشته باشند که خانه نوآوری و فناوری می تواند بهترین مسیر برای رسیدن به اهداف این دانش بنیانها باشد.
وقتی چنین فضایی ایجاد شود امکانات برای دانش بنیانها فراهم خواهد شد تا بتوانند محصول خودرا علاوه بر منطقه در سایر کشور ها توزیع کنند. این خانه با هماهنگی وزارت امور خارجه و سفارت ایران در انکارا و کنسولگری ایران در استانبول در یکی از مناطق تجاری خوب این کشور افتتاح شد.
برنامه ها آینده جهت راه اندازی خانه های نوآوری و فناوری
بر اساس اعلام مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری مقرر است با همکاریهای مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و بخش خصوصی ایرانی، پایگاه صادراتی محصولات دانش بنیان را در دوحه راه اندازی کند. این پایگاه برای شرکتهای ایرانی فرصتی را فراهم می سازد که با هدف ورود به بازار منطقه خلیج فارس نقش آفرینی کنند.
از جمله کشورهایی که مقرر است خانه نوآوری در آتها تاسیس شود عراق، قطر، پاکستان و افغانستان را می توان نام برد.
با بهره گیری از این ظرفیت ها به شرکت های دانش بنیان کمک می شود تا محصولات خودرا به کشورهای منطقه و دنیا صادر کنند.

1400/12/28
23:05:37
5.0 / 5
727
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد