نمونه های سیاره سرخ تا ۲۰۳۳ به زمین نمی رسد

نمونه های سیاره سرخ تا ۲۰۳۳ به زمین نمی رسد

به گزارش اسمارت کاور ناسا اعلام نمود دانشمندان جهت بررسی نمونه های جمع آوری شده مریخ باید بیشتر صبر کنند و در بهترین حالت ممکن، نمونه ها سال ۲۰۳۳ به زمین آورده می شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، دانشمندان برای دستیابی به نمونه های بکر مریخ که امکان دارد شواهدی از حیات در سیاره سرخ را فاش کند، باید انتظار بیشتری بکشند.
آژانس فضایی اروپا و ناسا در یک همکاری مشترک تلاش می کنند تا دهها نمونه مریخی که به وسیله کاوشگر مریخ نورد «استقامت» ناسا جمع آوری می شود، به زمین بازگردانند. نمونه ها از جستجو در سطح مریخ به مساحت ۴۵ کیلومتر جمع آوری می شود. به قول مقامات ناسا، محل جمع آوری نمونه ها یک مکان مناسب برای کاوش است چون که این محل، میلیونها سال پیش یک دریاچه و یک دلتای رودخانه بوده که به صورت بالقوه زیستگاه مناسبی بشمار می رود.
کاوشگر "استقامت"(Perseverance) ناسا مجهز به پیشرفته ترین آزمایشگاه علمی است که تابحال به یک سیاره دیگر برده شده، این کاوشگر می تواند هر سنگ و خاکی را که حفر می کند، به صورت کامل تجزیه و تحلیل کند. ناسا، اهداف بیشتری را در ذهن می پروراند و به دنبال انتقال نمونه های جمع آوری شده توسط کاوشگر استقامت در ماموریتی معروف به "بازگشت نمونه مریخی" به زمین هستند.
این شرکا، گام بزرگی در انجام این مأموریت خود برداشته اند و قرارداد معروف به "سیستم پیشرانش صعود مریخ"(MAPS) را به شرکت "نورثروپ گرامن"(Northrop Grumman) اعطا کرده اند.
مریخ نورد "استقامت" که در دهانه برخوردی معروف به "جزرو"(Jezero) در مریخ فرود آمده، چند سال آینده را به جستجو در این منطقه برای یافتن نشانه های حیات باستانی در مریخ می پردازد و اگر سنگ ها یا خاک جالب توجهی پیدا کند، نمونه هایی از آنها را در بسته های فوق استریل که به هیچ وجه به مواد آلی زمینی آلوده نیستند، ذخیره می کند. سپس آنها را در لوله هایی قرار می دهد و درون بدنه خود نگهداری می کند.
برنامه اولیه این بود که مأموریت بازگرداندن نمونه های مریخی شامل یک مدارگرد و یک سطح نشین در سال ۲۰۲۶ پرتاب شود و در سال ۲۰۲۸ روی سیاره سرخ فرود آید و نمونه های مریخ را تا سال ۲۰۳۱ به زمین بیاورد. اما از آنجائیکه مأموریت ناسا و آژانس فضایی اروپا در برنامه ای جدید مشتمل بر دو سطح نشین شده است، این مأموریت به سال ۲۰۲۸ موکول شده و بازگرداندن نمونه ها هم تا سال ۲۰۳۳ طول خواهد کشید.
ناسا اعلام نمود که تحلیل ها و بررسی های بیشتر نشان می دهد، بازگردادندن نمونه های مریخی احتیاج به دو سطح نشین دارد و افزایش آنها مستلزم این امر است که تاریخ پرتاب به سال ۲۰۲۸ و تاریخ بازگشت به سال ۲۰۳۳ تغییر کند. پرتاب دو سطح نشین می تواند احتمال موفقیت مأموریت را افزایش بخشد.





منبع:

1401/01/10
12:27:06
5.0 / 5
814
تگها: سیستم , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد