پشتیبانی از 21 پروژه در زمینه آب و خشکسالی در سال قبل

پشتیبانی از 21 پروژه در زمینه آب و خشکسالی در سال قبل

اسمارت کاور: بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری، در سال 1400، از 21 طرح حوزه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست حمایت شد تا روند آبادانی در کشور، با شتاب بیشتری دنبال شود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارگروه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال ۱۴۰۰ اقدام به ایجاد هماهنگی، هم افزایی و یافتن حلقه های مفقوده بین نهادهای علمی- فناوری، اقتصادی و فرهنگی فعال کشور در حوزه های حفظ منابع آب، مقابله با خشکسالی و فرسایش خاک، حفظ محیط زیست در جهت منافع ملی و مبتنی بر سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور کرده است.
این ستاد از پروژه های فناورانه در زمینه های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست حمایت کرده است. این طرح ها، برای بسترسازی، توسعه، آموزش و ترویج کارهای مربوط به موضوعات آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست صورت گرفته است.
در اولین فصل سال ۱۴۰۰، ۵ طرح مورد حمایت قرار گرفت. این طرح ها شامل توسعه فناوری راه اندازی ۴ پایلوت استخر پیش ساخته کوچک مقیاس پرورش ماهی در استان کرمان، توسعه فناوری های مربوط به کشت هیدروپونیک و داده برداری در مجتمع های گلخانه دریایی، توسعه فناوری دستگاه نانومگنتیک، توسعه فناوری غشای سرامیکی سیلیکون کارباید تصفیه خانه ای در کلایه، در استان قزوین و کمک به کارهای در رابطه با تکثیر و پرورش ۲ پایلوت ماهی قزل آلا و کپور در استخرهای کوچک مقیاس در استان سیستان و بلوچستان با روش تغذیه پرورش ماهیان بوسیله جلبک های آب شور و شیرین بوده است.
در تابستان ۱۴۰۰، تعداد ۱۲ طرح، مورد حمایت کارگروه قرار گرفت. این طرح ها شامل توسعه فناوری ازن‍زنی با فناوری نانوازن، سیاستگذاری در زمینه در رابطه با توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، توسعه فناوری شورورزی در رابطه با مهار گردوغبار از خاک های شور و غیرقابل کشت با بهره گیری از روش نوین در راه اندازی بادشکن زنده و گیاهان شورپسند است.
توسعه فناوری پمپ های شناور مقاوم در مقابل دمای بالا و سختی آب بالا، توسعه فناوری های در رابطه با محصولات با ارزش افزوده از کاکتوس اپونتیا، توسعه فناوری نمک زدایی آب با بهره گیری از سیستم الکترودیالیز معکوس در استان مرکزی، قسمتی از طرح های فناورانه حمایت شده در این فصل محسوب می شود.
همچنین کارهای فناورانه در رابطه با الگوی مدیریت خاک بوسیله اقدامات حفاظت خاک و استقرار کشاورزی حفاظتی، توسعه فناوری در رابطه با سامانه صنعتی تصفیه آب بدون پساب، توسعه فناوری راه اندازی حوضچه های پرورش ماهیان خاویاری در استان سیستان و بلوچستان مبتنی بر تکنولوژی شورورزی، پشتیبانی از طرح های زیست فناوری در رابطه با حوزه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست، فناوری های مربوط به طراحی، ساخت و ارزیابی سامانه همزمان تامین سرمایش گلخانه و تولید آب شیرین از دریا (گلخانه دریایی) در شهرستان بوشهر و توسعه فناوری عملکرد سنسور رطوبتی برای آبیاری هوشمند و جلوگیری از تلفات آب از دیگر طرح های فناورانه حمایت شده است.
در فصل پائیز، ۲ طرح مورد حمایت کارگروه قرار گرفت. این دو طرح شامل توسعه فناوری حذف بوی نامطبوع سیستم های تصفیه فاضلاب و توسعه فناوری در رابطه با بومی سازی سامانه هوشمند شناسایی آب بدون درآمد، مدیریت اتفاقات و مدل سازی کیفی آب می شود.
در زمستان ۱۴۰۰، ۲ طرح مشمول حمایت قرار گرفتند که شامل توسعه فناوری طراحی و اجرای سیستم گرمایش خورشیدی گلخانه دریایی مکران و توسعه فناوری محصولات فرآوری شده از کاکتوس اپونتیا در مقیاس نیمه صنعتی بودند. همین طور در طول سال ۱۴۰۰، یک مورد تسهیلات از طرف کارگروه آب برای طرح بومی سازی پمپ های نیروگاهی اعطاء شد.


منبع:

1401/01/15
22:57:00
5.0 / 5
819
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد