شناسایی راهی جدید برای تشخیص سرطان سینه

شناسایی راهی جدید برای تشخیص سرطان سینه

به گزارش اسمارت کاور مطالعه ای جدید که به بررسی سطوح آنتی اکسیدان و نشانگرهای استرس در خون پرداخته می تواند به ایجاد روشی جدید برای تشخیص سرطان پستان منجر شود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، این مطالعه این هفته در نشست سالانه انجمن فیزیولوژیک آمریکا(APS) در فیلادلفیا ارائه خواهد شد.
سرطان پستان شایع ترین سرطان در جهان است. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که در سال ۲۰۲۰ نزدیک به هشت میلیون زن در سراسر جهان مبتلا به سرطان سینه بوده اند که طی پنج سال اخیر از ابتلای خود به این بیماری آگاه شده بودند. کشف روش های تشخیصی جدید اهمیت زیادی در کوشش برای به حداقل رساندن آثار مخرب این بیماری دارد. پژوهشگران دانشگاه لاهور پاکستان به بررسی نقش نشانگرهای التهاب و استرس در ایجاد و پیشرفت سرطان سینه پرداختند.
محققان نمونه ی خون زنان یائسه که به سرطان سینه مبتلا بودند را بررسی کردند. این بیماران در مقایسه با گروه شاهد بطور قابل توجهی سطوح بالاتری از نشانگرهای التهابی نشان دادند.
در میان نشانگرهایی که بیش از اندازه بیان شده بودند پروتئین پیش التهابی اینترلوکین-۱، ماتریکس متالوپروتئیناز ۹ که آنزیمی است که در خیلی از بیماریها بیان می شود و پروتئین شوک حرارتی ۲۷(Heat shock protein ۲۷) قرار داشتند. این پروتئین بعنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و بطور معمول از مرگ سلولی جلوگیری کرده یا آنرا می کاهد.
با این وجود در بعضی بیماریها همچون سرطان، این پروتئین هم محافظت کننده و هم مخرب است.
علاوه بر آن بیماران مبتلا به سرطان سینه سطوح پایینی از ترکیبات محافظتی مانند ویتامین A، C، D و کاتالاز نشان دادند.
منبع:

1401/01/16
10:05:31
5.0 / 5
843
تگها: پست , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد