ناسا از نور ماه برای افزایش دقت ماهواره ها استفاده می نماید

ناسا از نور ماه برای افزایش دقت ماهواره ها استفاده می نماید

ناسا اهتمام دارد تا نور ماه را برای افزایش دقت ماهواره های خود به کار بگیرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، ماموریت موسوم به "air-LUSI" ناسا، از ۱۲ تا ۱۶ مارس با هواپیمای "ER-2" این آژانس فضایی پرواز کرد تا میزان نور منعکس شده از ماه را به دقت اندازه گیری نماید. نور منعکس شده از ماه، منبع ثابتی از نور است که پژوهشگران از آن برای بهبود دقت و ثبات اندازه گیری ها توسط ماهواره های رصد زمین استفاده می نمایند.
"کوین تورپی"(Kevin Turpie)، استاد "دانشگاه مریلند در کالج پارک"(UMD) و پژوهشگر ارشد پروژه air-LUSI اظهار داشت: ماه بسیار پایدار می باشد و تا اندازه زیادی تحت تأثیر عوامل روی زمین مانند آب و هوا قرار ندارد. این یک منبع بسیار عالی است؛ یک معیار مستقل که با آن می توانیم دستگاه های خودرا تنظیم نماییم و ببینیم چه اتفاقی در سیاره ما رخ می دهد.
پروازهای air-LUSI، قسمتی از کوشش های اعتبارسنجی ماهواره ای ناسا به شمار می روند. نتایج به دست آمده به همراه یکدیگر، مجموعه ای قوی از داده ها را برای ماهواره های درحال گردش فراهم می کنند.
ناسا بیش از ۲۰ ماهواره رصد زمین دارد که دیدگاهی جهانی از سیستم به هم پیوسته زمین را برای پژوهشگران فراهم می آورد. خیلی از این ماهواره ها، امواج نور منعکس شده، پراکنده، جذب شده یا ساطع شده از سطح، آب و جو زمین را اندازه گیری می کنند. این نورها شامل نور مرئی است که انسان می بیند و همچنین، طول موج های نامرئی فرابنفش و مادون قرمز میان آنها را شامل می شود.
ماهواره های جداگانه باید مانند آلات موسیقی در یک ارکستر، با یکدیگر هماهنگ باشند تا پژوهشگران بتوانند بیشترین بهره را از داده های آنها ببرند. پژوهشگران با بهره گیری از ماه بعنوان یک دستگاه تنظیم کننده می توانند به آسانی داده های به دست آمده از ماهواره های مختلف را جهت بررسی تغییرات جهانی در دوره های زمانی طولانی مقایسه کنند.
اینجاست که air-LUSI وارد عمل می شود. air-LUSI که با مشارکت "موسسه ملی استاندارد و فناوری"(NIST)، "سازمان زمین شناسی آمریکا"(USGS) و "دانشگاه مک مستر"(McMaster University) توسعه یافته، تلسکوپی است که میزان انعکاس نور از سطح ماه را اندازه گیری می کند تا میزان انرژی را که ماهواره های رصد زمین از نور ماه دریافت می کنند، مورد ارزیابی قرار دهد. air-LUSI روی هواپیمای ER-2 سوار شد که توسط "مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ"(AFRC) ناسا در کالیفرنیا مدیریت می شود.
ER-2، یک هواپیما برای پرواز در ارتفاع بالا است که می تواند نور منعکس شده خورشید را پراکنده یا جذب نماید. این کار به air-LUSI امکان داد تا اندازه گیری های بسیار دقیق و قابل ردیابی موسسه ملی استاندارد و فناوری را انجام دهد که مشابه محاسباتی است که یک ماهواره از مدار زمین انجام می دهد. بمنظور بهبود دقت مدلهای انعکاس ماه، اندازه گیری های air-LUSI دقیق هستند و عدم قطعیت آنها کمتر از یک درصد است. air-LUSI طی پروازهای ماه مارس، ماه را به مدت چهار شب درست قبل از ماه کامل بررسی کرد.
این روش هوابرد می تواند نور ماه را در حالت های مختلف ماه بررسی کند و در عین حال می تواند دستگاه را بین پروازها برای ارزیابی، نگهداری و در صورت لزوم تعمیر بازگرداند.

بهبودی بمنظور دقت بالاتر
طیف سنج air-LUSI در محفظه ای بسته شده است که دستگاه را دائما در دما و فشار نگه می دارد. نور جمع آوری شده توسط تلسکوپ به یک کره یکپارچه وارد می شود که نور را به طیف سنج هدایت می کند. طیف سنج، دستگاهی است که واریانس امواج نور را اندازه گیری می کند. Air-LUSI اولین بار در نوامبر سال ۲۰۱۹ پروازهای مشابهی داشت. گروه air-LUSI از آن زمان، به بهبود دقت ابزار ادامه داده است.
این گروه پژوهشی، مانیتور داخلی را بهبود بخشیدند تا بتواند دقت ابزار را در طیف وسیع تری از طول موج ها، از اشعه ماوراءبنفش گرفته تا مادون قرمز نزدیک بررسی کند. همچنین، آنها توانستند کره یکپارچه را باردیگر طراحی نمایند تا اثرات کوچک تغییر دما حذف شود. تورپی اظهار داشت: این کار به دستگاه کمک می نماید تا اندازه گیری هایی را با دقت بیش از ۹۹ درصد انجام دهد.
ایجاد این تغییرات، چالش برانگیز بود. تأخیرهای ناشی از بیماری همه گیر کووید-۱۹ موجب شد مهندس ارشد که روی بروزرسانی و تعمیر دستگاه کار می کرد، یک برنامه کاری جدید ازراه دور تهیه نماید. هم او و هم بازرس اصلی، مجوز ویژه ای را دریافت نمودند تا قطعاتی را به خانه ببرند؛ بدین ترتیب توانستند روی دستگاه کار کنند و برای پروازهای سال ۲۰۲۲ آماده شوند.

استفاده از ماه بعنوان یک استاندارد متداول
داده های به دست آمده در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ به همراه یکدیگر می توانند به دانشمندان کمک کنند تا داده های ماهواره ای رصد زمین در محدوده طیف فرابنفش تا مادون قرمز نزدیک را منسجم تر کنند. علاوه بر این، استاندارد رایج ماه، مقایسه و تنظیم کردن دقیق مشاهدات ماهواره ای فعلی و آینده را آسان تر می کند.
ماموریت موسوم به "PACE" ناسا، استفاده از ماه را بعنوان یک معیار متداول در نظر دارد تا مشاهدات دقیق تری را عرضه نماید که با بررسی های ماهواره ای زمین مطابقت دارند. طی دهه پیش رو، PACE و ماموریت های آینده ناسا می توانند به ایجاد یک تصویر منسجم از سیاره ما کمک کنند.
تورپی افزود: داشتن یک منبع مشترک در خارج از زمین به ما کمک می نماید تا به این هدف برسیم. با کمک اندازه گیری های air-LUSI می توانیم اندازه گیری های دقیق تری از زمین را با بهره گیری از رصدخانه های فعلی و آینده انجام دهیم.1401/01/16
20:24:02
5.0 / 5
658
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان اسمارت كاور
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد