شركت راكت لب انجام می دهد

بازیابی موشک با هیلکوپتر از دل آسمان

بازیابی موشک با هیلکوپتر از دل آسمان

ماموریت بعدی شرکت ˮراکت لبˮ(Rocket Lab) شامل اقداماتی خواهد بود که قبل از این هیچ گاه دیده نشده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این شرکت مستقر در کالیفرنیا در تلاش است تا موشک دو بخشی خود موسوم به الکترون را که قسمتی از آن قابل استفاده مجدد است طی اقدامی جالب بعد از پرتاب در هوا بازیابی کند. در این طرح نخستین بخش از موشک هنگامی که درحال سقوط از آسمان است با بهره گیری از هلیکوپتر بازیابی می شود. این کاری قابل توجه است که شرکت راکت لب برای نخستین بار در ضمن ماموریت خود در روز ۱۹ آوریل انجام خواهد داد.
"پیتر بک"(Peter Beck)، مدیر عامل و موسس شرکت راکت لب در اطلاعیه ای روز گذشته اظهار داشت: ما برای ورود به مرحله بعدی بازیابی موشک الکترون هیجان زده هستیم.
وی ادامه داد: ما عملیات های موفقیت آمیز زیادی داشته ایم و بخش های شبیه سازی شده زیادی را با بهره گیری از هلیکوپتر بازیابی کرده ایم و علاوه بر آن با موفقیت بخش اول موشک الکترون را در ضمن ماموریت های شانزدهم، بیستم و بیست و دوم از اقیانوس بازیابی کردیم.
حالا زمان آن فرا رسیده که همه ی این موفقیت ها را کنار هم بگذاریم و برای نخستین بار الکترون را در آسمان بازیابی نماییم.
ماموریت پیش رو موسوم به "There and Back Again" از پایگاه راکت لب در نیوزلند در شبه جزیره ماهیا در جزیره شمالی انجام خواهد گرفت و بیست و ششمین پرتاب مداری برای موشک ۱۸ متری الکترون و شرکت راکت لب را رقم خواهد زد.
هدف اصلی الکترون در این ماموریت رساندن ۳۴ ماهواره به مدار برای مشتریان مختلف است اما بازگشت پیشران آن به زمین توجه بسیاری را به خود جلب خواهدنمود.
حدود یک ساعت پیش از پرتاب، راکت لب یک هلیکوپتر سفارشی با نام "Sikorsky S-۹۲" را به موقعیت دریافت بخش اول موشک در فاصله ۱۸۰ کیلومتری سواحل نیوزیلند منتقل می کند. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود دو بخش موشک الکترون حدود ۲.۵ دقیقه بعد از پرتاب جدا خواهند شد و بخش دوم آن مسیر خودرا برای رساندن ماهواره ها به مدار ادامه می دهد در صورتیکه بخش اول به سمت زمین بازمی گردد.
این پیشران زمانی که در حدود ۱۳ کیلومتری از سطح اقیانوس آرام قرار دارد یک چتر نجات باز می کند و با رسیدن به ارتفاع شش کیلومتری چتر اصلی را باز می کند.
این چترها سرعت سقوط پیشران را تا حدود ۳۶ کیلومتر بر ساعت کم می کنند. این سرعتی مناسب برای هلیکوپتر است تا به آن نزدیک شود و پیشران را در هوا بگیرد. بالگرد "Sikorsky" سپس این بخش از موشک را جهت بررسی به زمین بازمی گرداند. بااینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که نخستین تلاش شرکت راکت لب موفقیت آمیز باشد.
بک می گوید: بازیابی یک موشک زمانی که به سمت زمین سقوط می کند کار آسانی نیست. انتظار می رود از این ماموریت چیزهای زیادی بیاموزیم.
استراتژی راکت لب در بازیابی موشک الکترون با کاری که شرکت اسپیس ایکس برای بازیابی موشک فالکون ۹ خود انجام می دهد متفاوت می باشد. شرکت اسپیس ایکس قسمت های قابل بازیابی موشک خودرا بصورت عمودی فرود می آورد. علت این تفاوت اندازه مختلف این دو موشک است. موشک فالکون ۹ بسیار بزرگ تر از موشک الکترون است و بنا بر این می تواند سوخت کافی برای انجام ماموریت و بازگشت و فرود روی سکو را با خود حمل کند.
شرکت راکت لب درحال ساخت پرتابگری بزرگ تر به نام نوترون است که به شکلی طراحی می شود که تا حدی قابل استفاده مجدد باشد. انتظار می رود نوترون برای نخستین بار در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود.
منبع:

1401/01/17
21:46:12
5.0 / 5
797
تگها: بازی , ساخت , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد