بر اساس اعلام كانون پتنت معاونت علمی؛

اختصاص 60درصد کل پتنتها به دانش بنیانها در سال 1400

اختصاص 60درصد کل پتنتها به دانش بنیانها در سال 1400

کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود دانش بنیان ها ۶۰درصد از کل پتنت های ثبت شده سال قبل را به خود اختصاص دادند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری، پتنت ابزاری برای تجاری سازی و توسعه بازار محصولات نوآورانه خصوصا در ابعاد بین المللی است. با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با عنایت به نیاز شناخته شده در زمینه توسعه اقتصاد دانش بنیان، کانون پتنت ایران از سال ۱۳۹۴ شروع به کار کرد.
در ابتدای فعالیت، شناخت اهمیت محافظت از مالکیت فکری در بین مخاطبان، خیلی کم بود و کانون در این سال ها با توسعه سیاست های ترویجی در کنار سیاست های حمایتی ثبت اختراع تلاش در آگاهی‎بخشی در بین مخاطبان خصوصا شرکتهای دانش بنیان داشته است.
امیر گلچین سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به این که این کانون، خدمات ویژه ای به شرکتهای دانش بنیان عرضه می دهد، اظهار داشت: برگزاری کارگاه های تخصصی و گاها اختصاصی، آموزش نیروی متخصص پتنت برای شرکت، انتشار مقالات و کتب مرتبط، برگزاری جلسات مشاوره فنی، پایش و ارتباط مستقیم با شرکت ها و حمایت بیشتر از ۹۰ درصدی از ثبت اختراعات، بخشی از برنامه های کانون در جهت عرضه خدمت به شرکتهای دانش بنیان بوده است.
گلچین، ثمره این حرکت را افزایش تعداد پتنت های ثبت شده در رابطه با شرکتهای دانش بنیان در سال ۱۴۰۰ به بیشتر از ۶۰ درصد از کل تعداد پتنت های ثبت شده این کانون دانست.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به محوریت دانش بنیان ها در شعار سال و رویکرد این کانون در محقق ساختن آن اظهار داشت: زمانی یک شرکت دانش بنیان، امکان توسعه فناوری و نوآوری را دارد که بتواند سرمایه گذاری خوبی در حوزه منابع انسانی و جذب نخبگان داشته باشد که این مهم منوط به کشش مالی شرکت است.
گلچین با اشاره به اینکه بحث پتانسیل های مالی یک شرکت از تولید، درآمدزایی و توسعه بازار نشات می گیرد، افزود: ازاین رو اشتغال آفرینی و تولید هم ارتباط معناداری با بحث تجاری سازی دارد بدین صورت اگر به دنبال اشتغال آفرینی در شرکتهای دانش بنیان هستیم ناگزیر به افزایش سطح تولید و درآمدزایی خواهیم بود که می بایست با عنایت به رقابت پذیری سطوح فنی دستاوردهای ملی و داخلی و امتیازات در رابطه با تولید در داخل، به بازارهای صادراتی، توجه ویژه داشته باشیم.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ضمن اشاره به این که توسعه بازار در ابعاد بین المللی در حوزه های فناورانه هم نیازمند پشتوانه قوی مالکیت فکری برای محافظت از دستاوردها و نگهداشت حقوق مشروع بهره برداری از آنها در بازارهای هدف است که این مهم می تواند به وسیله ثبت پتنت محقق شود، اضافه کرد: ازاین رو پتنت، ارتباط معناداری با مفهوم دانش بنیان دارد که در سالهای گذشته سیاست های اجرایی از جانب این کانون هم در این راستا بوده است.
گلچین به برنامه های سال جاری کانون در جهت شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: در سال جدید با عنایت به اهمیت اشتغال آفرینی و درآمدزایی از دستاوردهای نوآورانه شرکتهای دانش بنیان، کانون برنامه ای بسیار جدی در زمینه پشتیبانی از تجاری سازی دستاوردهای نوآورانه دارد. کانون با در نظر گرفتن مجموعه خدمات مورد نیاز برای توسعه یک دستاورد نوآورانه و با ایجاد همکاری حداکثری با سازمان ها و مراکز مرتبط و همکار، تلاش در تسهیل و تسریع در فرایند تجاری سازی پتنت ها خواهد داشت.
سرپرست کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری با ابراز امیدواری از این که کانون بتواند بعنوان یک بازیگر اثرگذار در زیست بوم نوآوری کشور، نقش خوبی را در حوزه تجاری سازی پتنت ها و توسعه کسب وکارهای دانش بنیان و اشتغال آفرینی و تولید ایفا نماید، اظهار داشت: این کانون نهایت تلاش خویش را به کار می گیرد تا با عنایت به دسترسی های خود، زمینه را برای امیدآفرینی در بین فناوران و نخبگان فنی کشور مهیا سازد.


منبع:

1401/01/23
21:53:44
5.0 / 5
796
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد