بازگشت فضانوردان چینی بعد از ۶ ماه به زمین

بازگشت فضانوردان چینی بعد از ۶ ماه به زمین

به گزارش اسمارت کاور فضانوردان مأموریت شنژو-۱۳ چین بعد از شش ماه اقامت در فضا با موفقیت بر روی زمین فرود آمدند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک فضاپیمای شنژو حامل سه فضانورد چینی روز جمعه(۱۵ آوریل) درست پیش از ساعت ۱۰ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۶: ۳۰ بامداد به وقت تهران) با موفقیت در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در شمال چین فرود آمدند.
فضانوردان این مأموریت حدود ۹ ساعت بعد از خروج از ماژول اصلی تیانه ایستگاه فضایی جدید این کشور به نام تیانگونگ با موفقیت روی زمین فرود آمدند.
فضانوردان چینی بعد از شش ماه اقامت در فضا و انجام طیف وسیعی از عملیات با موفقیت به زمین بازگشتند و الان رکورددار اقامت در تیانگونگ هستند. پیش تر رکورد اقامت طولانی در ایستگاه فضایی چین در دست فضانوردان مأموریت شنژو-۱۲ بود که سال قبل میلادی سه فضانورد آن به مدت ۹۲ روز در انجا اقامت داشتند.
تابحال در مجموع شش فضانورد طی مأموریت شنژو-۱۲ و سه فضانورد طی مأموریت شنژو-۱۳ به ایستگاه فضایی تیانگونگ رفته اند که فضانوردان مأموریت شنژو-۱۳ هم به تازگی بعد از شش ماه حضور در فضا به زمین بازگشتند.
سه فضانورد به نامهای نی هایشنگ(Nie Haisheng)، لیو بومینگ(Liu Boming) و تانگ هونگبو(Tang Hongbo) فضانوردان مأموریت شنژو-۱۲ بودند. "لیو" و "تانگ" به همراه فرمانده این مأموریت به نام "نی هایشنگ" در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱ برای یک مأموریت سه ماهه به ایستگاه فضایی "تیانگونگ" رسیدند. فضانوردان مأموریت شنژو-۱۲ در طول مأموریت سه ماهه خود تنها دو پیاده روی فضایی انجام دادند. این نخستین پرواز سرنشین دار بود که طی آن فضانوردان از ایستگاه فضایی دائمی این کشور به نام تیانگونگ یا کاخ بهشتی بازدید کردند.
"ژای زیگنگ"(Zhai Zhigang)، "وانگ یاپینگ"(Wang Yaping) و "ای گوانگفو"(Ye Guangfu) هم سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳بودند. در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، فضاپیمای "شنژو-۱۳" حامل سه فضانورد چینی سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف"(که از خانواده موشک های لانگ مارچ است) از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد.
مدت کوتاهی بعد از فرود، هر سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳ در تماس رادیویی اعلام نمودند که بعد از مأموریت فضایی طولانی خود احساس خوبی دارند. البته گفتنی است اقامت شش ماهه در فضا امر چندان عجیبی هم نیست چون که اغلب مأموریت های فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی(که کشور چین در آن پروژه حضور ندارد) این مدت به طول می انجامد. برخی مأموریت ها به ایستگاه فضایی بین المللی حتی بیشتر هم به طول می انجامد برای مثال "مارک ونده هی" فضانورد ناسا و پیوتر دوبروف فضانورد روسکاسموس چندی قبل و بعد از ۳۵۵ روز اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی به زمین بازگشتند.


شنژو-۱۳ آخرین مأموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در حالیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود آخر دهد.
چینی ها قصد دارند در مجموع شش فضانورد را طی مأموریت های "شنژو-۱۴" و "شنژو-۱۵" به ایستگاه فضایی تیانگونگ بفرستند. فضانوردان طی مأموریت شنژو ۱۴ به نظارت بر اتصال ماژول اصلی تیانه و دو آزمایشگاه فضایی خواهند پرداخت و در ادامه هم به پیکربندی این دو آزمایشگاه فضایی خواهند پرداخت. مأموریت شنژو ۱۵ هم احیانا تا اواخر سالجاری میلادی صورت خواهد گرفت و طی آن فضانوردان مأموریت شنژو-۱۵ با فضانوردان مأموریت شنژو-۱۴ در ایستگاه فضایی تیانگونگ ملاقات خواهند کرد.
چینی ها طی این مأموریت علاوه بر آنکه توانستند برای اولین بار به مدت شش ماه در ایستگاه فضایی تیانگونگ بمانند و رکوردی را برای خود به ثبت رسانند توانستند رکورد دیگری را هم برای خود ثبت کنند و آن حضور "وانگ یاپینگ" نخستین فضانورد زن چینی در ایستگاه فضایی این کشور بود. یاپینگ به نخستین زنی تبدیل شد که به مدت شش ماه در تیانه زندگی کرد و نخستین زن چینی شد که موفق به انجام یک راهپیمایی فضایی شد.
وانگ از اعضای مأموریت شنژو-۱۳ مادر یک دختر پنج ساله و دومین زن فضانورد چینی است که در یک پرواز فضایی شرکت کرده است. وانگ یاپینگ که در خانواده ای روستایی به دنیا آمده است، به علت مصمم بودن در میان همکارانش مشهور است. او بعد از لیو یانگ که در سال ۲۰۱۲ به فضا رفت دومین فضانورد زن چینی است که موفق به رفتن به فضا شده است.
ژای، وانگ و ای در طول شش ماه که در مدار بودند بسیار فعال بودند. فضانوردان چینی طی این مأموریت در مجموع دو پیاده روی فضایی انجام دادند، بیشتر از ۲۰ آزمایش علمی مختلف را انجام دادند و دو سخنرانی آموزشی زنده از ماژول تیانه عرضه کردند. همینطور مدتی را صرف آماده سازی تیانه برای دور بعدی بازدیدکنندگان که بزودی به آنجا ارسال خواهند شد، کردند. انتظار می رود مأموریت شنژو-۱۴ در اوایل ماه ژوئن سالجاری میلادی صورت گیرد.1401/01/27
20:00:26
5.0 / 5
719
تگها: آموزش , ساخت , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد