چین در فکر مقابله با خطرات تهدیدکننده زمین

چین در فکر مقابله با خطرات تهدیدکننده زمین

به گزارش اسمارت کاور به قول یک چهره مهم در صنعت فضایی چین، این کشور توسعه سیستمی دفاعی برای مقابله با خطر سیارک های نزدیک به زمین (near-Earth asteroids) که می توانند به سیاره ما برخورد کنند را شروع کرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، "وو یانهوا" (Wu Yanhua)، معاون سازمان ملی فضایی چین به تازگی اظهار کرده است که چین یک سیستم تحقیق و توسعه برای دفاع از زمین را در مقابل سیارک های نزدیک به زمین شروع کرده است تا توانایی جهان برای نظارت، اخطار و مدیریت خطرات اجرام فرازمینی را بهبود بخشد.
"یانهوا" در اینباره اضافه کرد: ما برای اجرای این سیستم دفاعی برنامه ریزی خواهیم کرد و نرم افزار شبیه سازی دفاعی را توسعه خواهیم داد و تمارینی را برای مواقع ضروری ترتیب خواهیم داد. ما می خواهیم راهکارهای خویش را با سایر جوامع بین المللی به اشتراک بگذاریم و با آنها برای حفاظت از ایمنی سیاره زمین و مردم آن همکاری نماییم.
"یانهوا" اظهار داشت: نخستین قدم برای انجام این کار، راه اندازی یک شبکه ردیابی و اخطار اولیه از راه استقرار ماهواره ها و امکانات زمینی است. ما باید سیارک های نزدیک به زمین را دسته بندی نماییم و سپس تجزیه و تحلیل نماییم که کدامیک احیانا تهدیدی برای بشر خواهند بود. سپس فناوری هایی را که میتوان برای خنثی کردن این خطرات بهره برد را مطالعه خواهیم کرد. همینطور دولت می خواهد در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ یک مأموریت آزمایشی برای پرتاب یک فضاپیما برای رصد دقیق و سپس اقدام ضد یک سیارک خاص را انجام دهد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: ما از این آزمایش برای تایید فناوری ها و روش های چگونگی انحراف یک سیارک درحال حرکت به سمت زمین استفاده خواهیم کرد. این به ما امکان می دهد راه هایی را برای پیشگیری از تهدید اجرام فرازمینی برای زمین کشف نماییم. این اولین دفعه است که چین نقشه راه مشخصی برای دفاع در مقابل سیارک های نزدیک به زمین عرضه می دهد.
"ژانگ کجیان" (Zhang Kejian)، مدیر سازمان فضایی چین در آوریل سال قبل اظهار داشت که چین سیستمی را برای مقابله با خطرات سیارک ها راه اندازی خواهد کرد، اما توضیح بیشتری نداد.
دانشمندان چینی سال ها در مورد نگاههای منحرف کردن سیارک های بالقوه خطرناک بحث کرده اند و راهکارهای اولیه ای را هم عرضه کرده اند.
محققان آکادمی علوم چین در ژوئیه سال قبل گفتند که موشک های حامل را میتوان برای برخورد با سیارک های بزرگ به فضا پرتاب کرد تا مسیر آنها را منحرف کنند. در سطح بین المللی، ناسا و آژانس فضایی اروپا هم برنامه های آزمایشی را در این حوزه شروع کرده اند.
"پنگ ژیهائو" (Pang Zhihao)، ناظر صنعت فضایی در پکن، اظهار داشت: طیف گسترده ای از فناوری های پیشرفته و تخصص برای ساختن یک سیستم دفاعی سیارکی مورد نیاز است، ازاین رو تنها تعداد انگشت شماری از سوی های فضایی قادر به طراحی و راه اندازی چنین سیستمی خواهند بود. باآنکه احتمال برخورد یک سیارک بزرگ با زمین خیلی کم است، اما لازم است جوامع فضایی در سرتاسر جهان دست به دست هم دهند تا یک سیستم اخطار اولیه ایجاد کنند تا مردم دیگر نگران آن نباشند.1401/02/05
15:36:22
5.0 / 5
710
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد