در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله؛

راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید

راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید

اسمارت کاور: راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی برای برآورد وضعیت سازه های مختلف و بررسی میزان خسارات پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، کامبد امینی حسینی رییس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله امروز در مراسم رونمایی از سامانه نیازسنجی پس از رخداد سوانح طبیعی که در محل پژوهشگاه زلزله برگزار شد، بیان کرد: یکی از عناوینی که در برخورد با رخدادهای طبیعی مطرح می شود بررسی وضعیت خسارات پس از مخاطرات است که تا حالا این مساله به درستی برآورد نمی شد به شکلی که پس از زلزله بم خسارات آنرا از ۵۰۰ میلیون دلار به بالا برآورد شد. وی با اعلان اینکه کشورهای مختلف برای حل این مساله چاره ای را در سال ۲۰۱۵ در اجلاس سندای ژاپن ارائه کردند، اظهار داشت: راهکارهایی که ارائه شد برای کشور ما قابلیت اجرا نداشت بدین جهت با تعاملی که با دستگاه های مربوط داشتیم، مبادرت به تهیه این راهنمای ملی کردیم.
امینی افزود: ما توانستیم برای نخستین بار پس از سیلابی که در سال ۹۷، ۲۵ استان کشور را درگیر کرد، این راهنما و سامانه را طراحی نماییم که بر طبق آن نیازهای قشرهای مختلف پس از سوانح طبیعی مشخص می شود. در حقیقت با بهره گیری از این سامانه نیازسنجی، وضعیت، خسارات، صدمات و غیره را پس از سوانح طبیعی می توانیم به نهادهای حاکمیتی گزارش دهیم.
وی با اعلان اینکه با بهره گیری از این سامانه می توان وضعیت خسارت سازه های مختلف را به خوبی مورد بررسی قرار داد، گفت: طبق تعاملات صورت گرفته، پژوهشگاه توانست این سامانه را در کشور بومی سازی کند.
رئیس پژوهشکده خطرپذیر زلزله اظهار داشت: این سامانه اطلاعات درباب مسکن، آموزش، بهداشت و درمان و غیره را در اختیار ما قرار می دهد.
وی افزد: همین طور با بهره گیری از این سامانه وضعیت تولید، کشاورزی، تجارت های خرد و کلان، گردشگری، نیروگاه ها، حمل و نقل، مخابرات، ارتباطات پس از سوانح طبیعی مشخص می شود که به چه میزان لطمه به آنها وارد شده است. برای این منظور تیمی در پژوهشگاه تشکیل شد که بتوانند این تحقیقات را انجام دهند و سامانه نیازسنجی را بومی سازی کنند.


منبع:

1401/02/08
13:56:16
5.0 / 5
760
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد