رباتی که تا ۱۰۰ برابر طول خود به هوا می پرد!

رباتی که تا ۱۰۰ برابر طول خود به هوا می پرد!

به گزارش اسمارت کاور محققان از یک ربات جهنده باورنکردنی رونمایی کرده اند که می تواند تا ارتفاعی بیشتر از 100 برابر قد خود بپرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا (Santa Barbara)، رباتی ساخته اند که ممکنست روزی بتوان از آن در ماه استفاده نمود. این ربات که تنها ۳۰ سانتی متر طول دارد و وزن آن ۳۰ گرم است، می تواند تا ارتفاع حدود ۳۳ متر به هوا بپرد.
به قول پژوهشگران، از آن جا که گرانش سطحی در ماه کمتر است، این ربات بطور بالقوه می تواند مسافت هایی حدود ۵۰۰ متر را طی نماید.
برای دهه ها، مهندسان از حیوانات برای ساخت ربات های جهنده الهام می گرفته اند. برای مثال در سال ۲۰۱۶، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی با الهام از حیوانی موسوم به شب دوست یا گالاگو رباتی با نام "سالتو" (Salto) ساختند که قادر بود تا ارتفاعی معادل ۱۰ برابر قد خود بپرد.


با این وجود توانایی پریدن حیوانات توسط عضلات آنها محدود می شود. بدین سبب بجای آن پژوهشگران یک دستگاه مهندسی شده مصنوعی را انتخاب کردند. آنها در مقاله خود که در مجله ی نیچر انتشار یافته است، توضیح دادند: ارتفاع پرش یک جهنده بیولوژیکی با کاری که عضلات آنها می تواند در یک حرکت واحد انجام دهند، محدود می شود. در مقابل آن، ارتفاع پرش یک دستگاه مهندسی شده می تواند بسیار بهتر باشد؛ برای اینکه موتور دوار (rotary motor) می تواند طی حرکات یا چرخش های متوالی کار کند. علاوه بر این موتور، این ربات فنرها و نوارهای لاستیکی دارد که به آن امکان ذخیره انرژی می دهد.
در طول آزمایش ها این ربات توانست تا ارتفاع ۳۲.۹ متر بپرد. پژوهشگران می گویند: تا آن جا که ما می دانیم، این ارتفاع از جهنده های مهندسی شده ی قبلی و بهترین جهنده های بیولوژیکی بیشتر است.
پژوهشگران باور دارند که این ربات می تواند چندین کاربرد مهم در زمین و فراتر از آن داشته باشد.


بر روی زمین، ربات های جهنده می توانند بر موانعی غلبه کنند که قبل از این تنها توسط ربات های پرنده قابل گذر بودند. در همین حال چنین ربات هایی بر روی ماه می توانند از گرانش سطحی ضعیف تر برای پرش تا ارتفاعات و مسافت های زیاد در طول تحقیقات اکتشافی، استفاده کنند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده ند که ارتفاع پرش های این ربات می تواند بیشتر از این باشد، یعنی ۱۲۵ متر در صورتیکه نیم کیلومتر را در ضمن یک جهش طی می کند.


هنوز مشخص نیست که هزینه ی توسعه این ربات چقدر خواهد بود و این که آیا این تیم قصد عرضه آن به بازار را دارند یا خیر.1401/02/09
12:27:52
5.0 / 5
791
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد