اولین حرکت بازوی رباتیک جدید ایستگاه فضایی بین المللی

اولین حرکت بازوی رباتیک جدید ایستگاه فضایی بین المللی

اسمارت کاور: بازوی رباتیک جدید ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ طی دویست و پنجاهمین پیاده روی فضایی، اولین حرکت خودرا انجام داد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، بازوی رباتیک جدید "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS)، اولین حرکت خودرا با موفقیت انجام داد. دو فضانورد روسی، دویست و پنجاهمین راهپیمایی فضایی را برای تنظیم و ارتقای آن انجام دادند.
"اولگ آرتمیف"(Oleg Artemyev) و "دنیس ماتویف"(Denis Matveev)، مهندسان پرواز "اکسپدیشن ۶۷"(Expedition 67)، در روز ۲۸ آوریل، به کاری که از یک هفته پیش شروع کرده بودند، ادامه دادند تا "بازوی رباتیک اروپایی"(ERA) را جهت استفاده در بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی تجهیز و تنظیم کنند. پیاده روی فضایی آنها که هفت ساعت و ۴۲ دقیقه زمان برد، با برداشتن اولین گام های کوچک در فضای بیرونی مجموعه مداری به اوج رسید.
هنگامی که یکی از دو عامل انتهایی بازو طی راهپیمایی فضایی جدا شد، آرتمیف فریاد زد: آغاز به حرکت کرد. بله، آغاز به حرکت کرد.


بازوی رباتیک اروپا که توسط "آژانس فضایی اروپا"(ESA) ارائه شده، اولین بازویی است که می تواند به قسمت بیرونی بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی خدمت رسانی کند. بازوهای دیگر این مجموعه شامل "کانادرم ۲"(Canadarm2) و "سیستم کنترل از راه دور ماژول آزمایشی ژاپنی"(JEMRMS)، در "بخش عملیاتی آمریکا"(USOS) در ایستگاه قرار دارند و نمی توانند به اندازه کافی گسترش پیدا کنند تا به خیلی از نواحی مورد نظر در بخش روسی دسترسی داشته باشند.
بازوی رباتیک اروپایی مانند کانادرم ۲، شبیه به یک کرم کوچک حرکت می کند و بین نقاط ثابت قرار می گیرد. این بازوی رباتیک ۱۱.۳ متری می تواند هم از داخل و هم از بیرون ایستگاه فضایی بین المللی کنترل شود.
آرتمیف و ماتویف برای رسیدن به نقطه مورد نظر در اولین حرکت، ابتدا دریچه را باز کردند و از ماژول تحقیقاتی کوچک "پویسک"(Poisk) خارج شدند تا پیاده روی فضایی را شروع کنند. آنها بعد از استفاده از بازوی معروف به "استرلا"(Strela) که قبل از بازوی رباتیک اروپایی، تنها وسیله جابجایی فضانوردان و تجهیزات در سرتاسر بخش روسی بود، برای رسیدن به محل کار خود در کنار ماژول "نائوکا"(Nauka)، مشغول برداشتن عایق هایی شدند که انتهای بازو را پوشانده بودند.
آرتمیف و ماتویف بعد از باز کردن قفل های راه اندازی که یک پایانه بازو را نگه داشته بودند و مشاهده حرکت آن بر طبق دستورات ارسال شده توسط "سرگئی کورساکوف"(Sergey Korsakov)، فضانورد روسی از داخل ایستگاه فضایی، به تنظیم کردن بازوی رباتیک اروپایی ادامه دادند. دو محرک آزاد شده که گرفتن بازو را امکان پذیر می کنند، قفل های راه اندازی را باز کردند.
سپس، فضانوردان کنار رفتند تا حرکت بازوی رباتیک از لنگرهای راه اندازی به سمت نقاط پایه در ماژول نائوکا را ببینند. بازوی رباتیک اروپایی به دنبال دستورات کورساکوف، یکی از گیره های خودرا از پایه راه اندازی آزاد کرد و سپس برای گرفتن یک نقطه پایه در نائوکا، به سمت بالا رفت. سپس کورساکوف، این پروسه را با دست دیگر بازوی رباتیک اروپایی تکرار کرد.


سومین حرکت برای تأیید اینکه اتصال پایه عملی است، به یک راهپیمایی فضایی در آینده موکول شد.
بعد از اینکه بازوی رباتیک به دومین نقطه پایه خود دست یافت، دو فضانورد باردیگر وارد ماژول پویسک شدند و دریچه آنرا بستند. این اختتام رسمی پیاده روی فضایی بود.
این پنجمین فعالیت حرفه ای آرتمیف بود. او حالا به مدت ۳۴ ساعت و ۳۹ دقیقه در فضا کار کرده است.
همچنین، این دومین پیاده روی فضایی ماتویف بود که حالا، ۱۴ ساعت و ۱۹ دقیقه را بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی سپری کرده است.
منبع:

1401/02/10
12:32:32
5.0 / 5
758
تگها: ربات , سیستم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد