سنگ های عجیبی که داستان شکل گیری چشم اندازهای مریخ را تعریف می کنند

سنگ های عجیبی که داستان شکل گیری چشم اندازهای مریخ را تعریف می کنند

پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی آریزوناˮ کوشش می کنند با بررسی سنگ های عجیبی که مریخ نوردها کشف کرده اند، به راز شکل گیری چشم اندازهای مریخ پی ببرند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شاید یک نوع سنگ غیر معمول که توسط دو مریخ نورد مشاهده شده، نشان دهد که چشم انداز مریخ با فوران های آتشفشانی بسیار شدید شکل گرفته است.
منطقه "نیلی فوسا"(Nili Fossae) در مریخ که دهانه "جیزرو"(Jezero) را در بر دارد و مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) ناسا درحال کاوش در آن است، مملو از سنگ بسترهایی حاوی ماده معدنی آتشفشانی "الیوین"(olivine) است. این سنگ بستر غنی از الیوین در "دهانه گوسف"(Gusev Crater) هم یافت شد؛ جایی که مریخ نورد "اسپیریت"(Spirit) ناسا تا زمان از کار افتادن در سال ۲۰۱۰ در آنجا پرسه می زد.
گروهی از پژوهشگران به سرپرستی "استیو راف"(Steve Ruff)، زمین شناس سیاره ای "دانشگاه ایالتی آریزونا"(ASU)، داده های به دست آمده از مریخ نوردهای متعدد را بررسی کردند تا شباهت های زمین شناسی را تأیید کنند که نشان می دهند سنگ های محلی امکان دارد در اثر فرآیندهای مشابه شکل گرفته باشند. سپس دانشمندان، تصاویری را که اسپیریت از سنگ های دهانه گوسف ثبت کرده بود، با تصویر سنگ های زمین مقایسه کردند.
راف اظهار داشت: من در سنگ های دهانه گوسف همان بافت هایی را می دیدم که در نوع خاصی از سنگ های آتشفشانی روی زمین یافت می شوند.
این سنگ، "ایگنیمبریت"(ignimbrite) است که از خاکستر، پوکه معدنی و جریان های آذرآواری فوران های آتشفشانی قوی به وجود می آید. راف افزود: هیچ کس پیش از این، ایگنیمبریت را بعنوان توضیحی برای سنگ بستر غنی از الیوین در مریخ عرضه نکرده بود. امکان دارد این همان سنگی باشد که مریخ نورد استقامت پارسال بررسی نموده و از آن نمونه برداری کرده است.
باآنکه پژوهشگران مدت هاست که نظریه ای را مطرح کرده اند در خصوص این که آتشفشان ها مسئول تولید نیلی فوساها بوده اند اما اگر شناسایی ایگنیمبریت به درستی ثابت شود، نشان داده است که فورانها بیشتر از آنچه پیش تر تصور می شد، فاجعه بار بوده اند.
دانشمندان می گویند که برای تایید وجود ایگنیمبریت در مریخ، باید سنگ ها را در یک آزمایشگاه زمینی بررسی نمایند. این دلیل دیگری برای انجام شدن مأموریت بازگشت نمونه مریخ و انتقال دادن نمونه های استقامت به زمین است.
نتایج این بررسی ها، در ماه ژوئیه در مجله "Icarus" به چاپ خواهد رسید.
منبع:

1401/02/13
14:01:04
5.0 / 5
701
تگها: تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد