احتمال شکستن استخوان در زنان چاق بیشتر است

احتمال شکستن استخوان در زنان چاق بیشتر است

به گزارش اسمارت کاور بررسی جدید پژوهشگران کانادایی نشان داده است که زنان مبتلا به چاقی، بیشتر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "انجمن مطالعه چاقی اروپا"(EASO)، پژوهش جدیدی نشان داده است که زنان مبتلا به چاقی و اضافه وزن، بخصوص خانمهایی که اندازه دور کمر آنها بالاتر است، بیشتر از زنان دارای وزن عادی مستعد شکستگی استخوان هستند. در مردان، کمبود وزن و نه اضافه وزن، با افزایش ریسک شکستگی استخوان همراه می باشد.
مدت ها تصور می شد که چاقی به محافظت در مقابل شکستگی کمک می کند؛ به این علت که بارگذاری مکانیکی روی استخوان ها که با بالا رفتن وزن بدن افزایش می یابد، به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان کمک می نماید که یک عامل تعیین کننده مهم در استقامت استخوان است. با این حال، بررسی های اخیر نشان داده اند که رابطه بین چاقی و خطر شکستگی با عنایت به جنسیت، محل اسکلتی مورد بررسی و تعریف چاقی که شاخص توده بدنی در مقابل دور کمر در نظر گرفته می شود، متفاوت می باشد.
دکتر "آن فردریک تورکوت"(Anne-Frederique Turcotte)، پژوهشگر واحد درون ریزشناسی و نفرولوژی "مرکز پژوهشی کبک"(Quebec Research Centre) کانادا و همکارانش برای درک بیشتر این موضوع، داده های در ارتباط با حدود ۲۰ هزار شخص بین ۴۰ تا ۷۰ سال اهل کبک را تجزیه و تحلیل کردند.
این شرکت کنندگان به صورت تصادفی بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ انتخاب شدند و مورد بررسی قرار گرفتند. شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر آنها طی این پژوهش ارزیابی شد.
شکستگی ها با استفاده از یک الگوریتم که پیش تر تایید شده بود، شناسایی شدند. طی یک پیگیری که به صورت میانگین ۵.۸ سال به طول انجامید، مشخص شد که ۴۹۷ زن و ۳۲۳ مرد گرفتار شکستگی شده اند.
۴۱۵ مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان گزارش شد که ۲۶۰ مورد در زنان و ۱۵۵ مورد در مردان بود. ۳۵۳ مورد شکستگی اندام تحتانی گزارش شد که ۲۱۹ مورد در زنان و ۱۳۴ مورد در مردان بود. ۲۰۳ مورد شکستگی اندام فوقانی هم گزارش شد که ۱۴۱ مورد در زنان و ۶۲ مورد در مردان بود.
افزایش اندازه دور کمر در زنان، بیشتر با افزایش ریسک شکستگی همراه بود. به ازای هر پنج سانتی متر افزایش در اندازه دور کمر، خطر شکستگی در همه نقاط بدن تا سه درصد و خطر شکستگی اندام تحتانی تا هفت درصد بیشتر بود. به ویژه، ارتباط بین اندازه دور کمر و شکستگی مچ پا قوی بود.
معلوم نیست که چرا چاقی با افزایش ریسک شکستگی در زنان مرتبط می باشد. با این حال، میتوان اظهار داشت که بیشتر شکستگی ها در اثر زمین خوردن رخ می دهند و زمین خوردن در افراد چاق شایع تر است. مچ پا بر خلاف لگن و استخوان ران، توسط بافت نرم محافظت نمی گردد و همین مبحث می تواند آنرا هنگام زمین خوردن، مستعد شکستن کند.
تورکوت اظهار داشت: اندازه دور کمر بیشتر از شاخص توده بدنی، با بروز شکستگی در زنان مرتبط بود. این امر امکان دارد به علت وجود چربی احشایی باشد که از نظر متابولیک بسیار فعال است و در اعماق شکم ذخیره می شود. این چربی به ترشح ترکیباتی می انجامد که بر استقامت استخوان تاثیر منفی می گذارند.
وی ادامه داد: همچنین، ما می دانیم که تثبیت بدن برای افراد چاق، به فرصت بیشتری نیاز دارد. این امر بخصوص هنگامی مشخص می شود که وزن در قسمت جلوی بدن متمرکز شود. این امر نشان داده است افرادی که چربی بدن آنها در ناحیه شکم پخش شده است، امکان دارد بیشتر در معرض خطر زمین خوردن باشند.
پژوهشگران می گویند برای تعیین این که آیا این یک نتیجه واقعی است یا این که الگوی شکستگی در مردان مشابه الگوی زنان است، تعداد بیشتری از شکستگی های رخ داده در مردان باید بررسی شود.
برخی از عوامل بالقوه موثر هم مورد بررسی قرار گرفت؛ همچون سن، وضعیت یائسگی، قومیت، وضعیت تاهل، تحصیلات، درآمد، محل سکونت، سیگار کشیدن، مصرف الکل، سطح فعالیت بدنی، مصرف مکمل کلسیم و ویتامین D، سابقه شکستگی و سایر بیماری ها و داروهایی که بر خطر شکستگی تاثیر می گذارند.
پژوهشگران گفتند: یافته های ما نشان می دهند که رابطه بین چاقی و شکستگی پیچیده است و می تواند برپایه جنسیت متفاوت باشد. در زنان، یک رابطه خطی بین اندازه دور کمر و بروز شکستگی در هر ناحیه از بدن، بخصوص در مچ پا وجود داشت.
تورکوت اظهار داشت: یافته های ما در خصوص اینکه چاقی و بخصوص چاقی شکمی، با افزایش ریسک شکستگی در زنان مرتبط می باشد، نتایج قابل توجهی برای سلامتی عمومی دارد. ما می دانیم افراد چاقی که گرفتار شکستگی می شوند، امکان دارد مشکلات سلامتی دیگری هم داشته باشند که به کندتر شدن توانبخشی می انجامد، خطر عوارض بعد از عمل و جوش خوردگی بد را زیاد می کند و هزینه قابل توجهی را برای مراقبت های بهداشتی به همراه دارد.
وی ادامه داد: پیری جمعیت و افزایش چاقی امکان دارد میزان شکستگی را در سالهای آینده افزایش دهد. اگر بخواهیم راهبردهای پیشگیری موثری را توسعه دهیم، درک مکانیسم هایی که زنان چاق و بخصوص زنان مبتلا به چاقی شکمی به واسطه آن بیشتر در معرض شکستگی قرار می گیرند، حیاتی می باشد.1401/02/18
15:05:36
5.0 / 5
849
تگها: سایت , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد