پرورش گیاه در خاک ماه!

پرورش گیاه در خاک ماه!

دانشمندان آمریکایی در اقدامی جالب موفق به کاشت گیاهان در خاکی که طی مأموریت های آپولو از ماه جمع آوری شده بود، شدند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان به تازگی گیاهانی را در خاک جمع آوری شده توسط مأموریت های ۱۱، ۱۲ و ۱۷ آپولو ناسا پرورش داده اند. برای هر فضانوردی که امیدوار است در سطح ماه زنده بماند، رشد محصولات زراعی ضروری خواهد بود.
حالا گروهی از دانشمندان دانشگاه فلوریدا بر روی زمین موفق به کاشت گیاه "رشادی گوش موشی" در خاک ماه شده اند. محققان دانشگاه فلوریدا این گیاهان را در خاک جمع آوری شده توسط ناسا در طول مأموریت های آپولو ۱۱، ۱۲ و ۱۷ پرورش دادند.
نتایج این مطالعه امید محققان در ارتباط با این که گیاهان می توانند در طول مأموریت های فضایی آینده روی ماه رشد کنند و حتی بشر را یک قدم به مبحث سکونت در ماه نزدیک کنند، بالا می برد.
پروفسور "راب فرل"(Rob Ferl) یکی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: برای مأموریت های فضایی طولانی تر در آینده، امکان دارد از ماه بعنوان مرکز یا سکوی پرتاب استفاده نماییم. این امر که بخواهیم از خاکی که از پیش از ماه جمع آوری شده است، برای رشد گیاهان استفاده نماییم منطقی به نظر می آید. تاکنون، دانشمندان گیاهان را در خاک ماه پرورش نداده بودند.


شاید برایتان سوال باشد وقتی گیاهان در خاک ماه می رویند، چه اتفاقی رخ می دهد و اصلا آیا می توانیم موضوعی به نام کشاورزی در ماه هم داشته باشیم؟
برای پاسخ به این سوالات، محققان دانشگاه فلوریدا به کاشت بذر رشادی گوش موشی در خاک ماه که در طول مأموریت های آپولو جمع آوری شده بود، پرداختند. این خاک از مأموریت های آپولو ۱۱ ۱۲ و ۱۷ جمع آوری شده بود. محققان به آن گیاه آب و مواد مغذی افزودند و آنها را در معرض نور قرار دادند تا نتیجه را مشاهده کنند.
محققان دانشگاه فلوریدا تنها ۱۲ گرم خاک ماه را از ناسا به امانت گرفته بودند تا این کار را انجام دهند و این به آن معنا است که آنها باید آزمایش را به جای گلدان های بزرگ در ظروفی کوچک می کاشتند. علت آنکه محققان گیاه رشادی گوشی موشی را انتخاب کردند این بود که کد ژنتیکی این گیاه از پیش کاملا نقشه براری شده بود.


برای مقایسه محققان بذرها را در طیف وسیعی از خاک های زمینی همچون خاک هایی که خاک های مریخ را شبیه سازی می کنند، کاشتند.
محققان با شادمانی دریافتند که حدودا همه دانه ها جوانه زده اند. پروفسور "آنا لیزا پال"(Anna-Lisa Paul) از دیگر محققان این مطالعه اظهار داشت: ما شگفت زده شدیم. ما چنین چیزی را پیشبینی نکرده بودیم. این به ما اظهار داشت که خاک های ماه، هورمون ها و سیگنال های در ارتباط با جوانه زنی گیاهان را قطع نمی کنند.
با این وجود، محققان تفاوت هایی را بین گیاهانی که در خاک ماه و گیاهانی که در خاک های کنترل رشد کرده بودند، مشاهده نمودند.
بعضی از گیاهان رشد کرده در خاک های ماه کوچک تر بودند، در حالیکه برخی دیگر کندتر رشد کرده بودند یا گیاهان از نظر اندازه با یکدیگر متفاوت بودند.


به قول پروفسور پال، این مورد نشان داده است که گیاهان باید برای مقابله با ساختار شیمیایی و ساختاری سنگ سنگی ماه اصلاح شوند.
به قول دکتر استفان الاردو(Stephen Elardo) از دیگر محققان این مطالعه، رشد گیاهان در خاک های ماه امکان دارد خود ماه را هم تغییر دهد.
او اظهار داشت: ماه مکانی بسیار بسیار خشک است. مواد معدنی موجود در خاک ماه چگونه به رشد گیاه در آنها با آب و مواد مغذی اضافه شده پاسخ خواهند داد؟ آیا افزودن آب سبب می شود شرایط کانی شناسی برای گیاهان بهتر شود؟
محققان امیدوارند در مطالعات بعدی به این سوالات پاسخ دهند.
این مطالعه همزمان با آغاز برنامه آرتمیس ناسا با هدف فرستادن انسان ها به ماه تا سال ۲۰۲۵ انجام شده است.
منبع:

1401/02/24
14:00:26
5.0 / 5
1004
تگها: ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد