پیش دیابت می تواند خطر حمله قلبی را در جوانان افزایش دهد

پیش دیابت می تواند خطر حمله قلبی را در جوانان افزایش دهد

اسمارت کاور: بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان میدهد که پیش دیابت می تواند عامل افزایش ریسک حمله قلبی در بین جوانان باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی "انجمن قلب آمریکا"(AHA)، بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان داده است که افراد جوان با سطح قند خون بالاتر از حد معمول که نشان دهنده پیش دیابت است، در مقایسه با همسالان خود که سطح قند خون طبیعی دارند، بیشتر به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری می شوند.
مبتلا شدن به پیش دیابت بدین معناست که سطح قند خون شخص بالاتر از اندازه طبیعی است اما آن قدر بالا نیست که بتوان آنرا بعنوان دیابت نوع دو تشخیص داد. پیش دیابت، مشکلی شایع است و خطر مبتلا شدن به دیابت نوع دو را زیاد می کند. به قول "مؤسسه ملی بهداشت"(NIH)، حدود ۸۸ میلیون بزرگسال آمریکایی در سنین ۱۸ سال یا بالاتر به پیش دیابت مبتلا هستند. این تعداد بیشتر از یک سوم بزرگسالان آمریکا را در بر می گیرد. حدود ۲۹ میلیون بزرگسال مبتلا به پیش دیابت، در سنین ۱۸ تا ۴۴ قرار دارند.
"آخیل جین"(Akhil Jain)، پژوهشگر "مرکز پزشکی کاتولیک مرسی"(MCMC) آمریکا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: اگر پیش دیابت درمان نشود، می تواند به صورت قابل توجهی بر سلامتی تاثیر بگذارد و به دیابت نوع دو تبدیل گردد که بعنوان عامل افزایش ریسک مبتلا شدن به بیماری های قلبی-عروقی شناخته شده است. با عنایت به این که حملات قلبی به صورت فزاینده ای در بزرگسالان جوان اتفاق می افتند، پژوهش ما بر تعریف کردن عوامل خطر در ارتباط با این جمعیت جوان متمرکز بود. دستورالعمل های علمی و سیاست های بهداشتی آینده امکان دارد بهتر بتوانند خطر بیماری های قلبی-عروقی در رابطه با پیش دیابت را بررسی نمایند.
پژوهشگران، سوابق سلامتی بیماران را در پایگاه داده معروف به "NIS" بررسی کردند که بزرگترین پایگاه داده عمومی در دسترس در آمریکا است. سوابق سال ۲۰۱۸ در مورد بستری شدن در رابطه با حمله قلبی در بین بزرگسالان جوان ۱۸ تا ۴۴ ساله مورد بررسی قرار گرفت و تجزیه و تحلیل ها موارد زیر را نشان دادند.
از بیشتر از ۷.۸ میلیون جوان بستری شده به علت حمله قلبی در سال ۲۰۱۸، بیشتر از ۳۱ هزار نفر، سطح قند خون در رابطه با پیش دیابت داشتند. در بین افراد مبتلا به پیش دیابت، خطر بروز حمله قلبی ۲.۱۵ درصد و در بزرگسالان جوان با سطح قند خون طبیعی ۰.۳ درصد بود. بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت نسبت به همسالان بدون پیش دیابت خود، بیشتر در معرض مبتلا شدن به کلسترول بالا و چاقی قرار داشتند. بیشتر بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت که به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بودند، مردان سیاهپوست، هیسپانیک یا نژاد آمریکایی آسیایی/اقیانوسیه بودند. بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت که به علت حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بودند، در مقایسه با بزرگسالان مبتلا به حمله قلبی که پیش دیابت نداشتند، بیشتر احتمال داشت که درآمد خانوادگی بالاتری داشته باشند، در بیمارستان های آموزشی شهری یا در مناطق غرب میانه و غرب آمریکا بستری شوند. جین اظهار داشت: ما بعد از در نظر گرفتن عوامل مؤثر و اصلاح کننده دریافتیم که افراد جوان مبتلا به پیش دیابت در مقایسه با همسالان بدون پیش دیابت خود، ۱.۷ برابر بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان به علت حمله قلبی قرار دارند.
باآنکه پیش دیابت، زمینه مبتلا شدن به دیابت نوع دو و سایر عوارض جدی است اما میتوان آنرا معکوس کرد. خیلی از اقداماتی که برای جلوگیری از پیش دیابت انجام می شوند، همان گام های جلوگیری از بیماری قلبی هستند.
"ادواردو سانچز"(Eduardo Sanchez)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: زمانی که سطح قند خون به معیارهای پیش دیابت می رسد، یک زنگ خطر برای اقدام فوری است. مهم می باشد که افراد مبتلا به پیش دیابت بدانند که برای بهبود سطح گلوکز و سلامت کلی آنها و احیانا معکوس کردن پیش دیابت و جلوگیری از دیابت نوع دو، تغییر دادن سبک زندگی مهم می باشد.
وی ادامه داد: داشتن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی و کاهش وزن در صورت نیاز، راه های مفهوم داری برای معکوس کردن پیش دیابت هستند. شرکت کردن در برنامه ترک سیگار هم برای افراد سیگاری، بسیار مهم می باشد. سایر تغییرات سبک زندگی و رفتار مانند کاهش استرس امکان دارد اقدام کوچکی به نظر برسند اما می توانند تاثیر زیادی بر خیلی از زمینه های زندگی داشته باشند و همینطور می توانند تفاوت ایجاد کنند.
به قول جین، پژوهش های عمیقی در مورد بروز حملات قلبی در بزرگسالان جوان مبتلا به پیش دیابت وجود ندارد و باید بررسی های بیشتری انجام شوند.
وی ادامه داد: پژوهش ما باید بعنوان پایه ای جهت بررسی های آینده در نظر گرفته شود تا بار بیماری قلبی را در بزرگسالان جوان مبتلا به پیش دیابت به وضوح مشخص نماید. با عنایت به شیوع پیش دیابت در حدود ۱/۳ بزرگسالان آمریکا، افزایش آگاهی بزرگسالان جوان در مورد اهمیت آن ضروری می باشد. بدین منظور، معاینات متداول سلامت همچون غربالگری پیش دیابت و انجام دادن اقداماتی برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن مبتلا شدن به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی-عروقی مرتبط مانند حمله قلبی ضروری هستند.
منبع:

1401/02/26
10:10:12
5.0 / 5
718
تگها: آموزش , سایت , شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد