استارلاینر برای پرواز به ایستگاه فضایی روی سکو رفت

استارلاینر برای پرواز به ایستگاه فضایی روی سکو رفت

کپسول ˮاستارلاینرˮ(Starliner) ساخته شرکت ˮبوئینگˮ صبح فردا در ماموریتی معروف به ˮOFT-2ˮ دومین پرواز آزمایشی بدون سرنشین خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهد داد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای "استارلاینر" شرکت "بوئینگ" ساعاتی پیش با موفقیت سوار بر موشک "اطلس V" به روی سکوی پرتاب خود در مجتمع پرتاب فضایی ۴۱ ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا رفت تا زمینه برای یک پرواز آزمایشی مهم برای ناسا فراهم گردد.
این پرتاب برای روز پنجشنبه ۱۹ مه ساعت ۱۸: ۵۴ به وقت محلی(بامداد جمعه ساعت ۰۳: ۲۴ به وقت ایران) برنامه ریزی شده است.
"بوئینگ" به لطف قراردادی به ارزش تقریبی ۵ میلیارد دلار، درحال توسعه فضاپیمای "استارلاینر" است که تحت برنامه خدمه تجاری ناسا منعقد شده است.
"استارلاینر" درحال پرتاب در ماموریتی بدون سرنشین است تا نشان دهد که این فضاپیما آماده ی آغاز انتقال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی و بازگرداندن آنها به زمین است. این مأموریت، حیاتی است؛ چون که "بوئینگ" تابحال دو بار تلاش کرده آنرا انجام دهد، اما ناموفق بوده است.
"بوئینگ" در ماه دسامبر ۲۰۱۹ نخستین پرواز آزمایشی "استارلاینر" را به نام "OFT-1" انجام داد، اما به علت مشکلات نرم افزاری که مانع از رسیدن کپسول به مدار مناسب شد، نتوانست به ایستگاه فضایی بین المللی برسد. این شرکت در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ آماده بود تا باردیگر تلاش کند، اما دریچه ها و سوپاپ ها روی ماژول سرویس فضاپیما گرفتار گرفتگی شده بود که مانع از پرتاب شد.
"بوئینگ" به همین دلیل، ماژول خدمات "استارلاینر" را تعویض کرده و مطمئن است که چاره ای برای مشکل سوپاپ ها که تلاش پرتاب سال قبل را متوقف کرد، اندیشیده است. ناسا هم ظاهراً این دفعه به "بوئینگ" مطمئن است.
"بوئینگ" یکی از دو شرکتی است که قراردادهای چند میلیارد دلاری برای پرواز فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی بین المللی با آن منعقد شده است. شرکت دیگر، "اسپیس ایکس" است که از ماه مه ۲۰۲۰ مأموریت های سرنشین دار را برای ناسا به ایستگاه فضایی می رساند.
برخلاف مشکلات جاری، "بوئینگ" تلاش جدید خویش را در آزمایش پرواز مداری "OFT-2" انجام خواهد داد. بوئینگ برای این تلاش، یک چاره موقت برای مشکل سوپاپ ها برگزیده و یک درزگیر روی دریچه ها قرار داده است.
اگر همه چیز خوب پیش برود، فضاپیمای "استارلاینر" در مأموریت "OFT-2" صبح جمعه از زمین بلند می شود و روز بعد برای اقامت تقریباً ۵ روزه به ایستگاه فضایی بین المللی می رسد.
انتظار می رود فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی یک روز بعد از رسیدن "استارلاینر" به این ایستگاه، دریچه های این کپسول را باز کنند.
در انتها مأموریت، "استارلاینر" مانند نسخه پیشین خود در مأموریت "OFT-1" در فرودی برنامه ریزی شده در محدوده موشکی "وایت سندز"(White Sands) در نیومکزیکو به زمین بازخواهد گشت. "استارلاینر" از چتر نجات، کیسه هوا و موشک های نیروی معکوس استفاده می نماید تا فرودی آرام و ایمن را تجربه کند.
مسؤلان هواشناسی نیروی فضایی ایالات متحده احتمال آب و هوای مطلوب را برای پرتاب "استارلاینر" در صبح جمعه ۷۰ درصد پیشبینی کرده اند. همینطور این پرتاب به صورت زنده برای علاقه مندان پخش می شود.
اگر "OFT-2" مطابق برنامه پیش برود، "بوئینگ" یک آزمایش پرواز سرنشین دار را هدف قرار می دهد، باآنکه این امر امکان دارد با طراحی مجدد سوپاپ ها به تعویق بیفتد، چونکه شرکت احتمالاً باید بعد از طراحی مجدد سوپاپ ها، "استارلاینر" را آزمایش کند.
"بوئینگ" راه زیادی برای رسیدن به رقیب خود "اسپیس ایکس" دارد، چون که ناسا سال قبل فضانوردانی را که قرار بود با "استارلاینر" به ایستگاه فضایی بروند، با کپسول "دراگون" شرکت "اسپیس ایکس" راهی کرد. "اسپیس ایکس" هم اکنون ۷ پرواز فضایی انسانی را انجام داده است که ۴ مورد از آنها برای ناسا و ۲ مورد از آنها پرتاب های خصوصی بوده اند.
منبع:

1401/02/30
14:37:05
5.0 / 5
802
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد