کشف یک عملکرد جدید در کلیه انسان!

کشف یک عملکرد جدید در کلیه انسان!

به گزارش اسمارت کاور محققان می گویند یک عمل پمپاژ توسط سلول های کلیه انجام می شود که تابحال مشاهده و کشف نشده بود. به قول آنها، سلول های پوشاننده لوله های داخل کلیه ها دارای این عملکرد پمپاژ هستند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، کلیه ها عملکردی حیاتی در حذف مواد زائد و سموم از خون انجام می دهند، اما این که چگونه سلول ها دقیقاً این مایع را از میان این اندام منتقل می کنند، یک راز باقی مانده است.
اکنون محققان دانشگاه "جانز هاپکینز" نیروهای مکانیکی دخیل در این کار را بررسی نموده اند و یک عمل پمپاژ ناشناخته توسط سلول های کلیه را یافته اند.
تمام خون موجود در بدن شما ده ها بار در روز از کلیه ها عبور می کند و پیش از این که "خون تمیز شده" به جریان خون بازگردد، از میان لوله های کوچک و واحدهای فیلتر کلیه جریان می یابد. اما نیروهای مکانیکی مورد نیاز برای تصفیه خون تابحال ناشناخته بوده اند و تصور می شد که سلول های اپیتلیال(پوششی) پوشاننده این لوله ها، بی حرکت هستند.
"شان سان"، نویسنده مسئول این مطالعه جدید می گوید: قوانین پایه فیزیکی می گویند که برای حرکت دادن اشیا به نیرو نیاز دارید. در این مورد، سلول ها حرکت نمی کنند، اما سیال را حرکت می دهند. ازاین رو این سوال مطرح می شود که آنها چگونه این کار را انجام می دهند؟
محققان "جانز هاپکینز" جهت بررسی این موضوع، این اندام را با بهره گیری از پمپ کلیه مصنوعی میکرو سیال مدل سازی کردند. در این تنظیم، مایعات از یک میکروکانال از سلول های اپیتلیال کشت شده از کلیه و به یک میکروکانال دوم عبور داده می شدند، در صورتیکه دستگاه، فشار مایع را در نواحی مختلف ثبت می کرد.
در این زمان بود که محققان مشاهده نمودند که سلول های اپیتلیال کلیه مانند پمپ های مکانیکی مایع عمل می کنند. آنها به صورت فعال یک گرادیان فشار سیال ایجاد کردند که سیال را در جهت خاصی مانند پمپ آب خانگی هدایت می کند.
این تیم در آزمایش های بعدی بررسی کرد که چگونه عملکرد این سلول ها می تواند در موارد بیماری تغییر کند. آنها همان دستگاه را با بهره گیری از سلول های اپیتلیال کلیه بیماران مبتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومال غالب(ADPKD) آزمایش کردند، اختلالی که سبب تشکیل کیست های پر از مایع در کلیه می شود.
در نهایت مشاهده شد که سلول های بیمار، مایع را در جهت مخالف با سلول های سالم پمپاژ می کنند. این امر، فشار و شکل لوله های کلیه را که می توانند نقش مهمی در ایجاد کیست داشته باشند، تغییر داد.
سپس محققان دارویی به نام "تولواپتان"(Tolvaptan) را که برای کند کردن پیشرفت بیماری "ADPKD" استفاده می شود، در آن دستگاه میکروسیال آزمایش کردند تا نحوه عملکرد آنرا بررسی نمایند. آنها دریافتند که این دارو سبب می شود سلول ها شار پمپاژ و گرادیان فشار خویش را کاهش دهند که در نتیجه، رشد کیست ها را کند می کند.
محققان می گویند این کشف می تواند داروها یا درمان های بالقوه جدیدی را عرضه کند و این دستگاه هم می تواند بعنوان ابزار غربالگری برای بیماری "ADPKD" و سایر بیماریهای کلیه و همینطور سایر اندام ها مورد استفاده قرار گیرد.
این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1401/02/31
13:26:00
5.0 / 5
783
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد