تصویر جدید هابل از یک کهکشان عدسی شکل

تصویر جدید هابل از یک کهکشان عدسی شکل

تلسکوپ فضایی هابل ناسا در تصویری جدید، به یکی از نزدیک ترین کهکشان های عدسی شکل بزرگ به سیاره ما نگاهی انداخته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، کهکشان "ان جی سی ۱۰۲۳" (NGC 1023) در فاصله ۳۶ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد. کهکشان های عدسی شکل نام خویش را از ظاهر عدسی شکلشان گرفته اند. آنها حد وسط کهکشان های بیضوی و مارپیچی هستند. این کهکشان ها دارای یک برآمدگی مرکزی بزرگ و یک صفحه مسطح مشابه کهکشان های مارپیچی بوده، اما بازوهای مارپیچی ندارند. همچون کهکشان های بیضوی، کهکشان های عدسی شکل گاز و غبار زیادی نداشته و همینطور بخش عمده ستاره های آنها قدیمی هستند.
"ان جی سی ۱۰۲۳" در این تصویر تنها نیست. لکه آبی رنگ مبهمی که در سمت چپ پایین این کهکشان دیده می شود، کهکشان "NGC 1023a" نام دارد. این جفت کهکشان بخشی از مطالعه ای بودند که در آن به بررسی چندین سامانه ستاره ای و خوشه های ستاره ای در کهکشان های فراتر از کهکشان راه شیری پرداخته شد. محققان ۸۱ خوشه ستاره ای باز با طول عمر زیاد (گروه های محدود از چند ده تا چند صد ستاره) را در صفحه کهکشانی "ان جی سی ۱۰۲۳" و همینطور ۲۷ خوشه ستاره ای جوان آبی رنگ یافتند. نیمی از خوشه های ستاره ای آبی جوان به کهکشان ماهواره ای مرتبط هستند، در حالیکه باقی آنها با گاز هیدروژن خنثی که کهکشان عدسی شکل بزرگ را احاطه کرده، ارتباط دارند.
برای ثبت این تصویر از داده های دوربین پیشرفته نقشه برداری هابل استفاده شده است. رنگ آبی نشان دهنده نور آبی مرئی است، در حالیکه رنگ نارنجی نشان دهنده نور مادون قرمز است.
منبع:

1401/03/01
11:25:00
5.0 / 5
981
تگها: دوربین , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد