معاون صندوق نوآوری خبر داد؛

آمادگی دانش بنیانها برای حضور در نمایشگاه های فناورانه هند

آمادگی دانش بنیانها برای حضور در نمایشگاه های فناورانه هند

به گزارش اسمارت کاور معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از آمادگی شرکتهای دانش بنیان ایرانی برای حضور در نمایشگاه های فناوری هند اطلاع داد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، بامداد امروز، یک شنبه یکم خرداد ماه سالجاری، سی ویکمین رویداد از سلسله رویدادهای یکشنبه های صادراتی صندوق نوآوری با حضور هیاتی تجاری و فناوری از کشور هند و هم تعدادی از شرکتهای دانش بنیان ایرانی فعال در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی، ماشین آلات بسته بندی، دارو، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، تجهیزات برق و الکترونیک و مواد پیشرفته در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید.
در این رویداد دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوی و شکوفایی، به معرفی زیست بوم دانش بنیان در ایران و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی از این زیست‎بوم پرداخت. او اظهار داشت: ما در دهه های گذشته در ایران تلاشهای زیادی در جهت توسعه علم و فناوری و بومی سازی آن در کشورمان کرده ایم.
ملکی فر اضافه کرد: ایران در دهه های گذشته زیست بوم غنی از علم و فناوری و نوآوری را فراهم نموده که در سطح منطقه اگر نگوییم غنی ترین اما یکی از غنی ترین ها در این حوزه است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی بعد از این به معرفی زیرساخت های علمی و نوآوری در ایران پرداخت و اظهار داشت: در خیلی از دانشگاه های ایران، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد بوجود آمده اند که شاهدی بر اهمیت توسعه فناوری در ایران است. امروز جمعیت دانشجویی ایران به حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است و سومین کشور از نظر دارا بودن جمعیت فارغ التحصیل رشته های مهندسی در جهان شناخته می شود.
ملکی فر همینطور با اشاره این که حالا ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران درحال فعالیت هستند، افزود: وظیفه صندوق نوآوری و شکوفایی پشتیبانی از این شرکت هاست. تشکیل صندوق به تصویب یک قانون در سال ۸۹ بازمی گردد، قانونی به نام پشتیبانی از موسسات و شرکتهای دانش بنیان که امروز به برکت آن قانون، شاهد شکل گیری ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت فعال در حوزه های مختلف فناوری هستیم و تعداد آنها رو به فزونی است.
معاون توسعه صندوق نوآوری همینطور ضمن اشاره به ابلاغ قانون «جهش تولید دانش بنیان»، اظهار نمود: به تازگی قانونی به نام «جهش تولید دانش بنیان» در پارلمان ایران به تصویب رسید که امیدواریم یک گام جدی در توسعه اقتصاد نوآوری در ایران باشد. تصویب این قانون نشان داده است جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطوح تصمیم گیری، توسعه اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.
وی درباره توانمندی های شرکتهای دانش بنیان ایرانی هم بیان نمود: بخش قابل توجهی از شرکتهای دانش بنیان ایران به توانمندی های صادراتی خوبی دست پیدا کرده و وارد بازارهای جهانی شده اند. این شرکت ها در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک، داروسازی، فرآورده های شیمیایی، تجهیزات پزشکی و ابزارآلات کشاورزی درحال تولید محصول هستند.
ملکی فر همینطور به خدمات چهارگانه صندوق نوآوری برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان ایرانی می توانند با حمایت هایی که صندوق نوآوری از آنان به عمل می آورد وارد نمایشگاه های هند شده و ضمن مذاکره با صنایع هندی، با آنها تفاهمنامه منعقد کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند زمینه های توسعه روابط میان شرکتهای دانش بنیان ایرانی با صنایع هند را فراهم آورد.
در ادامه این جلسه هم سید مجتبی قدمگاهی، مدیر مرکز فناوری های پیشرفته ایران در هند به صورت مجازی در جلسه حضور یافت و به معرفی بازار هند برای شرکتهای دانش بنیان پرداخت. او اظهار داشت: بازار هند فرصتی بسیار مغتنم برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی است. مزایای بزرگ این بازار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفری در نزدیکی کشور ما بسیار بهتر از بازارهایی است که در مسیرهای دور و با چالش های بیشتر قرار دارند.
قدمگاهی افزود: بازار هندوستان در دسترس ایران است. ما امروز بنادر بسیاری داریم که به سادگی می توانند سکوی خوبی برای انتقال کالا به هندوستان باشند.
به گفته وی، بندر چابهار اخیرا به یکی از بنادر صادراتی به هند تبدیل گشته که به صورت هفتگی سه کشتی تجاری محصولات ایران را به هند می برند.
مدیر مرکز فناوری های پیشرفته ایران در هند همینطور اطلاع داد که پارسال حجم تراکنش تجاری میان دوکشور به سه میلیارد دلار رسیده که از این میزان سهم ایران در صادرات بیشتر بوده است. او اظهار داشت که عمده محصولات صادراتی هند به ایران را برنج و چای و برخی دیگر اقلام کشاورزی شکل می دهند و از ایران هم پسته و آمونیاک و متانوم بیشتر از محصولات دیگر به هند صادر می شود.
قدمگاهی همینطور بیان نمود: هندی ها در زمینه پلیمر، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و ماشین سازی و همینطور شاخه های نفت و پتروشیمی، مشتریان بسیار خوبی برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی هستند.
وی همینطور اظهار نمود که هند در بین کشورهای آسیایی و آفریقایی بعنوان کشوری خوشنام در تجارت شناخته می شود. قدمگاهی افزود: تجار هندی شناخت بسیار خوبی از ایران دارند؛ آنها هم شهرهای ما را می شناسند هم با خیلی از شرکت ها و تجار ایرانی کار کرده اند.


منبع:

1401/03/02
11:48:50
5.0 / 5
734
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد