بافت برداری مجازی جایگزین بافت برداری تهاجمی می شود

بافت برداری مجازی جایگزین بافت برداری تهاجمی می شود

به گزارش اسمارت کاور دانشمندان استرالیایی کوشش می کنند بافت برداری مجازی را جایگزین بافت برداری تهاجمی کنند و شرایط بهتری را جهت بررسی دریافت کنندگان پیوند قلب فراهم آورند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تایم تو تایمز، روزهای دشوار افرادی که تحت بافت برداری تهاجمی قرار می گیرند، امکان دارد بزودی بعد از اثبات یک روش جدید، ایمن و مؤثر به پایان برسد. شاید این روش بتواند عوارض بافت برداری و میزان بستری شدن در بیمارستان را کم کند.
دانشمندان "موسسه پژوهش قلب ویکتور چانگ"(VCCRI) و "بیمارستان سنت وینسنت"(St Vincent's Hospital) استرالیا امیدوارند که این روش بافت برداری مجازی که برای تشخیص نشانه رد پیوند قلب طراحی شده است، بتواند به پزشکان سراسر جهان کمک نماید.
سالانه حدود ۳۵۰۰ نفر در سرتاسر جهان تحت عمل پیوند قلب قرار می گیرند. بیشتر بیماران امکان دارد رد عضو پیوندی را تجربه کنند و باآنکه میزان بقای آنها بالا است اما درصد کمی از بیماران هم در سال نخست بعد از جراحی از دنیا می روند.
"اندرو جابور"(Andrew Jabbour)، پژوهشگر موسسه ویکتور چانگ اظهار داشت: توسعه این روش جدید، به بهبود قابل توجه مراقبت از هزاران بیمار دریافت کننده پیوند قلب در سرتاسر جهان کمک خواهد نمود.
وی ادامه داد: بسیار مهم می باشد که بتوانیم این بیماران را از نزدیک و با دقت بالا مورد بررسی قرار دهیم. ما حالا متد جدیدی در اختیار داریم که می تواند این کار را بدون احتیاج به روش های بسیار تهاجمی انجام دهد. این روش نمونه برداری مجازی جدید، سریع تر، غیرتهاجمی تر و مقرون به صرفه تر است، از اشعه یا مواد حاجب استفاده نمی کند و مهم تر از همه اینکه بیماران آنرا ترجیح می دهند.
بیشتر پزشکان سراسر جهان حالا با انجام دادن بافت برداری، رد پیوند را مورد بررسی قرار می دهند که به تعیین سطح درمان سرکوب کننده ایمنی، مناسب بودن آن و پیشگیری از رد پیوند کمک می نماید. این روش تهاجمی شامل قرار دادن یک لوله در سیاهرگ گردن(jugular vein) است تا به جراحان امکان دهد که دستگاه بافت برداری را برای برداشتن چندین نمونه از بافت قلب به آن وارد کنند.
علاوه بر ناراحتی ناشی از این روش، اگر قلب سوراخ شود یا دریچه آن صدمه ببیند، می تواند به بروز عوارض نادر اما جدی بیانجامد. بیماران معمولاً طی سال نخست بعد از پیوند، حدود ۱۲ بار بافت برداری را تجربه می کنند.
ثابت شده است که روش جدید دانشمندان استرالیایی در تشخیص رد پیوند، دقیق است و با تجزیه و تحلیل سطح ورم قلب کار می کند که به شدت با التهاب قلب مرتبط می باشد.
در این پژوهش، ۴۰ بیمار دریافت کننده پیوند قلب در بیمارستان سنت وینسنت با این روش جدید مورد بررسی قرار گرفتند.
این آزمایش نشان داد که روش جدید می تواند در تشخیص رد پیوند موثر باشد. دکتر "کریس آنتونی"(Chris Anthony)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این روش هم اکنون در بیمارستان سنت وینسنت استفاده می شود و من انتظار دارم مراکز درمانی بیشتری در سرتاسر جهان از آن استفاده کنند.
این گروه پژوهشی هم اکنون درحال برنامه ریزی یک آزمایش بزرگ تر برای توسعه کاربرد نتایج و تعمیم آن به کودکان دریافت کننده پیوند هستند.
همینطور آنها درحال توسعه آزمایش های ژنتیکی جدیدی جهت استفاده همراه با این روش هستند که انتظار می رود با تشخیص سیگنال های ژنتیکی التهاب در جریان خون، نشانه های رد پیوند را شناسایی کنند. همچنین، این روش جدید برای تشخیص التهاب قلب در یک جمعیت گسترده تر و نه فقط گیرندگان پیوند به کار خواهد رفت.
این پژوهش، در مجله "Circulation" به چاپ رسید.1401/03/08
14:47:41
5.0 / 5
784
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد