بزرگترین گیاه جهان زیر دریا کشف شد

بزرگترین گیاه جهان زیر دریا کشف شد

اسمارت کاور: علف های دریایی به طول 180 کیلومتر و وسعت 200 کیلومتر مربعی بتازگی در آب های استرالیا کشف شده است که بزرگترین گیاه جهان لقب گرفته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، به نظر می رسد پژوهشگران بزرگترین گیاه جهان را کشف کرده اند. آنها علفزاری از علف های دریایی را در سواحل غربی استرالیا یافته اند که در مجموع ۲۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهد.
گفتنی ست که تمام این پوشش گیاهی فقط از یک نهالِ بذری رشد کرده و با تکثیر خود این چنین گسترش یافته است تا بزرگترین گیاه جهان لقب بگیرد.
علف های دریایی گیاهان گل دار آبزی هستند که در چهار خانواده از راسته قاشق واش سانان دسته بندی می شوند و عمدتا در محیط های کاملاً شور زیر آب دریا می رویند.
نهال بذری نیز "اسپوروفیت" یا "هاگ رُست" جوان گیاه است که از روییدن یک بذر ایجاد می شود و ایجاد آن با جوانه زدن بذر آغاز می شود.
این پروژه زمانی شروع شد که دانشمندان دانشگاه "وسترن استرالیا" و دانشگاه "فلیندرز" قصد داشتند تنوع ژنتیکی مراتع علف های دریایی در منطقه "خلیج کوسه" را مطالعه کنند. این تیم از سراسر منطقه در چندین محیط مختلف، نمونه هایی برداشتند، سپس ۱۸ هزار نشانگر ژنتیکی را برای ایجاد پروفایل های گیاهان مورد بررسی قرار دادند.
"جین اِجلو" نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: نتیجه ما را غافلگیر کرد. فقط یک گیاه بیش از ۱۸۰ کیلومتر در "خلیج کوسه" گسترش یافته است و خودرا به بزرگترین گیاه شناخته شده روی زمین تبدیل نموده است.
وی ادامه داد: بنظر می رسد این پوشش علفی ۲۰۰ کیلومتر مربعی تنها از یک نهال بذری گسترش یافته است.
علف های دریایی حداقل از نظر مساحت به آسانی رکوردشکن می شوند و این خاصیت آنهاست. رکورددار قبلی بزرگترین گیاه یک درخت صنوبر در ایالت یوتا در آمریکا با نام مستعار "پاندو" بود که ۰.۴ کیلومتر مربع ریشه دوانیده است. این بدان معناست که علف دریایی تازه کشف شده، بیش از ۴۰۰ برابر گسترده تر از "پاندو" است. البته گفته می شود "پاندو" احتمالاً از نظر زیست توده بزرگ تر است.
ضمن این که این علفزار غول پیکر چند عامل دیگر نیز برای به شهرت رسیدن دارد. تیم تحقیقاتی، سن آنرا حداقل ۴۵۰۰ سال محاسبه کرده و کشف کرده که چگونه توانسته است با وجود عدم تنوع ژنتیکی با تغییرات محیطی کنار بیاید. این یک گیاه "پلی پلوئید"(polyploid) است، به این معنا که در حقیقت بجای ژنوم نصف-نصف، حاوی دو ژنوم کامل از گیاهان مادر خود است.
دکتر "الیزابت سینکلر" نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: گیاهان پلی پلوئید اغلب در مکان هایی با شرایط محیطی سخت زندگی می کنند و اغلب هم عقیم هستند، اما اگر دست نخورده باقی بمانند می توانند به رشد خود ادامه دهند و این علف دریایی غول پیکر نیز همین کار را انجام داده است.
وی ادامه داد: این علفزار حتی بدون گل دهی و تولید موفقیت آمیز بذر بنظر می رسد که واقعاً انعطاف پذیر است و طیف وسیعی از دما و شوری را تجربه می کند و همین طور شرایط نوری شدیدی را تجربه می کند که به طور معمول برای بیشتر گیاهان بسیار استرس زا هستند.
این تیم می خواهد این گیاه را بیشتر بررسی کند تا اسرار بیشتری را در مورد چگونگی رشد آن کشف کند.
این تحقیق در مجله Proceedings of the Royal Society B انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/11
13:57:51
5.0 / 5
676
تگها: تجربه , تولید
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد