آیا ناسا جهنم را پیدا کرده است؟

آیا ناسا جهنم را پیدا کرده است؟

به گزارش اسمارت کاور دانشمندان در آینده نزدیک با کمک ˮجیمز وبˮ، تلسکوپ جدید ناسا، درباره یک سیاره فراخورشیدی بسیار داغ اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، با کمک تلسکوپ فضایی "جیمز وب" ناسا، دانشمندان در مورد سیاره فراخورشیدی "۵۵ خرچنگ ای" (۵۵ Cancri e) که حدود ۴۱ سال نوری از زمین فاصله دارد و بسیار سوزان است، اطلاعات بیشتری کسب می کنند.

ناسا می گوید، داده ها نشان می دهد، سیاره فراخورشیدی ۵۵ خرچنگ ای، کمتر از ۱.۵ میلیون مایل از ستاره خود فاصله دارد. این اَبر زمین به دور ستاره ای به نام کوپرنیک که ۱/۲۵ برابر فاصله سیاره داغ عطارد از خورشید ما است، می چرخد.

محققان گفتند ما در مورد سطحی صحبت می نماییم که پوشیده از اقیانوس های گدازه است. سمتی از این سیاره که رو به خورشید است، دمایی در حدود ۳۱۰۰ درجه فارنهایت دارد و به اندازه ای گرم است که آهن را ذوب کند. به قول محققان، شرایط در سمت گرم سیاره فراخورشیدی به حدی شدید می باشد که امکان دارد سبب تبخیر کامل جو شده باشد.

سیاره فراخورشیدی ۵۵ خرچنگ ای (۵۵ Cancri e) در سال ۲۰۱۱ کشف شد و از آن زمان تابحال به صورت گسترده توسط محققان ناسا و دیگران مورد مطالعه قرار گرفته است. این سیاره به قدری نزدیک به ستاره خورشیدمانند خود می چرخد ​​که شرایط سطحی آن می تواند به معنای واقعی کلمه مانند جهنم توصیف شده در کتاب مقدس باشد.

ناسا می گوید، چیزی شبیه به این سیاره فراخورشیدی در منظومه شمسی ما وجود ندارد. یک نظریه این است که این سیاره دارای جوی پویا است که گرما را به اطراف منتقل می کند. به قول ناسا انتظار می رود تلسکوپ فضایی جیمز وب در این حوزه به آنها کمک نماید و نخستین رصد آن از این ابر زمین تا تابستان صورت گیرد.

تلسکوپ فضایی "وب" که به نظر می آید ساخت آن برای ناسا نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار هزینه به همراه داشته، یکی از گران ترین پلت فرم های علمی است که تاکنون ساخته شده و میتوان آنرا با برخورد دهنده بزرگ هادرونی در سرن و تلسکوپ هابل، مقایسه کرد.

این تلسکوپ فضایی که در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، مصادف با چهارم دیماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد و در ماه ژانویه به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید، حالا در فاصله ی ۱.۵ میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار دارد.

"جیمز وب" که با عنوان "ماشین زمان" هم توصیف می شود مقرر است انسان را به اولین سالهای تشکیل جهان ببرد. مأموریت این تلسکوپ فروسرخ شامل مطالعه سیارات دوردست، معروف به سیارات فراخورشیدی، برای تعیین منشاء، تکامل و سکونت پذیری آنها است.

1401/03/13
17:51:04
5.0 / 5
768
تگها: ساخت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد