برای مشاهده بدن؛

اندوسکوپ های انعطاف پذیر بومی سازی شد

اندوسکوپ های انعطاف پذیر بومی سازی شد

طرح کلان ملی اندوسکوپ های انعطاف پذیر اجرایی شد تا نیاز حوزه سلامت کشور با این محصول ایران ساخت برطرف شود.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندوسکوپ دستگاهی است که توسط آن پزشک متخصص می تواند داخل بخش های مختلف بدن را مشاهده و جراحی هایی را انجام دهد. به طورکلی اندوسکوپ ها به دو نوع انعطاف پذیر و ریجید تقسیم می شوند.
دستگاه اندوسکوپی انعطاف پذیر شامل یک لوله قابل انعطاف است و در سری که وارد بدن می شود دارای عدسی است. این عدسی داخلی نامیده می شود و تصویر داخل بدن را بوسیله ی یک کابل فیبر نوری قابل انعطاف به عدسی خارجی منتقل می کند.
اندوسکوپ های انعطاف پذیر ازجمله تجهیزات پیشرفته پزشکی هستند که تنها تعداد معدودی از کشورها، قادر به تولید آن هستند. نیاز پزشکان متخصص به این محصول پیشرفته در زمینه های مختلف، فراوان است.
در سفر استانی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان خراسان رضوی، از طرح کلان ملی اندوسکوپ های انعطاف پذیر یک شرکت دانش بنیان با حمایت مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی گردید.
این طرح کلان ملی، با هدف احصاء دانش و فناوری طراحی و ساخت اندوسکوپ های انعطاف پذیر اجرا شده است. از اهداف این طرح میتوان به بومی سازی محصول، مرتفع ساختن نیاز کشور از نظر تأمین انواع اندوسکوپ های پزشکی، اشتغال زایی مولد، پیشگیری از خروج ارز، ارزآوری و موارد بسیار دیگر اشاره نمود.
برای این که بدن شکافته نشود و مورد جراحی قرار نگیرد بسیاری از نمونه برداری ها و جراحی ها به صورت عمل های کم تهاجمی انجام می شود، یکی از وسایل کاربردی برای انجام عمل های کم تهاجمی استفاده از اندوسکوپ های انعطاف پذیر است که از راه مجاری طبیعی بدن وارد شده و نمونه برداری، معاینه یا جراحی انجام می شود.
این تجهیزات کار را برای پزشک و بیمار ساده تر می کند و دوره نقاهت را هم می کاهد. اندوسکوپ های انعطاف پذیر بسیار گران هستند و استهلاک بالایی دارند، ازاین رو خدمات بعد از فروش مناسب برای این تجهیزات از موضوعات مهمی است که نمونه های خارجی فاقد این مورد هستند.
محصولات این طرح، تجهیزات پیشرفته پزشکی شامل گاستروسکوپ، کلونوسکوپ، سیستوسکوپ، برونکوسکوپ و دو مدل واحد کنترل و پردازش تصویر هستند. این تجهیزات تمامی استانداردهای بین المللی مربوطه را دریافت کرده و تست های بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. همچنین، پروانه تولید این محصولات در اسفند ۱۴۰۰ توسط اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی صادر گردیده است.
بیش از ۹۰ درصد قطعات این محصول باکیفیت و فناوری بالا بومی سازی شده است و قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی دارد. این طرح کلان ملی هم اکنون برای ۱۰ نفر نیروی متخصص اشتغال بوجود آورده است اما برای تولید انبوه اندوسکوپ های انعطاف پذیر به حدود ۵۰ نفر به صورت مستقیم نیاز است.
طبق آمار گمرک به صورت متوسط ۵۰۰ دستگاه در سال وارد کشور می شود، برنامه این طرح کلان ملی در فاز اول پوشش نیمی از بازار داخل است و در فازهای بعدی با تحقیق و توسعه، صادرات و پوشش کل بازار هم انجام می شود.
تولید انبوه اندوسکوپ های انعطاف پذیر حداکثر تا ۶ ماه دیگر تحقق می یابد و با عنایت به اینکه در ۵ سال گذشته، حدود ۱۰ میلیون دلار در سال هزینه خرید این تجهیز بوده، با بومی سازی آن صرفه جویی ارزی بزرگی رخ می دهد.
در شرکت تولید کننده اندوسکوپ های انعطاف پذیر، طرح ملی قیچی جراحی دوقطبی هم در مرحله اجرایی قرار دارد. این محصول ایران ساخت با حمایت مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله اجرا رسید.


منبع:

1401/03/26
00:00:01
5.0 / 5
780
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد