فناوران زراعت و باغبانی برای ارتقای امنیت غذایی همکاری می کنند

فناوران زراعت و باغبانی برای ارتقای امنیت غذایی همکاری می کنند

به گزارش اسمارت کاور ستاد توسعه زیست فناوری، برای ارتقا امنیت غذایی، از توانایی شرکتهای دانش بنیان در کنار پژوهشگاه ها و دانشگاه ها بهره می برد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استفاده از ظرفیت همه نهادها و بازیگرانی که به حوزه زارعت و باغبانی متصل هستند می تواند به ارتقای این صنعت و تأمین امنیت غذایی در کشور کمک نماید.
بازیگرانی که هر کدام بخشی از کار را به عهده می گیرند و همه ظرفیت خویش را به کار می بندند تا نقشی اثرگذار در توسعه فناورانه و پایدار حوزه زراعت و باغبانی داشته باشند. این کار هم ذیل برنامه تقسیم کار ملی در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق می شود.
امنیت غذایی مفهومی است که وابستگی زیادی به صنایع و بخش های مختلف دارد و با حوزه هایی چون کشاورزی و زراعت و باغبانی در هم تنیده است. بنابراین این مفهوم در کشور محقق نمی گردد مگر این که همه نهادها و بخش های در رابطه با آن در کنار هم قرار گیرند و از همه ظرفیت های دانشی و تخصصی خود برای توسعه فناورانه و پایدار آن استفاده کنند.
در همین راستا هم ستاد در تقسیم کار ملی با اولویت تأمین امنیت غذایی، صنعت زراعت و باغبانی را مورد توجه قرار داده و با شناسایی همه اثرگذاران این حوزه چون دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان، نهادهای دولتی و باغداران در تلاش است تا این کار را با کمک آنها انجام دهد.
این هدف در چارچوب ۳ بسته امنیت غذایی در زمینه «اصلاح ارقام»، «تغذیه گیاه» و «کنترل آفات» محقق خواهد شد.
اصلاح ارقام
در بسته اصلاح ارقام؛ تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی و گیاهان متحمل سازگار با شرایط تغییر اقلیم با استفاده از به نژادی مولکولی و زیست فناوری مدنظر قرار دارد که برای این کار مراکز توانمندی چون «پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی»، «پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک»، «پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی» و «پردیس ابوریحان» شناسایی و انتخاب شده اند.
تغذیه گیاه
تولید کود زیستی و آلی محور تقسیم کار ملی در حوزه تغذیه گیاه است که با همکاری دانشگاه هایی چون «مالک اشتر»، «صنعتی اصفهان»، «بیرجند»، «پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی» و «موسسه تحقیقات خاک و آب» و شرکتهای دانش بنیان به اجرا درخواهد آمد.
کنترل آفات
از دیگر اولویت درنظر گرفته شده در این عرصه کنترل آفات با هدف تولید آفت کش های زیستی است که برای این کار هم دانشگاه های «جیرفت»، «کردستان» و «پژوهشگاه مواد و انرژی» شناسایی شده اند و از ظرفیت و توان شرکتهای دانش بنیان استفاده می شود.


منبع:

1401/04/03
10:16:34
5.0 / 5
442
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد