انتشار طرح های مفهومی از اقامتگاه های فضانوردان در ماه

انتشار طرح های مفهومی از اقامتگاه های فضانوردان در ماه

زمانی که ناسا اواخر این دهه انسان ها را به ماه بازگرداند، چشم انداز گسترده تر آن ایجاد یک اقامتگاه برای اقامت طولانی تر در قمر زمین خواهد بود. برای پشتیبانی از این هدف، یک شرکت آمریکایی از طرح خود برای ساخت یک اقامتگاه با چاپ سه بعدی در این قمر رونمایی کرده است. این اقامتگاه می تواند از فضانوردان در مقابل تشعشات، شهاب سنگ ها و ماه لرزه محافظت کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پایگاه فضایی شرکت "AI SpaceFactory" دارای طاق هایی به سبک رومی است که با خاک ماه تا ارتفاع هشت فوت (۲.۴ متر) پوشیده شده است و شامل سه بخش مجزا می شود که بوسیله یک محوطه مشترک به یکدیگر متصل شده اند.


مساحت هر واحد جدا ۸۰۷ فوت مربع (۷۵ متر مربع) است، در صورتیکه محوطه مرکزی ۹۶۸ فوت مربع (۹۰ متر مربع) مساحت دارد.
در طراحی این سازه چاپ سه بُعدی شده، یک درخت فتوولتائیک (Photovoltaics) برای جذب و جمع آوری انرژی خورشیدی نیز وجود دارد.


طی دهه آینده، ماموریت آرتمیس ناسا فضانوردانی را به قطب جنوبی ماه می فرستد، این منطقه با عنوان "اوج نور ابدی" (The Peak of Eternal Light) توصیف می شود، برای اینکه خورشید در این ناحیه بطور ثابت می تابد.
این پایگاه که "Lunar Infrastructure Asset" به اختصار "LINA" نامیده می شود، توسط ربات های خودکار در نزدیکی دهانه شکلتون (Shackleton) ساخته خواهد شد، جایی که نور خورشید تقریباً بطور پیوسته روی قله ها می تابد و امکان استفاده از انرژی خورشیدی را فراهم می آورد و علاوه بر آن، وجود سایه ثابت در داخل دهانه، امکان برداشت یخ را فراهم می آورد.
این پایگاه که انتظار می رود دست کم ۵۰ سال دوام بیاورد، برای پناه دادن به یک ماه نورد سرنشین دار مانند وسیله نقلیه اکتشافات فضایی، دستگاه های مخابراتی و ماژول های سکونت طراحی شده است.


پناهگاه ماه با خاک ماه پوشانده خواهد شد که حداکثر حفاظت ممکن را در مقابل تشعشعات کشنده خورشیدی و کیهانی، ریزشهاب سنگ ها، کارهای لرزه ای ماه و نوسانات شدید حرارتی فراهم می آورد.
طرح LINA از همکاری بین شرکت "AI SpaceFactory" و ناسا برای توسعه فناوری هایی برای ساخت سازه هایی روی سطح ماه در قالب زمانی ماموریت آرتمیس نشأت می گیرد.
شرکت "AI SpaceFactory" برای ساخت این سازه، درحال توسعه یک سیستم چاپ سه بُعدی است که برای کار در خلاء در دماهای منفی ۱۷۰ درجه سانتی گراد تا ۷۰ درجه سانتی گراد طراحی شده است.


نخستین نمونه اولیه از آن در مرکز فضایی کندی در یک محفظه شبیه ساز محیط ماه مورد آزمایش قرار گرفته است.
تاریخ اولیه ناسا برای بازگشت باردیگر انسان به ماه سال ۲۰۲۴ اعلام شده بود، اما سال قبل این تاریخ به تعویق افتاد. ناسا دعوای قضایی شرکت بلو اوریجین متعلق به جف بزوس، بنیانگذار آمازون را مقصر این تاخیر می داند.


آژانس فضایی ایالات متحده می خواهد آدمک هایی را به عنوان قسمتی از ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ در ماه آگوست به فضا بفرستد.
ماموریت آرتمیس ۲ که مقرر است در ماه مه سال ۲۰۲۴ صورت گیرد، دارای خدمه خواهد بود. طی این ماموریت فضانوردان به سفری مداری اطراف ماه خواهند رفت، اما روی قمر زمین فرود نمی آیند و در نهایت طی ماموریت آرتمیس ۳ که تا سال ۲۰۲۵ انجام نخواهد شد، برای دومین بار بعد از بیش از ۵۰ سال انسان ها بر روی قمر خاکستری زمین پا می گذارند.

1401/04/17
14:37:52
5.0 / 5
634
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد