۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک به مدار زمین پرتاب شدند

۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک به مدار زمین پرتاب شدند

به گزارش اسمارت کاور شرکت ˮاسپیس ایکسˮ در صدمین پرتاب موشک ˮفالکون ۹ˮ، ۵۳ ماهواره اینترنتی ˮاستارلینکˮ را به مدار زمین پرتاب کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) به نقطه عطف جدیدی دست یافته است. این شرکت، موشک "فالکون ۹" (Falcon 9) خویش را برای صدمین بار پرتاب کرده است.
موشک فالکون ۹ طی این مأموریت، با موفقیت از زمین پرتاب شد و حدود هشت دقیقه بعد به زمین بازگشت. مأموریت اصلی این موشک، ارسال ۵۳ ماهواره اینترنتی "استارلینک" (Starlink) به مدار پایین زمین بود و این کار را با موفقیت انجام داد.
فالکون ۹، ۹ موتور معروف به "مرلین" (Merlin) خویش را مشتعل کرد، سکوی پرتاب را در "پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال" (CCSFS) فلوریدا ترک کرد، ماهواره ها را رساند و سپس، باردیگر به زمین نشست.


استقرار ۵۳ ماهواره، حدود ۱۵ دقیقه بعد از بلند شدن انجام شد. این سیزدهمین بار است که از این موشک باردیگر استفاده می شود.
فالکون ۹، یک موشک دو مرحله ای قابل استفاده مجدد است که تابحال در انتقال افراد و محموله ها به مدار زمین و فراتر از آن موفق و ایمن بوده است. ۹ موتور مرلین این موشک هنگام بلند شدن، ۱.۷ میلیون پوند نیروی رانش را آزاد می کنند تا موشک به مقصد خود در فضا هدایت شود. بعد از رها شدن محموله، اولین مرحله به زمین باز می گردد.
توانایی استفاده مجدد از اولین مرحله موشک ها، به اسپیس ایکس کمک می نماید تا هزینه هر پرتاب را پایین نگه دارد و همچنین، موشک ها را در مقابل محصولات شرکتهای قدیمی تر، بسیار رقابتی می کند.
این امر، بخشی از طرح "ایلان ماسک" (Elon Musk) برای استعمار مریخ است. زمانی که اسپیس ایکس بتواند بر استفاده مجدد از یک موشک تسلط یابد، می تواند ارسال چندین موشک به مریخ و بازگرداندن آنها به زمین را آغاز کند.
ماسک می خواهد از موشک های بزرگ "استارشیپ" (Starship) شرکت اسپیس ایکس برای انتقال انسان به سیاره سرخ و بازگرداندن او استفاده نماید.
اسپیس ایکس به تازگی اعلام نمود که "استارشیپ ۲۴" حالا روی سکوی پرتاب در مرکز آزمایشی واقع در تگزاس قرار دارد.
اسپیس ایکس در یک توییت نوشت که اقدام برای آماده سازی اولین آزمایش پرواز مداری استارشیپ نشان داده است که این موشک بزرگ می تواند در ماه جاری به پرواز درآید.
تمام فعالیت ها در این مرکز آزمایشی، بیشتر از یک سال است که به علت بررسی زیست محیطی توسط "اداره هوانوردی فدرال آمریکا" (FAA) متوقف شده اند.
طبق گزارش اداره هوانوردی فدرال آمریکا، اسپیس ایکس پیش از این که بتواند موشک دیگری را پرتاب کند، موظف است بیشتر از ۷۵ اقدام را برای کاهش اثرات زیست محیطی استارشیپ انجام دهد.
گزارش اداره هوانوردی فدرال آمریکا در ۱۳ ژوئن منتشر گردید و ایلان ماسک روز بعد در توئیتی نوشت: استارشیپ ماه بعد آماده خواهد بود که پرواز کند.
همچنین، وی در ۱۴ ژوئن توییت کرد که اسپیس ایکس، دومین استارشیپ را در ماه آگوست آماده پرواز خواهد نمود.
به نظر می آید که شرکت ماسک، تاییدیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا را دریافت کرده و درحال پیشبرد اولین پرتاب مداری استارشیپ است.1401/04/17
20:01:06
5.0 / 5
748
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد