رونمایی از سیستم جدید دفع زباله ایستگاه فضایی بین المللی

رونمایی از سیستم جدید دفع زباله ایستگاه فضایی بین المللی

ایستگاه فضایی بین المللی حالا یک راه جدید برای خلاص شدن از شر زباله های خود یافته است. سیستم جدید دفع زباله می تواند برای همیشه، انقلابی در نحوه مدیریت زباله ها در این ایستگاه فضایی ایجاد نماید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، به نقل از آی ای، آیا تاکنون به این فکر کرده اید که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) چگونه زباله های خویش را دفع می کنند؟ فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی تاکنون، زباله های خویش را در یک فضاپیمای باری که قرار بود در جو زمین بسوزد، انباشته می کردند. آنها همینطور مجبور بودند وسایل کوچک را در طول راهپیمایی های فضایی دور بیاندازند و در واقع، در فضا رها کنند.

اما آیا راه بهتری وجود ندارد؟ به نظر می آید بیرون ریختن زباله در یک کیسه مخصوص، چاره بهتری است.

شرکت نانورکس (Nanoracks)، شرکتی که سیستم قفل هوای "بیشاپ" را ساخته، اخیرا اعلام نموده است در تاریخ 2 ژوئیه (11 تیرماه) در آزمایش یک تکنولوژی جدید برای دفع زباله های مداری، تقریباً 172 پوند معادل 78 کیلوگرم زباله را در یک کیسه زباله مخصوص به بیرون پرتاب کرده است.

جاناتان مک داول، ستاره شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان که مسئول ردیابی اجسامی مانند کیسه زباله شرکت نانورکس است که باردیگر وارد جو زمین می شوند، در یک توییت نوشت: باآنکه قطعات جداگانه ای از سخت افزار از ایستگاه فضایی بین المللی خارج می شوند و چند دسته از تجهیزات در طول راهپیمایی های فضایی به صورت دستی به فضا پرتاب می شوند، اما این اولین استفاده از یک سیستم پرتاب کیسه زباله در ایستگاه فضایی بین المللی است. تابحال بیشتر زباله های ایستگاه در چارچوب محموله هایی سوار بر فضاپیماهای باری که در جو زمین می سوختند، دفع می شدند.


چه چیزهایی داخل کیسه زباله بود؟

شرکت نانورکس، لیستی از مواد موجود در این کیسه زباله را عرضه کرده است که شامل فوم استفاده شده، مواد بسته بندی، محصولات بهداشتی خدمه، لباس خدمه، کیسه های انتقال محموله و لوازم اداری است.

این آزمایش به قدری خوب انجام شد که این شرکت در نظر دارد از یک سیستم دفع مشابه در ایستگاه فضایی تجاری برنامه ریزی شده خود به نام استارلب (Starlab) که مقرر است در سال 2027 عملیاتی شود، استفاده نماید.

این فرایند تخلیه زباله با استفاده از یک "مخزن زباله ویژه طراحی شده" انجام شد که دارای حداکثر ظرفیت 600 پوند (272 کیلوگرم) است.

دکتر آملا ویلسون، مدیرعامل شرکت نانورکس اظهار داشت: این آزمایش، یک نقطه عطف تاریخی دیگر برای تیم نانورکس بود. این نخستین چرخه باز و بسته کردن قفل هوای "بیشاپ"، نخستین عملیات ما و آنچه ما امیدواریم آغاز عملیات جدید و پایدارتر دفع زباله های ایستگاه فضایی بین المللی باشد، بود.


البته این سیستم دفع زباله کاملاً جدید نیست، چون که شوروی سابق در سالیان پیش از این روش بهره برده است.

مک داول می گوید: کیسه های زباله به صورت مرتب از ایستگاه های فضایی سالیوت (Salyut) متعلق به شوروی در دهه های 1970 و 1980 پرتاب می شدند. آخرین کیسه زباله در سپتامبر 1996 از ایستگاه فضایی میر پرتاب شد و در ماه مه 1998 وارد جو زمین شد و سوخت.
این چاره جدید برای دفع زباله ضروری بود، چونکه نگهداری از ایستگاه فضایی بین المللی به صورت عاری از زباله همیشه یک مشکل بوده است.

کوپر رید، مدیر برنامه قفل هوای بیشاپ در نانورکس می گوید: جمع آوری زباله در فضا یک چالش طولانی مدت بوده است، اما آنچنان در فضای عمومی مطرح نشده است. در ایستگاه فضایی بین المللی، چهار فضانورد می توانند تا ۲۵۰۰ کیلوگرم زباله در هر سال یا حدود 2 سطل زباله در هر هفته تولید کنند. حالا هم که در زمانی هستیم که افراد بیشتری به فضا می روند و در آنجا اقامت دارند، این یک مشکل اساسی است که باید به آن رسیدگی شود.

منبع:

1401/04/19
14:24:49
5.0 / 5
610
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد