تصویر تلسکوپ جیمز وب را با جزییات بیشتر ببینید

تصویر تلسکوپ جیمز وب را با جزییات بیشتر ببینید

اسمارت کاور: نرم افرار رایگان و منبع باز ˮتلسکوپ جهانی ای ای اسˮ(AAS WorldWide Telescope) که ابزاری برای نمایش داده های اخترشناسی است، نمای کلی تری از منطقه ای که جیمز وب از آن تصویربرداری کرده، به اشتراک گذاشته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، "تلسکوپ جهانی AAS" یک تلسکوپ فیزیکی نیست بلکه مجموعه ای از نرم افزارهای منبع باز و داده ها است که برای ایجاد تجسم های علمی با یکدیگر ادغام می شوند.
این نمای کلی از کهکشان که با زوم کردن روی آن می توان به نخستین تصویر رنگی انتشار یافته توسط جیمز وب رسید نشان میدهد که آن چه تلسکوپ فضایی ناسا از آن تصویربرداری کرده ذره ای در دل یک جهان بی کران است.
ناسا در توضیح این تصویر در وب سایت خود نوشت: این تکه از جهانِ پهناور قسمتی از آسمان را نمایش می دهد که اندازه آن حدودا به اندازه یک دانه شن در فضا است!
اگر می خواهید بطور دستی و با اسکرول موس(scroll) روی این تصویر زوم کنید و جزییات بیشتری را تماشا کنید یا عقب تر بیایید و جهان را از نمایی کلی تر مشاهده کنید کافی است روی لینک "تصویر جیمز وب" کلیک کنید.
اولین تصویر رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب بامدادان روز سه شنبه ۲۱ تیر ماه طی رویدادی در کاخ سفید توسط جو بایدن، رییس جمهور آمریکا منتشر گردید.
این تصویر خوشه کهشکانی را نشان میدهد که در فاصله ۴.۶ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد. سایر تصاویر این تلسکوپ که به قول "بیل نلسون" رییس ناسا، عمیق ترین تصاویر ثبت شده از جهان ما تا حالا هستند مقرر است امروز (سه شنبه ۲۱ تیر) ساعت ۱۹ به وقت تهران منتشر شوند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که پروژه مشترک آژانس های فضایی آمریکا، اروپا و کانادا است در تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱، مصادف با چهارم دی ماه سال ۱۴۰۰ به فضا پرتاب شد. این رصدخانه پیشرفته فضایی بعد از گذشت یک ماه به مقصد خود در نقطه لاگرانژ ۲ رسید و راه اندازی ابزارهای علمی پیشرفته آن به مدت شش ماه توسط پژوهشگران در زمین پیگیری و دنبال شد. حالا انتظارها به انتها رسیده و این تلسکوپ نخستین تصویر خودرا به معرض نمایش گذاشته است و به زودی تصاویر دیگری از آن منتشر خواهد شد.منبع:

1401/04/22
09:15:19
5.0 / 5
727
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد