تایید ارتباط مبتلا شدن به آلزایمر با باکتری های دهان

تایید ارتباط مبتلا شدن به آلزایمر با باکتری های دهان

به گزارش اسمارت کاور یک مطالعه جدید ارتباط پیشرفت آلزایمر با باکتری های موجود در دهان را تایید کرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان دریافته اند که موش های آلوده به نوع خاصی از باکتری های دهان در مقایسه با حیوانات غیر آلوده، علایم آلزایمر را سریع تر نشان می دهند.
یک نوع رایج از باکتری های دهان در رابطه با بیماری دهانی با التهاب عصبی و پیشرفت بیماری آلزایمر مرتبط دانسته شده است. این تحقیق که بوسیله ی یک تیم بین المللی از دانشمندان انجام شده است، برپایه شواهد قبلی است که سلامت ضعیف دهان و دندان را با زوال عقل و تخریب عصبی مرتبط می کند.
این ایده که بیماری لثه در شروع یا پیشرفت بیماری آلزایمر نقش دارد، فرضیه ای است که در حاشیه تحقیقات زوال عقل قرار دارد. اما در چند سال قبل تعداد فزاینده ای از دانشمندان آغاز به جدی گرفتن این ایده کرده اند و مطالعات به آرامی آغاز به بررسی این ارتباط کرده اند.
اغلب تحقیقات تابحال بر روی راه های احتمالی است که یک باکتری به نام پی جی(Porphyromonas gingivalis) که باکتری مسئول بیشتر بیماریهای لثه است، می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر مغز تاثیر بگذارد. این مطالعه جدید تمرکز خویش را بر روی نوع دیگری از باکتری های دهان به نام اف ان(Fusobacterium nucleatum) معطوف کرد که حجم آن در حضور بیماری لثه، دهان و دندان افزایش می یابد.
تحقیقات جدید در یک مجموعه آزمایش های جدی روی حیوانات نشان داد که چگونه باکتری Fn می تواند تکثیر سلول های ایمنی در مغز را افزایش دهد. سپس مشاهده شد که این پاسخ التهابی باعث تسریع پیشرفت آلزایمر در حیواناتی می شود که برای مدل سازی این بیماری پرورش داده شده اند.
"جیک جینکون چن" از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه "تافتز" توضیح داد: در این مطالعه، لابراتوار ما برای نخستین بار متوجه شد که Fn می تواند التهاب سیستمیک ایجاد نماید و حتی به بافت های سیستم عصبی نفوذ و علایم و نشانه های بیماری آلزایمر را تشدید کند.
البته این یافته ها به صورت مستقیم نشان نمی دهد که این باکتری دهانی به صورت مستقیم باعث بیماری آلزایمر می شود. در عوض، محققان می گویند این باکتری با تحریک پاسخ های التهابی در مغز، پیشرفت بیماری آلزایمر را تسریع و تظاهرات رفتاری و پاتولوژیک آنرا تشدید می کند.
اما چندین سوال هنوز بی پاسخ مانده است، بخصوص در مورد این که این باکتری دقیقاً چگونه سبب صدمه مستقیم به بافت مغز می شود. این مطالعه جدید هیچ اثری از Fn در بافت مغز پیدا نکرد که به این فرضیه می افزاید که نوعی پاسخ التهابی به پاتوژن درحال عبور از مغز است و بر تخریب عصبی تاثیر می گذارد.
این مطالعه به دو پروتئین بالقوه پیش التهابی فعال شده توسط Fn اشاره می کند که قبلا با تخریب عصبی مرتبط بوده اند. این روش قابل قبولی را عرضه می دهد که از راه آن باکتری های دهان می توانند پیشرفت بیماریهای مغزی مانند آلزایمر را تسریع کنند. اما هنوز خیلی زود است که بگوییم این یافته ها منجر به یک درمان جدید برای آلزایمر می شوند.
در نهایت، "چن" می گوید که یافته های تیمش باید نشانه ای برای پزشکان باشد تا به سلامت دهان در بیماران، بخصوص آن هایی که با مراحل اولیه اختلال شناختی مواجهند، توجه نمایند. او اعتقاد دارد که درمان موثر بیماری دهان و لثه می تواند پیشرفت بیماری هایی مانند آلزایمر را کند نماید.
وی ادامه داد: مطالعات ما نشان میدهد که باکتری Fn می تواند حافظه و مهارت های تفکری را در موش ها از راه مسیرهای سیگنالی خاص کم کند. این یک علامت اخطار برای محققان و پزشکان است. آزمایش روی بار باکتریایی و درجه علایم می تواند روزی راهی برای اندازه گیری اثرات این باکتری و مدیریت درمان برای کند کردن پیشرفت بیماری دهان و لثه و آلزایمر شود.
این مطالعه جدید در مجله Frontiers in Aging Neuroscience انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/23
13:28:21
5.0 / 5
684
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد