تشخیص كرونا در یك چشم بهم زدن با یك دستگاه مینیاتوری

تشخیص كرونا در یك چشم بهم زدن با یك دستگاه مینیاتوری

اسمارت كاور: پژوهشگران ˮدانشگاه جرج واشنگتنˮ(George Washington University) آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه دستگاهی بسیار كوچك شده اند كه می تواند فورا بیماری كووید-19 را تشخیص دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه جورج واشنگتن دستگاهی کوچک را ساخته اند که می تواند به متخصصان بهداشت عمومی اجازه دهد بلافاصله بیماری کووید-۱۹ را با بهره گیری از تلفن های همراه تشخیص داده و ردیابی کنند.
دفتر تجاری سازی فناوری دانشگاه جورج واشنگتن جایزه ۵۰ هزار دلاری بلوغ فناوری کووید-۱۹ را به پژوهشگران این مطالعه که به سرپرستی "مونا زاغلول"(Mona Zaghloul) و "یانگ یانگ ژائو" (Yangyang Zhao) و "ژان جردن"(Jeanne Jordan) انجام شد، اهدا کرد.
دکتر زاغلول، استاد مهندسی برق و کامپیوتر و دکتر ژائو، دانشجوی سابق دکترا این دستگاه را با همکاری "موسسه ملی استاندارد و فناوری"(National Institute of Standards and Technology) برای کشف و تمایز گونه های مختلف گاز تهیه کردند. دستگاهی که پژوهشگران ابداع نموده اند به اندازه یک رشته مو کوچک است و در یک لایه نازک از طلا پوشانده شده است. هنگامی که سطح طلا به مولکول های دیگر مانند گازهای دیگر متصل شود، طول موج نوری که از سطح خارج می شود، تغییر می کند و موجب ایجاد یک نور رنگی متفاوت می شود. بدین سبب گازهای مختلف باید موجب تغییرات نوری شوند که برنامه های هوش مصنوعی میتوانند آنها را شناسایی کنند.
دکتر جردن نیز در ادامه تحقیق به آنها پیوست و به آنها سفارش کرد که حسگرهایی نیز می بایست بر روی این دستگاه تعبیه شوند تا قابلیت تشخیص عفونت را داشته باشند. سطح دستگاه نیز با یک معرف یا یک محلول حاوی پروتئین هایی که بطور خاص به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) متصل هستند و موجب کووید-۱۹ می شود، پوشانده می شود. هنگامی که نمونه یک فرد آلوده برای آزمایش در این دستگاه مورد استفاده قرار گرفت، ویروس به سطح دستگاه متصل شد موجب ایجاد تغییر نوری شد که بلافاصله توسط دوربین های تلفن قابل تشخیص بود و پژوهشگران توانستند بسیار سریع حضور این ویروس را تشخیص دهند.
دکتر جردن اظهار داشت: این دستگاه نوین می تواند بسیار سریع و تنها در عرض چند دقیقه نتیجه ابتلاd یک فرد به بیماری را نشان دهد و متخصصان می توانند به آسانی و در هر مکانی از آن استفاده کنند.

منبع:

1399/05/04
14:02:18
5.0 / 5
1897
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان اسمارت كاور
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد