لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا پرتاب شد

لابراتوار تحقیقاتی چین به فضا پرتاب شد

اسمارت کاور: آژانس فضایی سرنشین دار چین، دقایقی پیش لابراتوار فضایی ونتیان خودرا به فضا پرتاب کرد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، این لابراتوار ازطریق یک موشک لانگ مارچ ۵ بی و از یک برج خدمات ساحلی(coastal service tower) در مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در استان هاینان پرتاب شد.
این آژانس همین طور روز دوشنبه هفته گذشته از لوگوی این ماموریت رونمایی نمود. "ونتیان" یا "در جستجوی بهشت"(اولین بخش آزمایشگاهی ایستگاه فضایی تیانگونگ) وزنی معادل بیش از ۲۰ متریک تن و ارتفاعی معادل یک ساختمان ۶ طبقه دارد.
ونتیان از سه قسمت اصلی شامل یک محفظه کار خدمه، یک ماژول باری بدون فشار و یک ماژول کنترل تشکیل شده است. "لین ژیکیانگ"(Lin Xiqiang) معاون آژانس فضایی سرنشین دار چین اظهار داشت: کابین های علمی داخل لابراتوار ونتیان عمدتاً برای انجام وظایف بیولوژیکی و علوم زیستی مورد استفاده قرار خواهند گرفت و از تحقیقات در مورد رشد، پیری و صفات ژنتیکی گیاهان، حیوانات و میکروب ها در فضا حمایت خواهند کرد.
ونتیان برای انجام مجموعه ای از آزمایش های علمی در مدار طراحی شده است. این ماژول همین طور دارای چند اتاق خواب برای فضانوردان است تا به چین امکان ارسال چندین خدمه را بدهد و این به آن معناست که شش خدمه می توانند بطور موقت در تیانگونگ بمانند.
ونتیان یکی از دو ماژولی است که امسال به مدار فرستاده شده است. چین مقرر است در ماه اکتبر ماژول آزمایش دیگری به نام منگتیان(Mengtian) را نیز پرتاب کند. این دو به ماژول اصلی در مدار تیانه متصل خواهند شد تا یک ایستگاه فضایی T شکل را تشکیل دهند و چین می خواهد حداقل برای یک دهه آنرا اداره کند.
هم اکنون تیانگونگ از ماژول اصلی تیانه، فضاپیمای باری تیانژو ۴ و فضاپیما شنژو ۱۴ تشکیل شده است. مدتی پیش سه خدمه این ماموریت به اسامی "چن دونگ"(Chen Dong) فرمانده ماموریت و سرهنگ ارشد، لیو یانگ(Liu Yang) سرهنگ ارشد و کای شوژ(Cai Xuzhe) سرهنگ ارشد به ایستگاه فضایی تیانگونگ فرستاده شدند. مقرر است این فضانوردان شش ماه در آنجا بمانند تا پروسه مونتاژ این ایستگاه فضایی عظیم را تکمیل کنند. این دومین باری است که چن و لیو به فضا می روند.
دومین لابراتوار به نام منگتیان یا رویای بهشت(dreams of heaven) در ماه اکتبر پرتاب خواهد شد. بعد از اتصال هر دو لابراتوار به تیانگونگ، ایستگاه یک ساختار T شکل خواهد داشت و فضانوردان یک فضای قابل استفاده ای به مساحت ۱۱۰ متر مکعب خواهند داشت. در نیمه دوم دوره ماموریت، فضاپیمای باری تیانژو ۵ و خدمه ماموریت شنژو ۱۵ مقرر است اواخر سال جاری میلادی به این ایستگاه عظیم برسند. بگفته مسئولان، خدمه ماموریت شنژو ۱۴ و شنژو ۱۵ با یکدیگر در ایستگاه فضایی چین ملاقات خواهند کرد.

منبع:

1401/05/02
23:02:14
5.0 / 5
605
تگها: service , خدمات , ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد