به ارزش ۲۰ میلیون دلار؛

35 تفاهمنامه بین دانش بنیانهای ایرانی و ازبکی منعقد شد

35 تفاهمنامه بین دانش بنیانهای ایرانی و ازبکی منعقد شد

۳۵ تفاهمنامه بین دانش بنیانهای ایرانی و ازبکی به ارزش ۲۰ میلیون دلار منعقد شد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، ۳۷ شرکت دانش بنیان، خلاق و فناور در حوزه های کشاورزی، دامپروری، سلامت و تجهیزات پزشکی از ۲۸ الی ۳۱ تیرماه سال ۱۴۰۱ به همراه سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به کشور ازبکستان، شهر تاشکند سفر کردند.
خانه نوآوری و فناوری ایران در اوراسیا با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری امور هماهنگی و اجرایی اعزام و برگزاری نشست تجاری در وزارت نوآوری کشور ازبکستان را برعهده داشت. هدف اصلی از حضور شرکتهای دانش بنیان در این کشور برگزاری نشست های تجاری با تجار و بازرگانان ازبکی بود.
در این میان، تعداد ۱۱ شرکت در حوزه سلامت، ۱۰ شرکت در حوزه صنایع و ماشین آلات کشاورزی، ۳ شرکت در حوزه صنایع غذایی، ۷ شرکت در حوزه صنایع دامپروری، ۳ شرکت در حوزه سرمایه گذاری مالی و همینطور ۳ شرکت در حوزه های متفرقه در این سفر حضور داشتند.
هدف از اعزام این شرکت ها ایجاد ارتباطات و توسعه روابط تجاری بین شرکتهای دانش بنیان ایرانی و شرکت ها و سرمایه گذاران ازبکی است. همینطور در خلال این سفر نمایشگاه اختصاصی محصولات دانش بنیان ایرانی در محل وزارت خانه نوآوری تاشکند در ازبکستان هم بمدت یک هفته برگزار شد و در خلال این مدت شرکت ها و تجار ازبکی از محصولات و فناوری های شرکتهای ایرانی بازدید نمودند.
در مجموع اعزام شرکتهای ایرانی به تاشکند با مدیریت خانه نوآوری و فناوری ایران در اوراسیا نتایج مطلوبی را به دنبال داشت. بعد از حضور شرکتهای دانش بنیان ایرانی در تاشکند، پایتخت ازبکستان و برگزاری نشست های تجاری و تخصصی با تجار ازبکی، توافقات و تفاهمنامه های تجاری گوناگونی به امضای طرفین رسید.
نزدیک به ۲۰۰ شرکت ازبکی با شرکتهای دانش بنیان ایرانی مذاکره داشتند که منجر به امضای ۳۵ تفاهمنامه و قرارداد بین شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای ازبکی در حوزه هایی نظیر خوراک دام و طیور آبزیان، پمپ آب برای آبیاری شهری و مزارع، صادرات دانش فنی جهت تأسیس آزمایش مدرن آنالیز آب و خاک، کود زیستی، کشاورزی و افت کش ها، انتقال دانش فنی کشت بافت گیاهان دارویی و غیره شد.
ارزش قرارداد و تفاهمنامه منعقد شده برابر با ۲۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. پیگیری مصرانه، وجود برنامه های مدون شرکتهای ایرانی و همینطور اعزام های آینده به این کشور می تواند حجم تجارت ایران با ازبکستان را افزایش داده و سبب رونق اقتصادی محصولات ایران ساخت شود.


منبع:

1401/05/05
07:59:30
5.0 / 5
438
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد