خداحافظی با قطع برق در چین!

خداحافظی با قطع برق در چین!

به گزارش اسمارت کاور شبکه برق چین حالا به لطف هوش مصنوعی تنها ظرف سه ثانیه قابل راه اندازی مجدد است، در صورتیکه این روند تابحال بین شش تا 10 ساعت طول می کشید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، آیا می توان قطع برق و خاموشی ها و تمام مسائل مربوط به برق را در عرض چند ثانیه رفع کرد؟ ظاهرا بله. بر طبق مقاله ای که در رسانه دولتی SCMP چین انتشار یافته است، شرکت دولتی شبکه برق چین بتازگی یک سیستم هوش مصنوعی جدید را معرفی کرده است که مشکلات برق را تنها ظرف سه ثانیه حل می کند. در صورتیکه این پروسه قبلاً بین شش تا ۱۰ ساعت طول می کشید.
گفته می شود با وجود این که این سیستم جدید، کارآمد و قدرتمند است، اما در همه جا عملیاتی نیست. این سیستم حالا تنها به مدت یک ماه در منطقه مسکونی "کیتایلو"(Qitailu) در استان سین کیانگ با بیش از ۲۰۰ خانوار آزمایش شده است.
این شبکه برق جدید دارای سنسورهای مختلفی است که هر کدام به صورتی برای خود «مغز» دارند. این حسگرها می توانند بطور مستقل کارآمدترین و بادوام ترین مسیرهای منبع تغذیه را انتخاب کنند. همین طور هیچ مداخله انسانی مورد نیاز نیست و این سیستم بطور قابل توجهی سرعت تمام کارهای در رابطه با شبکه را بیشتر می کند.
در گزارش رسانه چینی آمده است: در صورت بروز هرگونه نقص، سیستم هوش مصنوعی به شکلی طراحی شده است که عملکرد خودترمیمی، همچون مکان یابی خودکار خطا، جداسازی خطا و بازیابی نیرو را فوراً شروع کند. به همین دلیل، بهبود قابل توجهی در منبع تغذیه به وجود می آید.
یکی از ساکنان منطقه ای که این سیستم در آن آزمایش شده است، می گوید: حالا قطعی برق تقریباً دیگر وجود ندارد. برق بمحض قطع شدن، باردیگر وصل می شود و به هیچ وجه بر زندگی و کار ما تأثیر نمی گذارد.
با این وجود، یک مهندس ارشد که در دفتر مرکزی شرکت دولتی شبکه برق چین در پکن کار می کند به SCMP اظهار داشت که اغلب مشکلات قطعی در کشور هنوز بصورت دستی رسیدگی می شوند.
وی ادامه داد: در یک جامعه مسکونی، شبکه برق به تعداد زیادی از کاربران نهایی متصل می شود. محیط آن کاملا پیچیده است. انواع مختلفی از مشکلات ممکنست رخ دهد. خیلی از مسائل باید بصورت دستی شناسایی و رسیدگی شود و کارگران شبکه برق چین احیانا کارآمدترین در جهان هستند، اما با این وجود، وقتی این اتفاق می افتد، هنوز ساعت ها طول می کشد تا مشکل برطرف شود.
وی همین طور توضیح داد که چگونه هوش مصنوعی با اپراتورهای کامپیوتری و انسانی متفاوت عمل می کند. هنگامی که خاموشی رخ می دهد، کامپیوترهای مدیریت شبکه برق معمولی تعداد زیادی کد خطا صادر می کنند.
سپس یک اپراتور انسانی باید این کدها را بررسی کند تا چاره ای برای رفع خاموشی بیابد که می تواند بسیار وقت گیر باشد. هوش مصنوعی از پردازش زبان طبیعی برای انجام این کار استفاده می نماید که بسیار سریع تر از درک پیام پشت کد خطا است.
این هوش مصنوعی مختص شبکه برق مانند تمام هوش مصنوعی ها، مقدار قابل توجهی از داده های تولید شده توسط طیف وسیعی از حسگرها را جمع آوری می کند تا در رفع خاموشی ها بهتر عمل کند.
مهندس شبکه برق چین اظهار داشت: به زودی این سرویس در سراسر چین حتی در کوچک ترین و دورافتاده ترین مناطق در دسترس خواهد بود.
در گذشته این حسگرها و فناوری انتقال داده فقط برای خطوط برق فشار قوی موجود بود و الان آنها راه خودرا به محله های شهروندان باز می کنند.1401/05/09
13:02:17
5.0 / 5
415
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد