در كره؛

تاتوی هوشمند سلامت بدن را رصد می کند

تاتوی هوشمند سلامت بدن را رصد می کند

در صورت موفقیت آمیز بودن یک پروژه تحقیقاتی در کره جنوبی، بزودی ساکنان این کشور می توانند گجتی همراه بدن خود به شکل یک تاتو حمل کنند که به صورت خودکار مشکلات سلامتی را به فرد اخطار می کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از رویترز، محققان در انستیتوKAIST کره جنوبی یک جوهر تاتو الکترونیک از فلز مایع و نانوتوب های کربن ابداع نموده اند که بعنوان یک الکترود زیستی عمل می کند. این دستگاه که به یک الکتروکاردیوگرام یا سنسورهای دیگر مجهز است، می تواند خوانش خود از ضربان قلب یا دیگر علایم حیاتی بدن مانند گلوکز یا لاکتات را در یک نمایشگر منتقل کند.
هدف اصلی محققان آن است که در نهایت از سنسورهای زیستی استفاده نکنند. استیو پارک محقق ارشد پژوهش در اینباره می گوید: امیدواریم در آینده نزدیک با یکپارچه سازی تراشه بی سیم با جوهر زیستی بتوانیم قابلیت برقرار ارتباط یا ارسال و دریافت سیگنال با یک دستگاه خارجی را فراهم نماییم. چنین دستگاه هایی را میتوان در هر نقطه ای همچون خانه بیمار قرار داد. جوهر مذکور غیرتهاجمی و از ذرات مبتنی بر گالیم (یک فلز نرم و نقره ای مانند) ساخته شده که در نیمه رساناها یا ترمومترها به کار می رود. ذرات پلاتینیوم حامل نانوتوب های کربن علاوه بر فراهم کردن قابلیت ماندگاری به رسانایی جریان برق هم کمک می کنند. پارک در اینباره می گوید: هنگامیکه این تاتو روی پوست به کار می رود به سادگی کنده نمی گردد. چنین قابلیتی بدون استفاده از فلز مایع امکانپذیر نبود.


منبع:

1401/05/14
13:42:28
5.0 / 5
787
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد