ترسیم نقشه ژنتیکی 3 بعدی سرطان پروستات

ترسیم نقشه ژنتیکی 3 بعدی سرطان پروستات

به گزارش اسمارت کاور، یک مطالعه جدید، نقشه ژنتیکی سه بعدی از سرطان پروستات را بوجود آورده است که تابحال هیچگاه انجام نشده بود و محققان می گویند ما هیچگاه تابحال چنین سطحی از وضوح را در دسترس نداشتیم و این رویکرد جدید نتایج شگفت آوری را نشان خواهد داد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در مطالعه جدیدی که در مجله "نیچر"(Nature) انتشار یافته است، محققان تکنیکی به نام "ترانسکریپتومیکس فضایی" یا رونوشتام فضایی"(spatial transcriptomics) بوجود آورده اند که به آنها اجازه می دهد تومورها را به صورت غیرتهاجمی و با عمق تفکیک بی سابقه ای نقشه برداری کنند.
"ترانسکریپتوم" یا "رونوِشتام" مجموعه ای از مولکول های آران ای پیام رسان(mRNA) یا رونوشت هایی است که در یک سلول یا در جمعیتی از سلول ها بیان می شود. بر خلاف ژنوم که در تمامی سلول های یک موجود زنده ثابت است(به استثنای جهش یافته ها)، در شرایط متعدد الگوی بیان ژن ها و در نتیجه رونوشت های درون سلول ها تغییر خواهند کرد. به بیان دیگر، ترانسکریپتوم یا رونوِشتام هر سلول تحت تاثیر ژن هایی است که به صورت فعال در زمانی خاص ابراز می شوند. البته تخریب mRNA هم آنرا تحت تاثیر قرار می دهد. برای نمونه، تنها سه درصد توالی های ژنومی انسان قابل رونویسی هستند. در مغز حدود ۱۵ هزار ژن بیان می شوند، در حالیکه در سلول پوششی روده کمتر از ۲۰۰۰ ژن رونویسی می شود.
در نهایت به صورت خلاصه، "ترانسکریپتومیکس" استفاده از منابع ژنومی به منظور مطالعات عملکردی برای شناسایی و مقایسه ژن های بیان شونده یک ژنوم تحت شرایط مختلف محیطی، رشدی، بافتی و تکوینی است.
محققان برای نخستین بار با این روش توانستند یک نقشه سه بعدی از کل پروستات با وضوح بی سابقه ای شامل مناطقی از سلول های سالم و سرطانی ایجاد کنند.
در کمال تعجب، این مطالعه نشان داد که تومورهای پروستات حاوی طیف وسیعی از تغییرات ژنتیکی هستند که تا این لحظه ناشناخته بودند.
"آلستر لمب" از دپارتمان علوم جراحی "نافیلد" آکسفورد که به صورت مشترک این مطالعه را رهبری می کرد، اظهار داشت: ما قبلاً هیچگاه چنین سطح وضوحی را در دسترس نداشتیم و این رویکرد جدید، نتایج شگفت انگیزی را نشان داده است.
تکنیک های کنونی برای مطالعه ژنتیک سلول های درون تومورها شامل گرفتن نمونه از ناحیه سرطانی و تحلیل و بررسی دی ان ایِ آن سلول ها است. مشکل اینست که خیلی از سرطان ها، مانند سرطان پروستات، سه بعدی هستند، به این مفهوم که هر نمونه تنها تصویری کوچک از تومور عرضه می دهد.
با تکنیک های کنونی برای مطالعه ژنتیک سلول ها که به تحلیل و بررسی نمونه های دی ان ایِ سرطانی در تصاویر فوری دو بعدی محدود شده اند، تکنولوژی جدید "رونوشتام فضایی" وضوحی را که قبلاً هیچگاه وجود نداشته است، فراهم می آورد.
سرطان با یک جهش ژنتیکی آغاز می شود، ازاین رو احتیاج به بهبود درک این تغییرات سلولی وجود دارد. رونوشتام فضایی دانشمندان را قادر ساخت تا به توانایی بی سابقه ای در گروه بندی سلول ها بر مبنای هویت های ژنتیکی مشابه دست یابند. یکی از یافته های اعجاب انگیز این بود که این تکنیک جدید نشان داد که خیلی از بافت های سالم قبلاً خصوصیت های ژنتیکی را نشان داده اند که معمولا در سرطان شناسایی می شوند.
دکتر "لمب" می گوید: ما دریافته ایم که خیلی از رویدادها که قبلا فکر می کردیم به صورت خاص با سرطان مرتبط هستند، در واقع در بافت های خوش خیم وجود دارند.
محققان می گویند وضوح سه بعدی، درک ما از توسعه سرطان را به چالش می کشد.
این تحقیق که توسط بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا تأمین مالی شده است، شامل تحلیل و بررسی بیشتر از ۱۵۰ هزار منطقه در سه پروستات در بین سرطان های دیگر مانند سینه و بافت مغز بود. رویکرد جدید "رونوشتام فضایی" به صورت قابل توجهی دانشمندان را قادر می سازد تا تنوع ژنتیکی را حتی تا حدی که ژن های منفرد را میتوان دید، مشاهده کنند، ازاین رو چشم اندازی دقیق از بافت ها بوجود می آورد.
دکتر "هنری استنت" مدیر اطلاعات تحقیقاتی در بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا توضیح داد: این تحقیق اعجاب انگیز درک ما را از چگونگی ایجاد سرطان به چالش می کشد. دانشمندان ما با استفاده از فناوری پیشرفته، نقشه سه بعدی فوق العاده دقیقی از پروستات ساخته اند. نتایج آنها نشان داده است که سلول های ظاهرا سالم در بدن می توانند مانند سلول های سرطانی صدمه دی ان ای داشته باشند. بررسی این که چه چیزی آنها را از سرطانی شدن باز می دارد، می تواند به ما کمک نماید تا این بیماری را زودتر تشخیص دهیم.
منبع:

1401/05/26
10:10:42
5.0 / 5
442
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد