فرودگر ژاپنی، میهمان نخستین مأموریت ناسا به ماه

فرودگر ژاپنی، میهمان نخستین مأموریت ناسا به ماه

اسمارت کاور: ماموریت آرتمیس ۱ ناسا کوچک ترین فرودگر قمری تا به امروز که طوری طراحی شده که از فرودی تقریباً سخت بر روی ماه جان سالم به در ببرد را با خود به ماه خواهد برد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا طی مأموریت آرتمیس ۱ یک موشک را به سمت ماه می فرستد اما این موشک روی سطح ماه فرودی نخواهد داشت با این وجود یکی از محموله های این مأموریت روی ماه فرود خواهد آمد. فرودگر قمری اوموتناشی(OMOTENASHI)، یک تاسواره است که توسط آژانس فضایی ژاپن(JAXA) و دانشگاه توکیو ساخته شده و تنها یکی از ۱۰ محموله مأموریت آرتمیس ۱ خواهد بود که فرود کنترل شده ای روی ماه خواهد داشت.
نام این فرودگر مخفف عبارت "فناوری های برجسته اکتشاف ماه نمایش داده شده توسط نمونه گیر نیمه سخت نانو"(Outstanding MOon exploration Technologies demonstrated by NAno Semi-Hard Impactor) است.
این مأموریت بگونه ای طراحی شده که نمایشی فنی از توانایی های این فرودگر کوچک و کم هزینه باشد و همه چیز از مانورها در طول مسیر گرفته تا سیستم های ارتباطی را آزمایش کند. این فرودگر بعنوان یک تاسواره تنها حدود ۳۰ پوند(۱۴ کیلوگرم) روی زمین وزن دارد که آنرا به کوچکترین فرودگر ماه تبدیل می کند. بیشتر فرودگرها وزن بیشتری دارند. فرودگر "Surveyor ۱" ناسا، نخستین فضاپیمای آمریکایی که روی ماه فرود آمد، ۲۱۹۴ پوند(۹۹۵.۲ کیلوگرم) وزن داشت.
دکتر تاتسواکی هاشیموتو(Tatsuaki Hashimoto)، از محققان اصلی اوموتناشی در اطلاعیه ای در سال ۲۰۱۶ اظهار داشت: در آینده نزدیک، صنعت، دانشگاه و حتی افراد می توانند و باید به سادگی در اکتشافات فضایی شرکت نمایند. برای تحقق چنین جهانی، فضاپیماهای کوچک و کم هزینه ضروری خواهد بود.
بعد از جدا شدن اوموتناشی از موشک سیستم پرتاب فضایی(SLS)، این فرودگر طی یک مانور وارد مدار ماه خواهد شد و سپس با استفاده از یک موتور سوخت جامد، مرحله فرود خویش را کُند می کند و تقریبا در ارتفاع ۳۲۸ تا ۶۲۶ فوتی(۱۰۰ تا ۲۰۰ متری) از سطح ماه متوقف می شود. سپس موتور آن خاموش می شود و این فرودگر با استفاده از کیسه های هوا و سیستم جذب ضربه برای فرودی نیمه سخت، سقوط آزاد را آغاز می کند.
اوموتناشی در طول نزول خود و همینطور بر روی ماه، به اندازه گیری سطح تشعشعات بعنوان یک مأموریت ثانویه خواهد پرداخت.
مجموعه مأموریت های سفر به ماه ناسا معروف به آرتمیس مقرر است بار دیگر انسان ها را به سطح قمر خاکستری زمین برسانند. طی مأموریت آرتمیس ۱ موشک و فضاپیمایی بدون سرنشین تا نزدیکی ماه سفر خواهند کرد اما فرودی بر روی آن نخواهند داشت. به دنبال آن در مأموریت آرتمیس ۲ که ماموریتی سرنشین دار خواهد بود فضانوردان تا نزدیکی قمر زمین سفر می کنند اما همچنان بر روی آن فرود نمی آیند. در نهایت طی مأموریت آرتمیس ۳ بشر بار دیگر بر روی تنها قمر زمین پا خواهد گذاشت.
منبع:

1401/05/28
17:03:48
5.0 / 5
276
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد