کشف فسیل بزرگترین دایناسور خزنده پای اروپا در حیاط خلوت

کشف فسیل بزرگترین دایناسور خزنده پای اروپا در حیاط خلوت

اسمارت کاور: اسکلت فسیل شده بزرگترین دایناسور خزنده پای اروپا با طول 25 متر که متعلق به حدود 160 میلیون سال پیش است، در حیاط خلوت یک شهروند پرتغالی پیدا شد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، مردم هنگام رسیدگی به باغ و باغچه انتظار ندارند با چیزی بزرگ تر از یک علف هرز که بیش از اندازه رشد کرده است، روبرو شوند. با این وجود، یک مرد در پرتغال با پیدا کردن مجموعه بزرگی از استخوان های فسیل شده یک دایناسور، به چیزی بسیار بالاتر از یک علف هرز رسید.
دانشمندان بعد از مطالعه این اسکلت دریافتند که این اسکلت متعلق به یک دایناسور خزنده پا از گونه "براکیوسور"(بازوسور) ۸۲ فوتی(۲۵ متری) است که بین ۱۶۰ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش می زیسته است.
این می تواند بزرگترین دایناسور خزنده پایی باشد که تابحال در اروپا یافت شده است.
اینگونه از دایناسور، با چهار پا، گردن و یک دم بلند و رژیم غذایی گیاه خواری شناخته می شود.
"الیزابت مالافایا" محقق دانشگاه لیسبون می گوید: یافتن تمام دنده های یک حیوان به این شکل معمول نیست، چه رسد به این که در این وضعیت، موقعیت آناتومیک اولیه خودرا نیز حفظ نموده باشد. این شیوه ماندگاری در فسیل دایناسورها خصوصاً خزنده اختتام نسبتاً غیرمعمول است.
در سال ۲۰۱۷ بود که صاحب یک خانه در شهر پومبال پرتغال در حین انجام کارهای ساختمانی برای نخستین بار متوجه تکه های استخوان های فسیل شده در حیاط خانه اش شد و با یک تیم تحقیقاتی تماس گرفت. اما بالاخره حالا دیرینه شناسان پرتغالی و اسپانیایی آنچه را که کشف شده بود، شناسایی و اعلام نمودند.
پژوهشگران می گویند این استخوان ها متعلق به یک دایناسور خزنده پا با قد تقریبی ۳۹ فوت(۱۲ متر) و ۸۲ فوت (۲۵ متر) طول هستند.
آنها می گویند عناصری از این اسکلت محوری همچون مهره ها و دنده ها نشان می دهند این استخوان ها متعلق به یک "بازوسور" بوده است.
اینگونه در دوره های زمین شناسی ژوراسیک پسین تا کرتاسه پیشین می زیسته است. آنها برخلاف سایر خزنده پایان، اندام جلویی بلندتری نسبت به اندام عقبی خود داشته اند که منجر به تنه ای بلندتر و یک دم نسبتاً کوتاه تر می شده است.


براکیوسور یا بازوسور به مدلول مارمولک دست دار یا مارمولک بازودار که از ریشه یونانی از ترکیب بازو و مارمولک تولید شده است، نوعی دایناسور خزنده پا است که در دوره ژوراسیک پسین و احیانا در کرتاسه پیشین زیست می کرده است. به این خاطر این اسم بر روی او گذاشته شده است که پاهای جلویی آن بلندتر از پاهای عقبی آن بوده اند.
این جانور یکی از بزرگترین جانورانی است که تا حالا شناخته شده و بر روی زمین قدم نهاده است، بطوریکه برای ده ها سال بزرگترین دایناسور شناخته شده بود.
نخستین اسکلت این حیوان در سال ۱۹۰۰ در غرب کلرادو در آمریکا کشف گردید. بر پایه اطلاعات یک اسکلت کامل به دست آمده، براکیوسور طولی معادل ۲۵ متر داشته است و احیانا می توانسته ۱۳ متر نیز قد داشته باشد. اجزای ناقص به دست آمده دیگر نشان میدهد که می توانسته ۱۵ درصد بلندتر از این نیز بشود.
وزن براکیوسور را حداقل ۱۵ تن و حداکثر ۷۸ تن تخمین می زنند. البته این حداکثر وزن، امروزه منطقی به نظر نمی رسد. بر پایه تحقیقات جدید و طبق یافته های استخوان شناسی و ساختمان عضلانی بدن، وزن براکیوسور بین ۳۲ تا ۳۷ تن برآورد می گردد.
براکیوسور در حقیقت یک دایناسور خزنده پای گیاه خوار چهار پا با گردن و دمی دراز و مغزی کوچک بوده است. براکیوسور بر خلاف سایر اعضای خانواده خزنده پایان، ساختار بدنی شبیه به زرافه داشته است. پاهای جلو و گردنی خیلی بلند و دندان های قاشقی شکل داشته که برای عادات گیاه خواری آن مناسب بوده اند. همین طور جمجمه آن از تعداد زیادی سوراخ تشکیل شده است که احیانا برای کاهش وزن جمجمه مناسب بوده است.
براکیوسور از روی جمجمه و کاکل ویژه اش شناخته می شود و ممکنست این خاصیت در جمجمه تنها مخصوص وی بوده باشد.
اگر براکیوسور خون گرم بوده باشد، ۱۰ سال زمان لازم داشته تا به اندازه نهایی اش برسد. اگر هم خون سرد بوده باشد، بالای ۱۰۰ سال زمان لازم داشته است تا به اندازه نهایی خود برسد. به عنوان یک حیوان خون گرم، انرژی روزانه مورد نیاز براکیوسور بسیار زیاد بوده و احیانا نیاز داشته است تا هر روز حدودا ۱۸۲ کیلوگرم غذا بخورد. اگر براکیوسور یک حیوان کاملاً خون سرد یا یک حیوان خون گرم غیرفعال بوده باشد، به غذایی بمراتب کمتر برای برآورده کردن نیاز انرژی روزانه خود نیاز داشته است.
سوراخ های بینی براکیوسور بسیار بزرگ بوده اند. زمانی دانشمندان تصور می کردند که این حیوان از سوراخ های بینی خود برای تنفس هنگامی در زیر آب استفاده می کرده است، اما مطالعات نشان داده است که به سبب فشار آب، امکان تنفس برای این حیوان هنگامی که در آب بوده میسر نبوده است و الان کاملاً مشخص است که براکیوسور یک موجود کاملاً خشکی زی بوده است.
دایناسورهای متعلق به این گروه عبارتند از "براکسیور آلتیتوراکس"(Brachiosaurus altithorax) نخستین دایناسور شبیه سازی شده توسط کامپیوتر که در فیلم "پارک ژوراسیک" در سال ۱۹۹۳ نشان داده شد و "لوسوتیان آتالاینسیس"(Lusotitan atalaiensis) که در غرب پرتغال یافت شده است.
خاصیت های حفظ شده فسیل های کشف شده نشان میدهد که بخش های دیگری از این اسکلت هنوز می تواند در این منطقه وجود داشته باشد که در کمپین های جستجوهای آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
"مالافایا" می گوید: تحقیقات در این منطقه باستان شناسی تأیید می کند که منطقه پومبال دارای سابقه فسیلی مهمی از مهره داران ژوراسیک پسین است.1401/06/06
09:03:23
5.0 / 5
535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد