ماموریت آرتمیس 1 به مدار ماه امروز به انجام می رسد

ماموریت آرتمیس 1 به مدار ماه امروز به انجام می رسد

اسمارت کاور: شرایط جوی در مرکز فضایی کندی که محل پرتاپ ماموریت آرتمیس 1 به مدار ماه است مناسب گزارش شده و بنظر می رسد که طبیعت احتمالاً برای این پرتاپ تاریخی در امروز(دوشنبه) همکاری خواهدنمود.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اسپیس، ماموریت آرتمیس ۱ ناسا احتمالاً امروز در تاریخ ۲۹ اوت راهی ماه می شود. آرتمیس ۱، یک پرواز آزمایشی بدون خدمه به دور ماه خواهد داشت که به عنوان یک عامل مهم در آزمایش ماموریت های انسانی آینده عمل می کند. همانطور که از نام این ماموریت پیداست، آرتمیس ۱، اولین ماموریت برنامه آرتمیس ناسا به حساب می آید که هدف از آن، ایجاد حضور پایدار انسان در ماه و اطراف آن تا اختتام دهه ۲۰۲۰ است.
پرتاب این ماموریت برای ساعت ۸: ۳۳ بامداد امروز دوشنبه(۲۹ اوت) به وقت منطقه زمانی شرقی در یک پنجره پرتاب دو ساعته(۱۷: ۰۳ به وقت تهران) برنامه ریزی شده است.
کمتر از ۲۴ ساعت پیش از این که شمارش معکوس برای پرتاب این ماموریت شروع شود، خبرنگاران پایگاه خبری اسپیس سوار هلی کوپتر شدند تا نمایی هوایی از موشک غول پیکر سیستم پرتاب فضایی(SLS) را پیش از پرواز ثبت کند.
پنجره راه اندازی یا پنجره پرتاب(Launch window) در پروازهای فضایی، یک دوره زمانی است که در ضمن آن یک وسیلهٔ نقلیه ویژه(موشک، شاتل فضایی و غیره) باید بمنظور رسیدن به هدف مورد نظر خود پرتاب شود. اگر موشک در این فاصله زمانی پرتاب نشود، نیاز است تا فرا رسیدن پنجره بعدی صبر شود.
پایگاه اسپیس نوشت: از الان، هوای فردا با احتمال ۸۰ درصد برای پرتاب در نیمه اول پنجره پرتاب مساعد پیش بینی شده است. این شانس در آخر ساعت دوم به ۶۰ درصد کاسته می شود. هوا در هفته گذشته در اطراف مرکز فضایی کندی ناسا(KSC) بین آسمان آفتابی و باران های سیل آسا متغیر بوده است و این چیزی است که برای خیلی از افراد ساکن فلوریدا در تابستان امری معمول است. اما در کل ۸۰ درصد احتمال آب و هوای مساعد را برای پرتاب در امروز پیش بینی کرده اند.


بگفته مقامات، پیش بینی کنندگان آب و هوا ۸۰ درصد احتمال مساعد بودن شرایط جوی را برای پرتاب پیش بینی می کنند که این احتمال ۸۰ درصدی نسبت به احتمال ۷۰ درصدی روز گذشته افزایش پیدا کرده است. افراد علاقمند می توانند دوشنبه از ساعت ۶: ۳۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵: ۰۰ به وقت تهران) این پرتاب را بصورت آنلاین بطور مستقیم تماشا کنید.
"ملودی لوین"(Melody Lovin) افسر هواشناسی گروه پرتاب فضایی ۴۵ نیروی فضایی ایالات متحده اظهار داشت که بهترین آب و هوا برای آرتمیس ۱ در ابتدای پنجره پرتاب دو ساعته آنست. او روز گذشته در یک جلسه توجیهی ناسا اظهار داشت: با گذر از صبح، احتمال هوای بارانی بیشتر است. تا اختتام پنجره در ساعت ۱۰: ۳۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۰۳ به وقت تهران)، احتمال آب و هوای خوب به ۶۰ درصد کاسته می شود.
لووین به خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که بوسیله پنجره پرتاب دو ساعته به سمت جلو حرکت می نماییم، شانس بیشتری برای تعدادی از این بارش ها و رعد و برق های دریایی حتی نزدیک تر به خط ساحلی داریم.
اگر همه چیز در ماموریت آرتمیس ۱ خوب جلو برود، ماموریت آرتمیس ۲ در سال ۲۰۲۴، یک کپسول اوریون سرنشین دار را به مدار ماه خواهد فرستاد و ماموریت آرتمیس ۳ حدود ۲ سال بعد، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوب ماه پیاده خواهدنمود. سیستم پرتاب فضایی(SLS) این آژانس فضایی کپسول اوریون را فراتر از ماه خواهد برد و برمی گرداند.
در به روز رسانی روز گذشته او اظهار داشت که حتی یک سری رعد و برق در روز شنبه به سکوی پرتاب آرتمیس ۱ برخورد کرد که در مجموع پنج مورد بودند اما آنقدر قوی نبودند که نگرانی برای پرتاب ایجاد کنند.
"جف اسپالدینگ" (Jeff Spaulding) مدیر ارشد آزمایش آرتمیس ۱ ناسا اضافه کرد: تنها چیزی که مهندسان درحال بررسی و نظارت بر آن هستند، کاهش اندک فشار مخزن هلیوم بر روی تجهیزات زمینی است، اما انتظار نمی رود که این امر مشکلی برای پرتاب بوجود آورد. کل تیم پرتاب ناسا بعد از سال ها کار هیجان زده هستند.
اگر ناسا نتواند آرتمیس ۱ را در روز دوشنبه پرتاب کند، این آژانس فضایی می تواند باردیگر در ۲ سپتامبر و ۵ سپتامبر این کار را انجام دهد.
پخش زنده این ماموریت امروز از ساعت ۱۲ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۴۰۰ GMT) و پخش اینترنتی از ساعت ۶: ۳۰ بامداد به وقت شرقی(۰۸: ۳۰ بامداد به وقت تهران) شروع می شود اما پرتاب برای ساعت ۸: ۳۳ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۷: ۰۳ به وقت تهران) برنامه ریزی شده است.
این روزها بسیاری به پرتاب و سپس فرود موشک های اسپیس ایکس یا بر روی یکی از کشتی های بدون سرنشین خودران این شرکت در اقیانوس یا بر روی یکی از سکوهای فرود اسپیس ایکس در کیپ کاناورال، عادت کرده اند اما هنگامی که سیستم پرتاب فضایی(SLS) در ماموریت جاه طلبانه آرتمیس ۱ پرتاب می شود، موشک دیگر برنمی گردد بلکه تقویت کننده های موشک جامد سیستم پرتاب فضایی(SLS) و مرحله اول بدنه آن در اقیانوس سقوط خواهند کرد.
بدین سبب هنگامی که سیستم پرتاب فضایی(SLS) از سکوی پرتاب ۳۹ بی مرکز فضایی کندی پرتاب شود، دو سال طول می کشد تا ماموریت دیگری در این سکو قرار گیرد.
پژوهشگران بیش از یک دهه درحال ساخت و کار بر روی ماموریت آرتمیس ۱ بوده اند و حال انتظار می رود پرتاب این ماموریت پای جمعیتی از تماشاگران که شاید تعدادشان به صد هزار نفر برسد را به این ناحیه بکشاند. در صورتیکه خیلی از تماشاگران از جاهای دیگر فلوریدا می آیند، آنهایی که از خارج از ایالت می آیند باید به شرایط آب و هوایی در این سواحل توجه دقیق داشته باشند، برای اینکه طوفان ها این پتانسیل را دارند که نه فقط بر تعطیلات آنها، بلکه بر پرتاب این ماموریت نیز تاثیر منفی بگذارند.

منبع:

1401/06/07
23:44:46
5.0 / 5
682
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد