ماموریت سفر به ماه آرتمیس ۱ باز هم به تعویق افتاد

ماموریت سفر به ماه آرتمیس ۱ باز هم به تعویق افتاد

اسمارت کاور: ناسا می خواهد ماموریت آرتمیس 1 به ماه را با یک روز تاخیر در روز شنبه سوم سپتامبر(12 شهریور) پرتاب کند. این در حالیست که تیم آرتمیس 1 هنوز درحال تحلیل و بررسی داده ها و بررسی گزینه های موجود هستند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این آژانس فضایی روز گذشته اعلام نمود که روز شنبه(سوم سپتامبر/ ۱۲ شهریور) را برای پرتاب آرتمیس ۱ هدف قرار داده است. این ماموریت مهم که قرار بود در روز دوشنبه(۲۹ اوت/۷ شهریور) پرتاب شود در پی بروز یک مشکل فنی متوقف گردید.
اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، آرتمیس ۱ از سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا در طول یک پنجره پرتاب دو ساعته که در ساعت ۲: ۱۷ پس از ظهر باز به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۲: ۴۷ به وقت تهران) باز می شود، پرتاب خواهد شد.
همانطور که از نام آن پیداست، آرتمیس ۱ نخستین ماموریت پروژه آرتمیس ناسا است که هدف آن حضور پایدار بشر در ماه و سیارات اطراف آن تا اختتام دهه ۲۰۲۰ است. این ماموریت نخستین پرواز موشک جدید سیستم پرتاب فضایی ناسا(SLS) است که یک کپسول بدون سرنشین اوریون را در سفری طولانی به مدار ماه خواهد برد. اگر آرتمیس ۱ موفقیت آمیز باشد در سال ۲۰۲۴ آرتمیس ۲ با سرنشین به مدار ماه خواهد رفت و در نهایت طی ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ یا بعد از آن بشر بار دیگر بر روی ماه قدم خواهد گذاشت. ناسا در ابتدا سه پنجره زمانی در ایام ۲۹ اوت، ۲ و ۵ سپتامبر(۱۱، ۷ و ۱۴ شهریور) اعلام نموده بود اما حالا زمانی خارج از برنامه ریزی های اعلام شده قبلی را برای پرتاب موشک خود تعیین کرده است.
این ماموریت قرار بود در روز دوشنبه صورت گیرد با این وجود، در طول شمارش معکوس، اعضای تیم آرتمیس ۱ متوجه شدند که یکی از چهار موتور RS-۲۵ که مرحله اصلی موشک سیستم پرتاب فضایی را هدایت می کنند، قبل از آتش گرفتن به دمای پایین مورد نظر که حدود منفی ۴۲۰ درجه فارنهایت(منفی ۲۵۰ درجه سانتی گراد) است، نرسیده و بدین سبب این پرتاب با تعویق مواجه گردید.
اعضای تیم ماموریت توضیح دادند که این تهویه حرارتی، که با بهره گیری از پیشرانه هیدروژن مایع فوق سرد حاصل می شود، تضمین می نماید که هنگام روشن شدن موتورها شوکی وارد نشود. جان هانی کات(John Honeycutt)، مدیر برنامه موشک سیستم پرتاب فضایی در مرکز فضایی مارشال ناسا در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: موتورهای ۱، ۲ و ۴ در طول شمارش معکوس به دمای مورد نظر نزدیک شدند، اما شماره ۳ تقریباً خارج از محدوده بود.
تیم آرتمیس ۱ نتوانستند بموقع مشکل را در طول شمارش معکوس روز دوشنبه حل کند، بدین سبب کوشش برای پرتاب متوقف گردید. اما هانی کات و سایر اعضای تیم ماموریت فکر می کنند حالا مشکل را فهمیده اند. آنها گمان می کنند که مشکل از یک سنسور دمای معیوب در موتور ۳ باشد.
هانی کات و دیگران در جلسه توجیهی گفتند که تعویض سنسور احیانا مستلزم این است که موشک آرتمیس ۱ از روی سکوی پرتاب به ساختمان عظیم مونتاژ بازگردانده شود. آنها فکر نمی کنند که این کار در این مرحله ضروری باشد و در عوض قصد دارند تلاشی دیگر برای پرتاب آن در روز شنبه انجام دهند.
این تیم می خواهد تغییراتی در برنامه شمارش معکوس انجام دهند. برای مثال، پروسه خنک سازی موتور را ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زودتر از دفعه قبل شروع کنند. هانی کات می گوید که رویکرد فعلی واقعا موجه و محتاطانه است. او اضافه کرد: ما باید به بررسی داده ها ادامه دهیم.
چنین مسائلی اغلب در طول "تمرین لباس مرطوب" که مجموعه ای از آزمایش های سوخت رسانی و شمارش معکوس شبیه سازی شده است و به بررسی یک موشک جدید قبل از انجام نخستین پرواز کمک می نماید، رفع می شوند. تیم آرتمیس ۱ چندین کوشش برای انجام تمرین لباس مرطوب در بهار امسال انجام دادند، اما با چندین مشکل فنی مواجه گشتند و در نهایت تعدادی از مراحل را حذف کردند. تمرین لباس خیس آرتمیس هیچ گاه وارد مرحله خنک سازی که در روز دوشنبه مشکلی در آن بروز کرد، نشده بود.
با همه این موارد حتی اگر تمام تحلیل و بررسی های فنی از پرتاب در بعدازظهر روز شنبه پشتیبانی کنند، هیچ تضمینی وجود ندارد که آرتمیس ۱ در آن روز پرتاب شود. طبیعت نیز حرفی برای گفتن خواهد داشت و شرایط جوی برای این پرواز اهمیت دارد.
مارک برگر(Mark Berger)، افسر بخش شرایط آب وهوایی برای پرتاب می گوید که آخرین پیش بینی ها نشان میدهد که در روز شنبه خطر بارش باران و رعد و برق در امتداد سواحل فضایی فلوریدا وجود دارد. برگر در کنفرانس خبری اظهار داشت که احتمال نامناسب بودن آب و هوا در پنجره پرتاب روز شنبه ۶۰ درصد است. اما او ابراز خوش بینی کرد که هوا در نقطه ای از پنجره صاف می شود و به آرتمیس ۱ فرصتی برای بلند شدن می دهد.
منبع:

1401/06/10
11:00:02
5.0 / 5
624
تگها: ساخت , سیستم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد