اخترشناس پیشگام در جستجوی هوش فرازمینی درگذشت

اخترشناس پیشگام در جستجوی هوش فرازمینی درگذشت

اسمارت کاور: فرانک دریک(Frank Drake)، اخترشناس پیشگام در جستجوی هوش فرازمینی در سن 92 سالگی از دنیا رفت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، فرانک دریک که آغازگر جستجوی مدرن هوش فرازمینی در جهان(SETI) بود در روز جمعه دوم سپتامبر(۱۱ شهریور) درگذشت.
"دریک" بیشتر به خاطر معادله ای که به نام او نامگذاری شده است، شناخته می شود. "معادله دریک" تخمین می زند که چه تعداد جوامع بیگانه قابل تشخیص ممکنست در کهکشان راه شیری ما حضور داشته باشند. "دریک" معادله معروف خودرا در سال ۱۹۶۱، یک سال بعد از شروع پروژه اوزما(Project Ozma)، که در آن از یک تلسکوپ رادیویی برای جستجوی سیگنال های احتمالی از تمدن های فرازمینی استفاده می شود، ابداع کرد.
پروژه اوزما نقطه عطفی بود که فناوری ها و روش های جدیدی برای جستجوی هوش فرازمینی(SETI) با خود به ارمغان آورد و این رویکرد با گذر زمان امتحان خودرا پس داده است.
ست شوستاک(Seth Shostak)، ستاره شناس رادیویی و یکی از همکاران او، در سال ۲۰۲۰ در ادای احترامی به "دریک" نوشت: استراتژی او هنوز شش دهه بعد از آزمایش پیشگام جستجوی هوش فرازمینی به کار می رود. این امری واقعاً قابل توجه و حدودا بی سابقه در اکتشافات است.
در آن ادای احترام، شوستاک اصرار کرد که برای دریک چقدر سخت بوده که بدنبال این مساله برود.
"دریک" به شوستاک اظهار داشته بود: این مساله یک تابو در زمینه نجوم بود. هیچ کس به کاوش آن نمی پرداخت، برای اینکه همه می ترسیدند.
به لطف دریک و افرادی که از او الهام گرفته اند، این مساله دیگر تابو نیست. اکتشافات علمی همین طور به خارج کردن جستجو برای هوش مصنوعی از حاشیه و ورود آن به جریان اصلی کمک کرده است. در بین آن یافته های انقلابی فعلی سیاره های فراخورشیدی نیز وجود دارد.
به لطف مشاهدات تلسکوپ فضایی کپلر ناسا و سایر ابزارها، دانشمندان حالا می دانند که جهان های مشابه زمین در سراسر جهان وجود دارند. برای مثال، یکی از مطالعات اخیر نشان میدهد که بیش از نیمی از ستارگان مشابه خورشید در کهکشان راه شیری ممکنست یک سیاره سنگی را در "منطقه قابل سکونت" خود جای داده باشند، یعنی محدوده ای از فواصل مداری که در آن آب می تواند بصورت مایع در سطح سیاره جریان داشته باشد.
باتوجه به تمام آن سیاراتی که بطور بالقوه قابل سکونت هستند و سن زیاد جهان که حدود ۱۳.۸ میلیارد سال تخمین زده می شود، تصور این که ممکنست تمدن هایی فراتر از زمین رشد کرده باشند، دور از ذهن نیست. این باور در بین جوامع دانشگاهی گسترش یافته است و برای مثال ارتش ایالات متحده بتازگی علاقه فزاینده ای به اشیاء پرنده ناشناس(UFO) نشان داده و در چند سال اخیر چندین سازمان را جهت بررسی رویدادهای گیج کننده ی آسمانی راه اندازی کرده است.
البته پنتاگون بدنبال شکار حیات بیگانه نیست. بلکه به تهدید بالقوه امنیت ملی ناشی از آنها توجه دارد. اما گفتگوی نسبتاً باز پیرامون این مساله این روزها یک تغییر بزرگ است، تغییری که "دریک" به شروع آن کمک کرد.
فرانک دریک در روز ۲۸ می سال ۱۹۳۰ در شیکاگو به دنیا آمد. او مدرک لیسانس خودرا در رشته فیزیک مهندسی از دانشگاه کرنل و فوق لیسانس و دکترای نجوم خودرا از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.
او از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۴ استاد نجوم در کرنل بود، سپس از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۶ سمتی مشابه در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز دریافت کرد. بعد از آن به عنوان استاد ممتاز در دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز ادامه داد. دریک همین طور مدیریت مرکز کارل ساگان مؤسسه جستجو برای هوش فرازمینی برای مطالعه حیات در جهان و ریاست هیئت امنای این مؤسسه را بر عهده داشت. در بین خیلی از مسئولیت های دیگر، او عضو آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده بود و از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ ریاست هیئت فیزیک و ستاره شناسی شورای تحقیقات ملی ایالات متحده را بر عهده داشت.
دریک حدودا تا آخر عمر خود در جامعه علمی فعال ماند. برای مثال، مدتی پیش در چندین کنفرانس در منطقه خلیج کالیفرنیا با او برخورد کردم. من هر بار تحت تأثیر اشتیاق، گرمی و صمیمیت او قرار می گرفتم.
نادیا دریک(Nadia Drake)، روزنامه نگار علمی برای پدرش نوشت: پدر من به دلیلهای زیادی محبوب خیلی ها بود، اما مهم تر از همه من امروز انسانیت، عطوفت و روحیه لطیف او را گرامی می دارم. او برای خیلی از شما خاص بود، بدین سبب از جانب همه کسانی که پدرم در زندگی شان حضور داشت به او می گویم: ما شما را دوست داریم، بابا. شما ما را دوست داشتید، به ما آموختید، ما را راهنمایی کردید. ستارگان خوش شانس که به سمت آنها می روی.
منبع:

1401/06/13
10:02:20
5.0 / 5
540
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان اسمارت كاور
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد