ساخت دست سوم برای افراد ناتوان!

ساخت دست سوم برای افراد ناتوان!

اسمارت کاور: پژوهشگران دانشگاه ˮرایسˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان از توسعه یک بازوی سوم که می تواند به افراد دارای ناتوانی جسمی کمک نماید، آگاهی داده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، همه می توانند گهگاهی از دست کمکی استفاده کنند، اما برای افرادی که دارای معلولیت جسمی هستند این ابزار مفیدتر است. محققان دانشکده مهندسی جورج آر براون دانشگاه رایس به تازگی درحال کار بر روی توسعه دستگاهی هستند که می تواند بعنوان سومین بازوی افراد عمل کند. نیروی این بازو توسط هوا و قدرت راه رفتن فرد تأمین می شود.
این اندام اضافی می تواند اشیای کوچک را بگیرد و آنها را در حین حرکت کاربر به همراه داشته باشد. این ابزار نمونه اولیه یک بازوی رباتیک واقعی نیست، بلکه یک تکه پارچه است که زباله های کاربر را در زمانی که استفاده نمی گردد در برمی گیرد. این ابزار از آنجائیکه مجهز به یک پوشش الاستومری است می تواند اشیای لغزنده را نیز بردارد.
"دنیل پرستون"(Daniel Preston) طراح دستگاههای رباتیک می گوید نسخه های پیشرفته این بازو می توانند حسگرهایی داشته باشند که می توانند پیشبینی کنند کاربر می خواهد چه کاری را انجام دهد یا بردارد. هم اکنون، دستگاه قدرت خویش را از طریق رفتن کاربر می گیرد. محققان دانشگاه رایس همینطور پیراهنی با یک فعال کننده دم مانند متصل به زیر بغل کاربر بوجود آورده اند که منبسط می شود و به کاربر امکان می دهد چیزی به وزن ۱۰ پوند را بردارد.
"آنوپ راجاپان"(Anoop Rajappan) نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی مقطع فوق دکتری دانشگاه رایس، در یک بیانیه دانشگاهی اظهار داشت: آمار سرشماری نشان داده است که حدود ۲۵ میلیون بزرگسال در ایالات متحده وجود دارد که بلند کردن وزن ۱۰ پوندی با بازوهای خودشان امری دشوار برایشان است.

یک بازوی رباتیک که ۲۰ دلار قیمت دارد
سومین بازو دو جز اساسی دارد. اول، پمپ های پارچه ای که در کف کفش کاربر تعبیه شده است و فشار هوا را جمع آوری می کند. در مرحله بعد، محرک های پنوماتیکی است که از نیرو در زمانی که کاربر احتیاج به کمک دارد استفاده می نمایند. پمپ ها همینطور حاوی فوم پلی اورتان سلول باز هستند که این پمپ ها به آنها کمک می نماید تا شکل خویش را بعد از هر مرحله ای که کاربر انجام می دهد، حفظ کنند.
آزمایش های آزمایشگاهی نشان داده است که این دستگاه معادل سه وات برق و بازده تبدیل انرژی بیشتر از ۲۰ درصد تولید می کند. این بدان معناست که این دستگاه ساده که با نیروی هوا کار می کند در واقع از دستگاههای الکترومغناطیسی، پیزوالکتریک و تریبوالکتریک فعلی که اهتمام در تولید انرژی از طریق رفتن دارند، بهتر عمل می کند.
علاوه بر این، محققان می گویند تمام اجزای این دستگاه در مجموع ۲۰ دلار قیمت دارند. همینطور مونتاژ آن آسان و تمیز کردن آن بدون ترس از خراب شدن در ماشین لباسشویی آسان است.
راجاپان تصریح کرد که محققان درحال کار بر روی پیشبینی چگونگی عملکرد دستگاههای کمکی با افراد با وزن، قد و سرعت راه رفتن متفاوت هستند.
نویسنده مطالعه اظهار داشت: یکی از طریق های پیشبرد این امر، استفاده از این مدل برای بهینه سازی عملکرد برای گروههای کاربری خاص است.
یافته های این مطالعه در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1401/06/14
11:29:58
5.0 / 5
616
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد